reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Czym jest system SPOCS?

Czym jest system SPOCS?

W 2009r. Komisja Europejska rozpoczęła prace nad drugą generacją Punktów Kontaktowych. Pozwolą one na wymianę informacji pomiędzy instytucjami administracji państwowej z różnych krajów, co w rezultacie uprości obowiązki przedsiębiorców świadczących usługi w państwach Unii Europejskiej.

Powołano w tym celu projekt badawczy SPOCS ("Simple Procedures Online for Cross-border Services"). Zadaniem badawczym projektu SPOCS jest stworzenie interoperacyjności systemów teleinformatycznych, co pozwali na pokonanie barier technologicznych w wymianie danych pomiędzy państwami UE. Dzięki temu różne formaty dokumentów i protokoły komunikacyjne, stosowane na terytorium poszczególnych krajów członkowskich, nie będą stanowiły przeszkody dla przedsiębiorców chcących działać poza granicami swojego kraju.

Wprowadzenie takiej płaszczyzny integracyjnej przyczyni się do stworzenia Punktów Kontaktowych, które będą w stanie obsługiwać interesantów i pośredniczyć w ich kontaktach drogą elektroniczną, a nie jedynie informować o istniejących procedurach w danym kraju. W projekcie SPOCS, z rekomendacji Ministerstwa Gospodarki, uczestniczy Instytut Logistyki i Magazynowania.

Polecamy: Firma za granicą

Projekt jest obecnie w fazie prac przygotowawczych do kluczowego etapu pilotażowego, w którym weźmie udział pięciu partnerów projektu. W celu przetestowania zaprojektowanych rozwiązań w ramach m.in. syndykacji treści (rozwiązanie umożliwiające wymianę i gromadzenie treści z wielu źródeł), mechanizmu komunikacji czy bezpiecznego przechowywania dokumentów, wyselekcjonowano trzy zawody: pośrednik w obrocie nieruchomościami, organizator i pośrednik turystyki oraz mistrz budowlany.

Podczas pilotażu, czyli od maja 2011 r., przedsiębiorcy z Polski będą mieli możliwość zrealizowania procedur online za pośrednictwem punktów kontaktowych Niemiec, Grecji lub Włoch. Dzięki temu będą mogli pozyskać wymagane licencje, czy pozwolenia umożliwiające im świadczenie swoich usług na terenie tych państw.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Przedsiębiorcy oferujący swoje usługi za granicą będą mieli możliwość przeprowadzenia wszelkich formalności online z pomocą punktów kontaktowych poszczególnych państw. Znajdą oni tam również wszelkie informacje na temat realizacji procedury, niezbędnych dokumentów, czy kosztów administracyjnych w danym kraju.

Szczegółowe informacje dotyczące projektu można znaleźć na anglojęzycznej stronie internetowej: www.eu-spocs.eu

Źródło: eu-go.gov.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czym jest system SPOCS dla firm?
Czym jest system SPOCS dla firm?

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Juszczyk

doradca podatkowy w firmie inFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama