Czy niania będzie przedsiębiorcą? - zatrudnianie niani krok po kroku
REKLAMA
REKLAMA
Dzięki tej ustawie nianie będą mogły wreszcie wyjść z tzw. „szarej strefy” i zyskają normalne zatrudnienie, będą objęte ubezpieczeniami społecznymi, zatem okres pracy jako niania będzie liczył się do przyszłej emerytury.
REKLAMA
Nianią, zgodnie z ustawą, będzie osoba fizyczna (a więc nie będzie trzeba prowadzić działalności gospodarczej), świadcząca opiekę nad dziećmi na podstawie specjalnej pisemnej umowy zawieranej z rodzicami.
Co ciekawe ustawa nie wprowadza żadnych ograniczeń jeżeli chodzi o pokrewieństwo między nianią a rodzicami dziecka. Oznacza to (przynajmniej obecnie), że jako nianię dla własnego dziecka rodzice będą mogli zatrudnić np. kogoś ze swojej rodziny.
Specjalna umowa uaktywniająca (tak będzie nazywała się umowa podpisywana przez nianię i rodziców) będzie musiała zwierać w szczególności:
- strony umowy;
- cel i przedmiot umowy;
- czas i miejsce sprawowania opieki;
- liczbę dzieci powierzonych opiece;
- obowiązki niani;
- wysokość wynagrodzenia oraz sposób i termin jego wypłaty;
- czas, na jaki umowa została zawarta;
- warunki i sposób zmiany, a także rozwiązania umowy.
Polecamy: Jak założyć żłobek i klub dziecięcy - pozwolenia
Aby zatrudnianie niani było opłacalne zarówno dla rodziców jak i dla niani ustawa wprowadza nowe rozwiązania. Składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne od podstawy stanowiącej kwotę nie wyższą niż wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego zgodnie z przepisami o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, będzie opłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Natomiast rodzice (będący płatnikami składek) będą opłacali składki od podstawy stanowiącej kwotę nadwyżki nad kwotą minimalnego wynagrodzenia.
Za nianię, która przystąpiła dobrowolnie na swój wniosek do ubezpieczenia chorobowego, składki na to ubezpieczenie opłaca rodzic na zasadach określonych dla zleceniobiorców w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych.
Wszystko więc będzie zależało od tego jak wysokie wynagrodzenie za swoją pracę niania otrzyma.
Oznacza to m.in. że niania, która zostanie zatrudniona na podstawie umowy uaktywniającej, która będzie miała opłacane składki na ubezpieczenie chorobowe, w przypadku urodzenia dziecka nabędzie prawo do zasiłku macierzyńskiego, w przypadku choroby może jej przysługiwać zasiłek chorobowy.
Nowe przepisy dotyczące zatrudnienia niań wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy.
Polecamy: Jak założyć żłobek?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.