Czy można kontrolować korespondencję elektroniczną pracowników w celu ochrony przed ujawnieniem tajemnicy firmy?
REKLAMA
REKLAMA
Przyjmuje się jednak, że przeglądanie korespondencji przez pracodawcę jest dopuszczalne po spełnieniu określonych warunków. Jest to usprawiedliwiane organizacyjnym podporządkowaniem pracownika wobec pracodawcy oraz koniecznością kontroli, czy pracownik wywiązuje się z określonych w kodeksie pracy obowiązków tj. efektywnego wykorzystania czasu pracy oraz ochrony tajemnicy pracodawcy (art. 100 §2 pkt 1) i 4) kp).
REKLAMA
Z powyższych względów przyjmuje się, że kontrola kont e-maili pracowników jest dopuszczalna w sytuacji, gdy:
- pracodawca wyrazi zgodę na korzystanie z firmowej poczty elektronicznej do celów prywatnych oraz uprzedzi pracownika o możliwości kontroli korespondencji; albo
- korzystanie z firmowej poczty elektronicznej do celów prywatnych zostanie wyraźnie zabronione. Pracodawca może wtedy przyjąć, że wszystkie listy znajdujące się na koncie e-mail pracownika dotyczą spraw służbowych.
Polecamy: Jak kontroluje NIK?
REKLAMA
Powyższe stanowisko nie jest jednomyślnie przyjmowane. Dyskusyjny może być w szczególności drugi z powyższych przypadków. Należy bowiem pamiętać, że prywatne treści mogą znajdować się także w korespondencji skierowanej do pracownika, na której to otrzymywanie nie ma on wpływu.
Można ponadto wskazać, że zgodnie z art. 49 Konstytucji ograniczenie tajemnicy korespondencji może mieć miejsce jedynie w przypadkach określonych w ustawie i w sposób w niej określony, podczas gdy kodeks pracy nie zawiera w tym zakresie żadnych wprost wyrażonych regulacji.
Polecamy: serwis Leasing
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.