| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Jak płacić składki ZUS w przypadku urlopu wychowawczego?

Jak płacić składki ZUS w przypadku urlopu wychowawczego?

Jakie składki i jakie stawki składek ZUS powinna zapłacić za miesiąc sierpień 2010 r. osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarcza (rozpoczętą od 1 sierpnia 2010 r.), a będąca jednocześnie na urlopie wychowawczym (praca na etacie u innego pracodawcy)?

Zgodnie z art. 6 ust 1 pkt. 19 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych: osoba przebywająca na urlopie wychowawczym podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalno rentowemu. Jednocześnie art. 11 ust 1 i 2 oraz art. 12 ust 2 tej samej ustawy wyłącza taką osobę z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego.

Jednocześnie zgodnie z art. 9 ust 6 ustawy osoba przebywająca na urlopie wychowawczym podlega z tego tytułu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, tylko wtedy jeżeli równocześnie nie ma innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń. Zatem jeśli w okresie przebywania na urlopie wychowawczym osoba ta podejmuje się prowadzenia działalności gospodarczej to w tym okresie nie podlega ubezpieczeniom z tytułu urlopu wychowawczego, a do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, jak również wypadkowego i zdrowotnego powinna się zgłosić z racji prowadzenia działalności.

W zakresie ubezpieczenia wypadkowego i chorobowego to w przypadku podjęcia prowadzenia działalności gospodarczej: ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne i przystępuje się do niego na wniosek osoby zainteresowanej (art. 11 ust. 2), ubezpieczenie wypadkowe jest natomiast obowiązkowe (art. 12 ust. 1). Fakt podjęcia pozarolniczej działalności gospodarczej osoba przebywająca na urlopie wychowawczym powinna zgłosić do pracodawcy.

Polecamy: Co z sukcesją między przedsiębiorcami?

Co do wysokości składek przepisy wyżej wymienionej ustawy wprowadzają następujące regulacje: Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych, o których mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1, (osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych) w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30 % kwoty minimalnego wynagrodzenia. (art 18a ustawy o powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych).

Zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązującej w danym roku składkowym. Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe jest ustalana na okres roku składkowego, który zgodnie z art. 2 pkt 8 ww. ustawy, obejmuje okres od dnia 1 kwietnia danego roku do dnia 31 marca następnego roku.

Płatnicy zgłaszający do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych (czyli również prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą), zgodnie z art. 28 ust. 1ww. ustawy, opłacają składkę w stałej wysokości 1,67% podstawy wymiaru.

Polecamy: serwis Leasing

Źródło: eugo.gov.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

24ivalue.pl - to firma udostępniająca w Polsce system ekspercki 24ivalue

Jest to pierwszy tego rodzaju system w Polsce i na Świecie, który kompleksowo obejmuje trudne obszary księgowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK