| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Co z przerwą między zawieszeniem i wznowieniem działalności gospodarczej?

Co z przerwą między zawieszeniem i wznowieniem działalności gospodarczej?

Przedsiębiorca zawiesił wykonywanie działalności np. do 2010.01.31 i zapomniał o tym terminie. Przyszedł po czasie np. 2010.03.10 i chciał wznowić działalność, bądź zawiesić dalej. Jak traktować takie wnioski? Co z przerwą od 2010.01.31 do 2010.03.10? Czy ZUS może stwarzać problemy takim osobom? Czy należy przyjąć od przedsiębiorcy oświadczenie że w ww. okresie nie prowadził działalności i wysłać go do właściwych urzędów wraz z kopią wniosku EDG-1. Jak prawidłowo powinno się działać w takiej sytuacji?

Okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania  działalności gospodarczej, nie wcześniej niż w dniu złożenia wniosku, i trwa do dnia złożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej (art. 14a ust. 6 s.d.g.).

Ponadto w art. 7e ust. 1 pkt 5 p.d.g. wpis do ewidencji działalności gospodarczej podlega wykreśleniu w przypadku niezgłoszenia informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej przed upływem okresu 24 miesięcy od dnia zgłoszenia informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej. 

Polecamy: serwis Mała firma

Chociaż przepisy nie wskazują wyraźnie jakie działania/zaniechania ma podjąć przedsiębiorca po upływie wskazanego okresu zawieszenia, to zbieg wymienionych przepisów pozwala twierdzić, iż brak reakcji przedsiębiorcy po upływie deklarowanego okresu zawieszenia powinien być dalej traktowany jako chęć kontynuacji zawieszenia pod warunkiem nieprzekroczenia 24 miesięcznego terminu.

Jedynie złożenie wniosku o wpis informacji o wznowieniu przez przędsiębiorcę albo upływ 24 miesięcy od dnia zgłoszenia informacji o zawieszeniu i niezgłoszenie przez przedsiębiorcę w tym okresie informacji o wznowieniu daje organowi ewidencyjnemu uprawnienia do podjęcia działań określonych w art. 7e ust. 1a p.d.g.

Polecamy: Czy warto zakładać własna firmę?

Źródło: eugo.gov.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK