REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak szybko przydzielany jest NIP?

Ile trzeba czekać na przydzielenie numeru NIP?
Ile trzeba czekać na przydzielenie numeru NIP?

REKLAMA

REKLAMA

Planuję rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. Ile czasu trwa przydzielenie zakładającemu firmę Numeru Identyfikacji Podatkowej?

Kto dokonuje wpisu do ewidencji gospodarczej?

Ewidencji osób fizycznych, prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, będących podatnikami dokonują właściwi naczelnicy urzędów skarbowych (art. 3, ust. z dn. 13 października 1995r. „o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników” (Dz. U. z 2004 r. Nr 269, poz. 1681, z późn. zm.)).

REKLAMA

Dokonują jej na wniosek zainteresowanych, poprzez indywidualne nadanie każdemu podmiotowi podlegającemu opodatkowaniu: numeru identyfikacji podatkowej (NIP) (art. 2, ww. ust.).

REKLAMA

Zgodnie z art. 3.1a, ust. z 1995r. postępowanie w sprawie nadania NIP jest prowadzone na podstawie ust. z dn. 29 sierpnia 1997r. „o ordynacji podatkowej” (Dz.U. z 1997 r. Nr 137 poz. 926). W związku z tym, zgodnie z literalnym brzmieniem art. 139 § 1. niniejszej ustawy (rozdz. 4, pt.: „Załatwianie spraw”) „Załatwienie sprawy wymagającej przeprowadzenia postępowania dowodowego powinno nastąpić bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej – nie później niż w ciągu 2 miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, chyba że przepisy niniejszej ustawy stanowią inaczej”.

W praktyce oznacza to, że właściwy w danej sprawie naczelnik urzędu skarbowego ma na przeprowadzenie całego postępowania 30 dni, gdyż zgodnie z art. 114, ust. z dn. 23 kwietnia 1964r. „Kodeks cywilny” (Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93, ze zm.), termin miesięczny należy rozumieć jako 30 dniowy. Jednak zawsze mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy uczyni to szybciej. Należy jednak pamiętać, że na podjęcie decyzji ma ustawowe 30 dni i że podjęcie decyzji w szybszym terminie zależy od jego „dobrej woli” i okoliczności.

Kiedy osoba fizyczna składa wniosek EDG-1?

REKLAMA

Na koniec należy przypomnieć, że w przypadku osób fizycznych rozpoczynających działalność gospodarczą, wniosek EDG-1 „o wpis do ewidencji działalności gospodarczej” składany we właściwej dla tej osoby gminie /urzędzie miasta jest jednocześnie zgłoszeniem do urzędu skarbowego o nadanie NIP. Oznacza to, że osoba fizyczna, składająca wniosek EDG-1 nie wypełnia już dodatkowych formularzy, np. do Urzędu Skarbowego o nadanie NIP, ponieważ robi to za nią gmina/urząd miasta. Całą procedurę pośrednictwa regulują art. 44 i 45 ust. „o swobodzie działalności gospodarczej" (Dz. U. Nr 155, poz. 1095 ze zm.), które to zobowiązują przedsiębiorcę podejmującego działalność wraz z wnioskiem o wpis do rejestru przedsiębiorców albo do ewidencji składać m.in. wniosek zawierający żądanie zgłoszenia identyfikacyjnego albo aktualizacyjnego, o którym mowa w przepisach o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (art. 44.2., ust. z dn. 2 lipca 2004r. „o swobodzie działalności gospodarczej”).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z art. 45.1 ust. z 2004r. o sdg, „wniosek o którym mowa w art. 44, organ prowadzący rejestr przedsiębiorców albo organ ewidencyjny przesyła za pośrednictwem systemu teleinformatycznego niezwłocznie po dokonaniu wpisu do właściwych organów urzędowych rejestrów wraz z odpisem postanowienia o dokonaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców albo decyzją o wpisie do ewidencji”.

Natomiast, „ilekroć przepis szczególny nakazuje przedsiębiorcy złożenie dodatkowych dokumentów do wniosku, o którym mowa w art. 44, organ prowadzący rejestr przedsiębiorców lub organ ewidencyjny przesyła złożone przez przedsiębiorcę dokumenty wraz z wnioskiem” (art. 45.2).

„Na wniosek przedsiębiorcy upoważniony pracownik urzędu gminy poświadcza zgodność przedstawionych odpisów tych dokumentów lub sporządza taki odpis” (art. 45.3).

Źródło: eugo.gov.pl

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA