Czym jest system SPOCS?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Powołano w tym celu projekt badawczy SPOCS ("Simple Procedures Online for Cross-border Services"). Zadaniem badawczym projektu SPOCS jest stworzenie interoperacyjności systemów teleinformatycznych, co pozwali na pokonanie barier technologicznych w wymianie danych pomiędzy państwami UE. Dzięki temu różne formaty dokumentów i protokoły komunikacyjne, stosowane na terytorium poszczególnych krajów członkowskich, nie będą stanowiły przeszkody dla przedsiębiorców chcących działać poza granicami swojego kraju.
Wprowadzenie takiej płaszczyzny integracyjnej przyczyni się do stworzenia Punktów Kontaktowych, które będą w stanie obsługiwać interesantów i pośredniczyć w ich kontaktach drogą elektroniczną, a nie jedynie informować o istniejących procedurach w danym kraju. W projekcie SPOCS, z rekomendacji Ministerstwa Gospodarki, uczestniczy Instytut Logistyki i Magazynowania.
Polecamy: Firma za granicą
REKLAMA
Projekt jest obecnie w fazie prac przygotowawczych do kluczowego etapu pilotażowego, w którym weźmie udział pięciu partnerów projektu. W celu przetestowania zaprojektowanych rozwiązań w ramach m.in. syndykacji treści (rozwiązanie umożliwiające wymianę i gromadzenie treści z wielu źródeł), mechanizmu komunikacji czy bezpiecznego przechowywania dokumentów, wyselekcjonowano trzy zawody: pośrednik w obrocie nieruchomościami, organizator i pośrednik turystyki oraz mistrz budowlany.
Podczas pilotażu, czyli od maja 2011 r., przedsiębiorcy z Polski będą mieli możliwość zrealizowania procedur online za pośrednictwem punktów kontaktowych Niemiec, Grecji lub Włoch. Dzięki temu będą mogli pozyskać wymagane licencje, czy pozwolenia umożliwiające im świadczenie swoich usług na terenie tych państw.
Polecamy: Jak założyć własną firmę?
Przedsiębiorcy oferujący swoje usługi za granicą będą mieli możliwość przeprowadzenia wszelkich formalności online z pomocą punktów kontaktowych poszczególnych państw. Znajdą oni tam również wszelkie informacje na temat realizacji procedury, niezbędnych dokumentów, czy kosztów administracyjnych w danym kraju.
Szczegółowe informacje dotyczące projektu można znaleźć na anglojęzycznej stronie internetowej: www.eu-spocs.eu
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.