Jakie są skutki niewznowienia działalności gospodarczej po upływie 24 miesięcy zawieszenia?
REKLAMA
REKLAMA
Granice okresu zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej określone zostały w art. 14 a ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095, z późn. zm.)(dalej: „s.d.g.).
REKLAMA
REKLAMA
Co do zasady przedsiębiorca niezatrudniający pracowników nie może zawiesić wykonywania działalności na okres krótszy niż 1 miesiąc, ani kontynuować okresu zawieszenia po upływie maksymalnego okresu 24 miesięcy. Jeżeli przedsiębiorca chce przedłużyć okres zawieszenia wykonywania działalności ponad ustawowe 24 miesiące, powinien zgłosić informację o wznowieniu oraz wznowić działalność ponieważ dopiero wówczas nabędzie możliwość do kolejnego zgłoszenia zawieszenia wykonywania swojej działalności.
Zgodnie z art. 14a ust. 6 okres zawieszenia trwa do dnia złożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej. Przepis ten nie przewiduje jednak ograniczenia dla tego wniosku podobnego jak w przypadku wniosku o wpis informacji o zawieszeniu tzn. wniosek o wpis informacji o wznowieniu nie musi być złożony w dniu wznowienia wykonywania działalności gospodarczej. Na podstawie obowiązujących przepisów dopuścić należy złożenie takiego wniosku z datą przyszłą, a w przypadku, o którym mowa w art. 7e ust. 1 pkt 5 w zw. z ust. 1a ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. – Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz. 1178, z późn. zm.)(dalej: „p.d.g.") także z datą wsteczną.
Należy zauważyć, że przepis art. 7e ust. 1a p.d.g. przewiduje wyjątkowy tryb postępowania wobec przedsiębiorcy, który przed upływem 24 miesięcznego, maksymalnego okresu zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej nie zgłosił informacji o wznowieniu jej wykonywania. Określone w p.d.g. rozwiązanie nie ma charakteru szczególnego wobec reguły długości okresu zawieszenia przyjętej w s.d.g., a stanowi jedynie swego rodzaju „wentyl bezpieczeństwa" mogący uchronić niefrasobliwego przedsiębiorcę przed wykreśleniem z ewidencji działalności gospodarczej.
Polecamy: Kto i kiedy może zawiesić działalność gospodarczą?
REKLAMA
Tak więc, należy przyjąć stanowisko, iż organ ewidencyjny nie może wzywać przedsiębiorcy do zgłoszenia informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej przed upływem ustawowych 24 miesięcy, nawet w przypadku gdy przedsiębiorca zawiesił wykonywanie działalności na okres krótszy niż 24 miesiące.
Dodatkowe 30 dni, o których mowa w art. 7e ust. 1a p.d.g. nie stanowi przedłużenia 24 miesięcznego okresu zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, a daje wezwanemu przedsiębiorcy możliwość zgłoszenia informacji o wznowieniu takiej działalności z upływem ostatniego dnia 24 miesięcznego terminu zawieszenia. Dokonane w ten sposób zgłoszenie odniesie skutek od dnia wskazanego we wniosku, a nie od dnia złożenia wniosku.
Dopiero po upływie dodatkowego 30 dniowego terminu na zgłoszenie informacji o wznowieniu, prawidłowo wezwany przedsiębiorca może być skutecznie wykreślony z ewidencji działalności gospodarczej na podstawie art. 7e ust. 1 pkt 5 p.d.g.
W przypadku przedsiębiorców, którzy nie zgłosili informacji o wznowieniu wykonywania działalności po upływie deklarowanego wcześniej okresu a taką działalność faktycznie podjęli należy uznać, iż organ powinien przeprowadzić w tym zakresie postępowanie wyjaśniające i przyjąć informację o faktycznej dacie wznowienia przez przedsiębiorcę wykonywania działalności.
Polecamy: Kiedy sanepid może kontrolować przedsiębiorcę?
Źródło: www.eu-go.gov.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.