REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak szybko przydzielany jest NIP?

Ile trzeba czekać na przydzielenie numeru NIP?
Ile trzeba czekać na przydzielenie numeru NIP?

REKLAMA

REKLAMA

Planuję rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. Ile czasu trwa przydzielenie zakładającemu firmę Numeru Identyfikacji Podatkowej?

Kto dokonuje wpisu do ewidencji gospodarczej?

Ewidencji osób fizycznych, prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, będących podatnikami dokonują właściwi naczelnicy urzędów skarbowych (art. 3, ust. z dn. 13 października 1995r. „o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników” (Dz. U. z 2004 r. Nr 269, poz. 1681, z późn. zm.)).

REKLAMA

Dokonują jej na wniosek zainteresowanych, poprzez indywidualne nadanie każdemu podmiotowi podlegającemu opodatkowaniu: numeru identyfikacji podatkowej (NIP) (art. 2, ww. ust.).

REKLAMA

Zgodnie z art. 3.1a, ust. z 1995r. postępowanie w sprawie nadania NIP jest prowadzone na podstawie ust. z dn. 29 sierpnia 1997r. „o ordynacji podatkowej” (Dz.U. z 1997 r. Nr 137 poz. 926). W związku z tym, zgodnie z literalnym brzmieniem art. 139 § 1. niniejszej ustawy (rozdz. 4, pt.: „Załatwianie spraw”) „Załatwienie sprawy wymagającej przeprowadzenia postępowania dowodowego powinno nastąpić bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej – nie później niż w ciągu 2 miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, chyba że przepisy niniejszej ustawy stanowią inaczej”.

W praktyce oznacza to, że właściwy w danej sprawie naczelnik urzędu skarbowego ma na przeprowadzenie całego postępowania 30 dni, gdyż zgodnie z art. 114, ust. z dn. 23 kwietnia 1964r. „Kodeks cywilny” (Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93, ze zm.), termin miesięczny należy rozumieć jako 30 dniowy. Jednak zawsze mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy uczyni to szybciej. Należy jednak pamiętać, że na podjęcie decyzji ma ustawowe 30 dni i że podjęcie decyzji w szybszym terminie zależy od jego „dobrej woli” i okoliczności.

Kiedy osoba fizyczna składa wniosek EDG-1?

REKLAMA

Na koniec należy przypomnieć, że w przypadku osób fizycznych rozpoczynających działalność gospodarczą, wniosek EDG-1 „o wpis do ewidencji działalności gospodarczej” składany we właściwej dla tej osoby gminie /urzędzie miasta jest jednocześnie zgłoszeniem do urzędu skarbowego o nadanie NIP. Oznacza to, że osoba fizyczna, składająca wniosek EDG-1 nie wypełnia już dodatkowych formularzy, np. do Urzędu Skarbowego o nadanie NIP, ponieważ robi to za nią gmina/urząd miasta. Całą procedurę pośrednictwa regulują art. 44 i 45 ust. „o swobodzie działalności gospodarczej" (Dz. U. Nr 155, poz. 1095 ze zm.), które to zobowiązują przedsiębiorcę podejmującego działalność wraz z wnioskiem o wpis do rejestru przedsiębiorców albo do ewidencji składać m.in. wniosek zawierający żądanie zgłoszenia identyfikacyjnego albo aktualizacyjnego, o którym mowa w przepisach o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (art. 44.2., ust. z dn. 2 lipca 2004r. „o swobodzie działalności gospodarczej”).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z art. 45.1 ust. z 2004r. o sdg, „wniosek o którym mowa w art. 44, organ prowadzący rejestr przedsiębiorców albo organ ewidencyjny przesyła za pośrednictwem systemu teleinformatycznego niezwłocznie po dokonaniu wpisu do właściwych organów urzędowych rejestrów wraz z odpisem postanowienia o dokonaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców albo decyzją o wpisie do ewidencji”.

Natomiast, „ilekroć przepis szczególny nakazuje przedsiębiorcy złożenie dodatkowych dokumentów do wniosku, o którym mowa w art. 44, organ prowadzący rejestr przedsiębiorców lub organ ewidencyjny przesyła złożone przez przedsiębiorcę dokumenty wraz z wnioskiem” (art. 45.2).

„Na wniosek przedsiębiorcy upoważniony pracownik urzędu gminy poświadcza zgodność przedstawionych odpisów tych dokumentów lub sporządza taki odpis” (art. 45.3).

Źródło: eugo.gov.pl

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA