REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dalszy ciąg zniżek na GPW

Subskrybuj nas na Youtube
W dniu dzisiejszym indeks warszawskich blue chipów zaliczył wyraźne spadki.
W dniu dzisiejszym indeks warszawskich blue chipów zaliczył wyraźne spadki.

REKLAMA

REKLAMA

Przez trzy dni obserwowaliśmy odreagowanie na europejskich giełdach. We wtorek można było zauważyć pierwsze symptomy spadków, które dzisiaj są już wyraźne. Najbardziej tracił na wartości WIG20.

REKLAMA

Poniedziałkowa słabość naszego rynku na tle pozostałych europejskich giełd nie była jednorazowym wypadkiem przy pracy. Dziś miała swoją kontynuację. WIG20 rozpoczął sesję od spadku o 0,3 proc. i systematycznie powiększał jego skalę. Tuż po południu dotarł on w okolice 2760 punktów, tracąc niemal 1 proc. Wczorajsze niezdecydowanie byków wyraźnie zemściło się na uczestnikach rynku dzisiaj. Cofnęły się przed atakiem na poziom 2800 punktów i nie robią wrażenia, jakby nabierały sił przed skokiem. A stopniowe pogarszanie się sytuacji na światowych giełdach jeszcze bardziej zdeprymowało kupujących. Gdy główne europejskie indeksy znalazły się pod kreską, szanse na ruch w górę stopniały do zera.

REKLAMA

Graczom nie sprzyjały też informacje na temat spółek. Niższe niż się spodziewano okazały się zysk netto i przychody ze sprzedaży PGE. Reakcją na tę wiadomość był spadek kursu akcji tej spółki o ponad 2 proc. Przeceną, sięgającą chwilami ponad 4 proc., inwestorzy skwitowali informację o błyskawicznie przygotowywanej przez Skarb Państwa sprzedaży prawie 12 proc. pakietu akcji firmy. Walory GTC zniżkowały o ponad 3 proc. Tyle samo w dół szły papiery Bogdanki. Analitycy Deutsche Banku obniżyli rekomendację dla tej spółki, podtrzymując cenę docelową na poziomie 130 zł. Nie zachwycały papiery Pekao, PKO i KGHM, zniżkujące po 1 proc. Nieznacznie nad kreską trzymały się akcje zaledwie 4-5 spółek, wchodzących w skład WIG20.

Przeczytaj również: Czy decyzja SNB skłoni nowych kredytobiorców do zadłużania się we franku?

Indeksy na głównych europejskich giełdach niemal do południa znajdowały się kilka dziesiątych procent nad poziomem poniedziałkowego zamknięcia. Później jednak wyraźnie osłabły, tracąc po około 0,5 proc. Najdłużej bronił się przed spadkiem paryski CAC40, ale i on dał za wygraną wczesnym popołudniem. Na dwie godziny przed końcem handlu na plusie znajdowało się zaledwie kilka indeksów mniej znaczących giełd, takich jak Sofia czy Bukareszt.

Polecamy serwis: Karty kredytowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Danych makroekonomicznych było dziś niewiele, a te, które pojawiły się, nie były korzystne. Inflacja w Wielkiej Brytanii wzrosła w lutym z 4 do 4,4 proc. Indeks aktywności gospodarczej Fed z Richmond okazał się znacznie gorszy niż się spodziewano. Indeks cen nieruchomości spadł o 0,3 proc., podczas gdy oczekiwano zniżki o 0,2 proc. Źródłem niepokoju stały się też doniesienia o możliwości dymisji mniejszościowego rządu Portugalii, gdyby parlament nie przyjął w środę nowego planu oszczędności, mającego na celu obniżenie deficytu budżetowego. Handel na Wall Street rozpoczął się od niezdecydowanych wahań w okolicach poniedziałkowego zamknięcia. Z czasem jednak indeksy kierowały się lekko w dół, pogarszając nastroje w Europie.

Ostatecznie WIG20 stracił 0,88 proc., WIG spadł o 0,72 proc., mWIG40 o 0,46 proc., a sWIG80 o 0,37 proc. Obroty wyniosły 880 mln zł.

Roman Przasnyski, Open Finance

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

REKLAMA

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

REKLAMA