| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jak założyć skład podatkowy?

Jak założyć skład podatkowy?

Skład podatkowy jest miejscem o szczególnym statusie, w którym wyroby akcyzowe są produkowane, przetwarzane, magazynowane, przeładowywane oraz do którego wyroby te są wprowadzane lub, z którego są wyprowadzane w ramach procedury zawieszenia poboru akcyzy.

Prowadzenie składu podatkowego wymaga uzyskania zezwolenia, przy czym procedura jego uzyskania jest istotnie sformalizowana. Osoba, która chce się ubiegać o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego musi spełnić szereg warunków określonych w przepisach akcyzowych.

Do tych warunków należy zaliczyć przede wszystkim prowadzenie określonej działalności związanej z wyrobami akcyzowymi, brak zaległości podatkowych i celnych, posiadania tytułu prawnego do korzystania z miejsca, w którym będzie prowadzony skład podatkowy (przy czym może to być zarówno akt własności, jak i umowa najmu lub dzierżawy) oraz złożenie właściwego zabezpieczenia akcyzowego (w pierwszym roku działalności brak jest możliwości zwolnienia ze złożenia zabezpieczenia).

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

W celu uzyskania stosownego zezwolenia należy wystąpić z pisemnym wnioskiem do naczelnika urzędu celnego. Organ podatkowy dokonuje weryfikacji danych zawartych we wniosku i załączonych dokumentów oraz warunków, jakie muszą być spełnione, aby zezwolenie mogło zostać wydane.

Po przeprowadzonym postępowaniu w tym zakresie organ podatkowy, co do zasady, ma obowiązek wydać zezwolenie w ciągu 30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku1.

Zezwolenie wydawane jest na czas nieoznaczony, lub na czas oznaczony, nie dłuższy jednak niż 3 lata. 

Polecamy: serwis Leasing

1 Wspomniany w komentarzu termin wynika z Ordynacji podatkowej a nie ze specyficznych regulacji akcyzowych i obowiązuje dla wszystkich spraw, gdzie wymagane jest przeprowadzenie postępowania podatkowego (bez zbędnej zwłoki, ale nie później niż w ciągu miesiąca), a więc również w sprawach dotyczących wydania zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego. Faktem jest natomiast, że w wielu przypadkach praktyka jest inna i postępowania trwają zwykle dłużej, ale to nie jest tylko specyfika postępowań dotyczących zezwoleń na prowadzenie składów podatkowych i dotyczy wszystkich spraw podatkowych. Dlatego w komentarzu jest mowa o terminie 30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Kosior

Prawnik, absolwentka Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »