| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Powszechne prawo do zgłaszania dłużników

Powszechne prawo do zgłaszania dłużników

Prawo do informowania biur informacji gospodarczych (BIG) o nierzetelnych dłużnikach przez osoby fizyczne, a nie tylko przedsiębiorców - to najważniejsza zmiana zawarta w rządowym projekcie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych.

Dzięki nowym przepisom, po raz pierwszy w polskim prawie każdy będzie miał możliwość informowania BIG o niespłaconych długach. Biura będą mogły udostępniać informację o każdej wierzytelności, stwierdzonej tytułem egzekucyjnym i opatrzonej klauzulą wykonalności. Zgodnie ze zmienioną ustawą, dłużnikiem będzie także osoba zobowiązana do świadczeń alimentacyjnych.

Nowe przepisy to odpowiedź na zgłaszaną przez przedsiębiorców potrzebę sprawniejszej weryfikacji wiarygodności płatniczej. Może to mieć szczególną wagę w czasach spowolnienia gospodarczego, kiedy zaufanie do kontrahentów nabiera szczególnego znaczenia.

Nowa ustawa wprowadza m.in.:
1. Prawo do przekazywania informacji o zobowiązaniach przez wszystkich wierzycieli. Obowiązujące w tej chwili przepisy pozwalają tylko 22 podmiotom wymienionym w ustawie na zgłaszanie do BIG informacji o zaległych zobowiązaniach. Nowa ustawa umożliwi wszystkim wierzycielom poinformowanie BIG o swoich problemach.
Będzie to możliwe dzięki zastąpieniu dotychczasowych definicji konsumenta i przedsiębiorcy terminami dłużnik i wierzyciel. Na podstawie zmienionych przepisów informację do biur będą mogli przekazywać również tzw. wierzyciele wtórni, jak np. fundusze sekurytyzacyjne, firmy factoringowe i windykatorzy.

2. Otwarta lista tytułów prawnych do informowania BIG. Obecnie tylko kredyt konsumencki i przewóz osób w komunikacji miejskiej dają podstawę do informowania BIG o zobowiązaniach. Nowe przepisy znoszą to ograniczenie. Na ich podstawie powstanie otwarta lista tytułów prawnych, upoważniających do przekazywania informacji gospodarczej do BIG.

Zobacz: Małe i średnie firmy w walce z kryzysem

3. Warunki przekazywania informacji gospodarczych przez wierzycieli. Wierzyciel będzie mógł przekazać do BIG informacje tylko wówczas, gdy zostaną spełnione łącznie warunki:

- zobowiązanie powstało z tytułu umowy o kredyt konsumencki i umów, o których mowa w kodeksie postępowania cywilnego (w przypadku zobowiązań konsumentów) lub powstało w związku z określonym stosunkiem prawnym, w szczególności związany z wykonywaniem działalności gospodarczej (dłużnicy nie będący konsumentami);

- kwota zobowiązania wynosi co najmniej 200 zł (u dłużników konsumentów) lub 500 zł (u dłużników nie będących konsumentami) i jest ono wymagalne od co najmniej 60 dni;

- upłynął co najmniej miesiąc od dostarczenia dłużnikowi wezwania do zapłaty. Ministerstwo Gospodarki wprowadza możliwość wyboru sposobu wysłania przez wierzyciela wezwania. Będzie on mógł to zrobić w formie przesyłki poleconej lub przez osobiste doręczenie. W ten sposób resort wychodzi naprzeciw potrzebom przedsiębiorców, którzy wskazali obowiązek wysłania wezwania do zapłaty w formie listu poleconego jako uciążliwy i kosztowny.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Martyna Owsiak

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »