REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zakładanie działalności, Oszczędzanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przekształcenie jednoosobowego przedsiębiorcy - porada

Projekt ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców dokonuje licznych zmian mających na celu zniesienie barier w zakładaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej. Projekt przewiduje także nową procedurę przekształcenia przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę kapitałową. Ekspert wyjaśnia na czym będzie polegała.

Na czym polega autonomiczne zawieszenie poboru cła?

SUSPENSIONS czyli autonomiczne zawieszenia poboru ceł na terenie Unii Europejskiej oraz krajów objętych preferencjami taryfowymi. Jaki jest ich cel? Czego dokładnie dotyczą oraz kto może z nich korzystać? Przeczytaj.

Scenariusz „bailoutu” w Portugalii potęguje ryzyko na rynkach

Kurs eurodolara utrzymuje się poniżej poziomu 1,42, jednakże strefa wsparcia, usytuowana w rejonie 1,4121-57, nie została złamana. Wczoraj wieczorem odbyła się specjalna konferencja, podczas której swoje wystąpienie miał rzecznik socjaldemokratycznej PSD. Przedstawiciel opozycji nawoływał do odrzucenia projektu rządu, tzw. Programu Stabilizacji i Wzrostu.

Czy byki będą w tarapatach?

Nie warto liczyć na wzrosty podczas dzisiejszych notowań na giełdzie. Portugalia nie zamierza przyjąć projektu oszczędności budżetowych, zaproponowanych przez opozycję, a taka informacja nie działa na inwestorów uspokajająco.

REKLAMA

Dalszy ciąg zniżek na GPW

Przez trzy dni obserwowaliśmy odreagowanie na europejskich giełdach. We wtorek można było zauważyć pierwsze symptomy spadków, które dzisiaj są już wyraźne. Najbardziej tracił na wartości WIG20.

Czym jest inflacja i jak z nią walczyć?

Inflacji ma bezpośrednie przełożenie na nasze finanse. Nie jesteśmy w stanie wyeliminować zjawiska inflacji, ale możemy dokonać jego redukcji – podkreślają ekonomiści. Jak zdefiniować inflację i w jaki sposób możemy chronić przed nią swoje pieniądze?

Dlaczego większość Polaków nie akceptuje zmian w systemie emerytalnym?

Badania, przeprowadzone przez CBOS na zlecenie PKPP Lewiatan, nie pozostawiają złudzeń: 54 proc. Polaków uważa, że ucierpi na zmianach w otwartych funduszach emerytalnych, 53 proc. spodziewa się ograniczenia zaufania do państwa. Jak odczujemy reformę systemu emerytalnego?

Skąd wziąć kasę fiskalną?

Podatnik, który instaluje kasę fiskalną, zobligowany jest w związku z tą czynnością dopełnić odpowiednich procedur urzędowych. Dlatego już niedługo Urzędy Skarbowe będą przepełnione nie tylko z powodu składania rocznych zeznań podatkowych, ale także w wyniku nowego Rozporządzenia Ministra Finansów.

REKLAMA

Jak poprawić funkcjonowanie kancelarii prawniczej?

Polski wymiar sprawiedliwości boryka się z problemem stale rosnącej ilości papierowych dokumentów. Dotyczy to również kancelarii prawnych. Jak rozwiązać trudności związane z archiwizacją? Przeczytaj.

Jak chronić dobra osobiste przedsiębiorcy w mediach – część 1

Wielu przedsiębiorcom coraz mocniej zależy na obecności ich firmy w mediach – zarówno tradycyjnych jak i elektronicznych. Niestety wzmianka na temat określonej firmy może niekiedy mieć zdecydowanie negatywny dla przedsiębiorcy wydźwięk i przybrać formę nieuzasadnionej krytyki.

Którą ofertę sprzedaży ekologicznej energii wybrać dla firmy?

Obecnie ekologia jest modna, co przekłada się na ilość klientów, którzy wybierają usługi firm, dbających o środowisko naturalne. Jakie taryfy ekologiczne mają do zaproponowania krajowi dostawcy prądu? Eksperci podkreślają, że zielona energia podnosi prestiż firmy, pogłębia zaufanie klientów, ale także może zagwarantować stałe, a nawet niższe koszty energii.

Czy warto mieć konto bankowe z debetem?

Zamiast ubiegać się o kredyt gotówkowy, można założyć sobie tzw. „konto z debetem”, które umożliwia zaciągnięcie kredytu odnawialnego. Eksperci podkreślają, że takie kredyty są nisko oprocentowane. Czy to dobry sposób na zapewnienie sobie płynności finansowej?

Jakie są skutki niewznowienia działalności gospodarczej po upływie 24 miesięcy zawieszenia?

Czy przedsiębiorca, który nie zlikwidował działalności bądź nie wznowił działalności po upływie okresu 24 miesięcy na które taka działalność była zawieszona, powinien zostać wykreślony z ewidencji?

Czy opłaca się kupić telewizję, Internet i telefon w pakiecie 3 w 1?

Eksperci podkreślają, że można dużo zaoszczędzić, decydując się na zakup pakietu, obejmującego tzw. usługi teleinformatyczne, czyli telewizję, Internet i telefon. Na polskim rynku działa kilku dużych dostawców, którzy prześcigają się w wymyślaniu połączonych pakietów. Jaki zestaw warto wybrać?

Kiedy sanepid może kontrolować przedsiębiorcę?

Polscy przedsiębiorcy mogą być kontrolowani przez ponad 40 podmiotów. Jednym z nich jest Państwowa Inspekcja Sanitarna, określana skrótowo mianem sanepidu. Ekspert radzi kiedy może ona zbadać zgodność działania przedsiębiorcy z przepisami prawa.

Jakie zmiany w przewozie osób od 7 kwietnia 2011?

Taksówkarze zacierają ręce, a „przewoźnicy osób” wycierają pot z czoła. Od 7 kwietnia zaczną obowiązywać przepisy nowelizacji ustawy o transporcie drogowym, które wprowadzają drakońskie kary dla osób zarobkowo przewożących pasażerów bez licencji taksówkowej.

Ile można było zarobić na rocznych lokatach zakończonych w lutym?

Zwolennicy odkładania pieniędzy do skarpety kolejny miesiąc z rzędu mogą czuć się zawiedzeni. Czy posiadacze rocznych lokat zakończonych w lutym mają powody do radości? Eksperci finansowi zwracają uwagę na fakt, że w co trzecim banku roczna lokata nie zdołała uchronić naszych oszczędności przed inflacją.

Obowiązki przedsiębiorcy związane z posiadanym rachunkiem bankowym - porada

Na podstawie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorca jest obowiązany do posiadania rachunku bankowego związanego z wykonywaną działalnością gospodarczą i zawiadomienia o tym fakcie właściwego urzędu skarbowego.

Dlaczego kredyt we franku powraca do łask?

Dlaczego z coraz większą ufnością podchodzimy do kredytów mieszkaniowych we franku? Krok po kroku przybywa nam zobowiązań właśnie w tej walucie. Eksperci finansowi zauważyli, że pod koniec 2010 roku ilość kredytów, zaciągniętych w CHF, przewyższała o połowę tę z początku roku. W czwartym kwartale ur. do naszych kieszeni trafiło 750 mln zł we franku.

Czym jest system SPOCS?

W 2009r. Komisja Europejska rozpoczęła prace nad drugą generacją Punktów Kontaktowych. Pozwolą one na wymianę informacji pomiędzy instytucjami administracji państwowej z różnych krajów, co w rezultacie uprości obowiązki przedsiębiorców świadczących usługi w państwach Unii Europejskiej.

Czy niania będzie przedsiębiorcą? - zatrudnianie niani krok po kroku

Zgodnie z art. 2 ustawy o opiece nad dziećmi do lat 3 z dnia 4 lutego 2011 (Dz.U. nr 45, poz. 235 z dnia 3 marca br.) opieka nad dziećmi w wieku do lat 3 może być organizowana w formie żłobka lub klubu dziecięcego, a także sprawowana przez dziennego opiekuna oraz nianię. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że ustawa nie niesie ze sobą żadnej rewolucji. Żłobki funkcjonują choć jest ich mało, klubików dla dzieci jest mnóstwo, nianie pracują.

Rząd pożycza z OFE, ale nie odda

We wtorek rząd zdecydował się obniżyć wysokość składki odprowadzanej do OFE do 2,3 proc. w tym roku. Będzie ona stopniowo podwyższana do 3,5 proc. w roku 2017. Przedstawiciele PKPP Lewiatan nie popierają takiego rozwiązania. Przestrzegają przed uszczupleniem oszczędności i inwestycji, w ślad za którym pójdą zarówno emerytury, jak i wynagrodzenia.

Dlaczego restaurator nie kupi alkoholu w monopolowym?

Prowadzenie działalności gospodarczej związanej ze sprzedażą napojów alkoholowych wymaga spełnienia określonych ustawowo warunków. Ich istnieniu przyświeca cel, jakim jest ograniczenie zjawiska alkoholizmu. Jednak nie wszystkie wymogi stawiane przed przedsiębiorcami wydają się być uzasadnione z punktu widzenia wychowywania obywateli w trzeźwości. Dlaczego restaurator może nabywać alkohol w hurtowni, ale nie od detalisty? Przeczytaj.

Które konto osobiste wybrać dla dziecka?

Czy otworzyć swojemu dziecku rachunek w banku? Eksperci finansowi uważają, że jest to wskazane, jeżeli chcemy wykształcić w nim umiejętność zarządzania własnymi pieniędzmi. Trzeba tylko zastanowić się, gdzie założyć konto, żeby nie narazić się na dodatkowe wydatki i dać swojemu podopiecznemu możliwość nauki, a nawet zarabiania.

Wybór ryczałtu - krok po kroku

Jeżeli zastanawiasz się nad założeniem działalności gospodarczej musisz pamiętać, że osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą ma do wyboru trzy formy opodatkowania podatkiem dochodowym. Którą najlepiej wybrać podpowiada ekspert.

Rozpoczęcie dałalności a zakres opodatkowania

Zakres opodatkowania w każdym z podatków wyznaczają dwie granice. Teoria prawa podatkowego mówi o zakresie przedmiotowym i zakresie podmiotowym opodatkowania.

Prowadzenie działalności gospodarczej przez fundację - porada

Przepisy prawa zezwalają fundacjom na prowadzenie działalności gospodarczej, ale jedynie w zakresie i na zasadach określonych w statucie. Jeżeli statut nie przewiduje takiej możliwość, podjęcie działalności nie jest możliwe. Ekspert radzi co zrobić, aby fundacja mogła rozpocząć działalność.

Jak wybrać i rozliczyć lokal dla firmy?

Decydując o miejscu prowadzenia działalności, warto zwrócić uwagę na aspekty podatkowe. Od tego, gdzie działa firma – w wynajętym lokalu, czy własnym domu przedsiębiorcy – zależy bowiem m.in. jakie wydatki może on zaliczyć do kosztów, które obniżają dochód do opodatkowania.

W którym banku opłaca się wziąć kredyt z dopłatą w ramach „Rodziny na Swoim”?

Zdaniem ekspertów finansowych kredyt „Rodzina na Swoim” najbardziej opłaca się zaciągnąć w BNP Paribas Fortis, DB PBC, Citi Handlowym, PKO BP i Banku Pocztowym. Czy warto skorzystać z ofert jednej z powyższych instytucji? Za kilka tygodni nie będzie już możliwości uzyskania pożyczki na mieszkanie na starych zasadach.

Co to takiego planowanie? - porada

Planowanie jest uniwersalnym procesem, stosowanym przez wszystkie firmy, odbywającym się w kontekście określonego otoczenia. Programowanie działalności przedsiębiorstwa to umiejętność równoległego poruszania się w dwóch czasach: teraźniejszym i przyszłym.

Które oferty depozytowe były najlepsze w lutym?

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt zmian, mających na celu likwidację lokat antypodatkowych. Eksperci zauważają, że efekt jest odwrotny od zamierzonego. Banki stworzyły kolejne oferty depozytowe, z których można skorzystać, zanim nowe przepisy wejdą w życie. Którą z nich warto wybrać?

Jakie promocje są dostępne w bankach i ile można na nich zarobić?

Banki prześcigają się w ofertach, które mają przyciągnąć klientów. Chcesz zrobić sobie olśniewający makijaż? Idź do BZ WBK. Marzy Ci się MacBook? Sprawdź ofertę Deutsche Banku PBC. A może skusisz się na filiżankę kawy w BPH albo przejażdżkę Aston Martinem do Noble Banku? Z kolei w BOŚ Banku i ING Banku Śląskim do wygrania czekają auta. Co na to eksperci?

Czy warto kupić mieszkanie bez własnej księgi wieczystej?

Czy można kupić mieszkanie, które nie posiada księgi wieczystej? Eksperci od nieruchomości przekonują, że tak, ale przestrzegają przed tym, że transakcja jest dużo bardziej ryzykowna niż w przypadku innych lokali. Dopełnienie wszelkich formalności może zająć nawet rok. Mimo to opłaca się, ponieważ takie lokale są często dużo tańsze.

Jak założyć skład podatkowy?

Skład podatkowy jest miejscem o szczególnym statusie, w którym wyroby akcyzowe są produkowane, przetwarzane, magazynowane, przeładowywane oraz do którego wyroby te są wprowadzane lub, z którego są wyprowadzane w ramach procedury zawieszenia poboru akcyzy.

Perspektywy na dalsze testowanie tegorocznych maksimów

Wczoraj opublikowano dane na temat inflacji w strefie euro, które okazały się lepsze niż prognozowano. Za sprawą tych informacji wzrost eurodolara nieco przyhamował. Wartość 1,3860, która stanowi tegoroczny szczyt, nie została sforsowana, kurs EUR/USD odbił się od niej i poszedł w dół.

WIG20 osiągnął swoje ulubione 2700 pkt.

Poniedziałek może utwierdzić nas w przekonaniu, że byki nie straciły dobrej kondycji. Przez cały dzień WIG20 dawał popis na parkiecie, sięgając coraz wyżej. Również na pozostałych, europejskich giełdach przeważały zwyżki. To zasługa unormowania się cen surowców, nieco spokojniejszych nastrojów w Libii oraz zadowalających danych makro, przede wszystkich publikacji z USA.

Czy handel na allegro to działalność gospodarcza?

Handel w serwisie internetowym allegro.pl już teraz w przypadku większości podmiotów wystawiających przedmioty na aukcje można traktować jako działalność gospodarczą. Działalność ta jest wykonywana bowiem w sposób ciągły i celem osiągnięcia zarobku, zatem nie dziwi zainteresowanie tą działalnością organów podatkowych, ponieważ do tej pory sprzedający na „allegro” prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu obowiązujących przepisów uchylali się od obowiązków z tym związanych.

Jakie są obowiązki rozliczeniowe i płatnicze przedsiębiorcy wobec ZUS?

Po złożeniu wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej w gminie i zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych i/lub ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS siebie i innych osób, należy pamiętać o obowiązku rozliczania i opłacania składek i/lub rozliczania wypłaconych świadczeń. Składki należy rozliczyć i opłacić za każdy miesiąc, w terminie do 15 dnia następnego miesiąca, za miesiąc poprzedni.

Jakie są obowiązki zgłoszeniowe przedsiębiorcy w stosunku do ZUS?

Przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą już w dniu złożenia wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Osoba rozpoczynająca prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej dokonuje zgłoszenia siebie jako płatnika składek w formie wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, składanym w organie ewidencyjnym (gminie).

Jakie obowiązki są związane z zawieszeniem i wznowieniem działalności gospodarczej?

Przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 1 miesiąca do 24 miesięcy. Szczegóły związane z jego obowiązkami poznasz czytając poniższy tekst.

Jak korygować dokumenty ubezpieczeniowe?

W przypadku zmiany danych wykazanych w złożonych w ZUS dokumentach ubezpieczeniowych, bądź stwierdzenia we własnym zakresie albo przez Zakład błędów w tych dokumentach, należy przekazać do ZUS odpowiednie zgłoszenie zmiany lub korekty danych. Jak  tego dokonać? Przeczytaj.

Jak szybko przydzielany jest NIP?

Planuję rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. Ile czasu trwa przydzielenie zakładającemu firmę Numeru Identyfikacji Podatkowej?

Czy przedsiębiorca może odprowadzać składki od podatku dochodowego kwartalnie?

Czy przedsiębiorca jest uprawniony do tego, aby odprowadzać składki od podatku dochodowego kwartalnie?

Jak wypełnić pola numer 10, 11 i 29 w EDG-1?

Czy w zaświadczeniu o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej w pozycji oznaczenie przedsiębiorcy EDG-1 poz. 10 można wpisać następujące sformułowanie: "Jan Kowalski - wspólnik spółki cywilnej "ETON" lub czy u dołu zaświadczenia można wprowadzić zdanie że ww. przedsiębiorca działa w formie spółki cywilnej wraz z jej nazwą?

Gdzie należy złożyć wniosek EDG-1?

Gdzie należy złożyć wniosek o Wpis do Ewidencji Działalności Gospodarczej? Czy ma być to Urząd Gminy/Miasta odpowiedni dla miejsca zamieszkania czy zameldowania? Jak wygląda ta sprawa z Urzędem Skarbowym, ZUS itp.?

Co z przerwą między zawieszeniem i wznowieniem działalności gospodarczej?

Przedsiębiorca zawiesił wykonywanie działalności np. do 2010.01.31 i zapomniał o tym terminie. Przyszedł po czasie np. 2010.03.10 i chciał wznowić działalność, bądź zawiesić dalej. Jak traktować takie wnioski? Co z przerwą od 2010.01.31 do 2010.03.10? Czy ZUS może stwarzać problemy takim osobom? Czy należy przyjąć od przedsiębiorcy oświadczenie że w ww. okresie nie prowadził działalności i wysłać go do właściwych urzędów wraz z kopią wniosku EDG-1. Jak prawidłowo powinno się działać w takiej sytuacji?

Co z sukcesją między przedsiębiorcami?

Czy mąż może przejąć prowadzenie działalności gospodarczej po żonie? Jeżeli nie ma takiej możliwości, czy mąż może jednocześnie prowadzić wyżej wymienioną działalność gospodarczą pod adresem zakładu żony (usługi introligatorskie i ksero)? Do kogo będzie należało wyposażenie, na które zaciągnęła kredyt żona? Czy mogę zarejestrować drugą identyczną działalność gospodarczą w tym samym miejscu przez drugiego z małżonków?

Co z atestami dla zabawek importowanych z krajów azjatyckich?

Jakie warunki muszę spełnić, aby wprowadzić do obrotu w Polsce zabawki importowane z krajów azjatyckich? Czy muszę uzyskać atesty tych produktów, czy jedynym wymogiem pozostaje przetłumaczenie instrukcji obsługi i ostrzeżeń wiekowych?

Jak przygotować sklep do porównywania cen za pośrednictwem telefonu?

Coraz powszechniejsze smartfony w rękach klientów mogą zaszkodzić sklepom stacjonarnym, które narzucają proporcjonalnie duże marże. Mobilne fotoporównywarki, po wcześniejszym zrobieniu zdjęcia kodu kreskowego lub numeru ISBN, w kilka sekund zestawiają dostępność i ceny danego produktu w różnych sklepach. Również internetowych.

Czy przedsiębiorca może zmienić datę rozpoczęcia działalności gospodarczej?

Czy przedsiębiorca może zmienić datę rozpoczęcia działalności gospodarczej tj. pierwszą datę podał np 15-11-2010, nie podjął tej działalności i w dniu dzisiejszym chce zmienić na datę 01-04-2010r.?

REKLAMA