REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są skutki niewznowienia działalności gospodarczej po upływie 24 miesięcy zawieszenia?

Jakie są skutki niewznowienia działalności gospodarczej po upływie 24 miesięcy zawieszenia?
Jakie są skutki niewznowienia działalności gospodarczej po upływie 24 miesięcy zawieszenia?

REKLAMA

REKLAMA

Czy przedsiębiorca, który nie zlikwidował działalności bądź nie wznowił działalności po upływie okresu 24 miesięcy na które taka działalność była zawieszona, powinien zostać wykreślony z ewidencji?

Granice okresu zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej określone zostały w art. 14 a ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095, z późn. zm.)(dalej: „s.d.g.).

REKLAMA

REKLAMA

Co do zasady przedsiębiorca niezatrudniający pracowników nie może zawiesić wykonywania działalności na okres krótszy niż 1 miesiąc, ani kontynuować okresu zawieszenia po upływie maksymalnego okresu 24 miesięcy. Jeżeli przedsiębiorca chce przedłużyć okres zawieszenia wykonywania działalności ponad ustawowe 24 miesiące, powinien zgłosić informację o wznowieniu oraz wznowić działalność ponieważ dopiero wówczas nabędzie możliwość do kolejnego zgłoszenia zawieszenia wykonywania swojej działalności.

Zgodnie z art. 14a ust. 6 okres zawieszenia trwa do dnia złożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej. Przepis ten nie przewiduje jednak ograniczenia dla tego wniosku podobnego jak w przypadku wniosku o wpis informacji o zawieszeniu tzn. wniosek o wpis informacji o wznowieniu nie musi być złożony w dniu wznowienia wykonywania działalności gospodarczej. Na podstawie obowiązujących przepisów dopuścić należy złożenie takiego wniosku z datą przyszłą, a w przypadku, o którym mowa w art. 7e ust. 1 pkt 5 w zw. z ust. 1a ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. – Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz. 1178, z późn. zm.)(dalej: „p.d.g.") także z datą wsteczną.

Należy zauważyć, że przepis art. 7e ust. 1a p.d.g. przewiduje wyjątkowy tryb postępowania wobec przedsiębiorcy, który przed upływem 24 miesięcznego, maksymalnego okresu zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej nie zgłosił informacji o wznowieniu jej wykonywania. Określone w p.d.g. rozwiązanie nie ma charakteru szczególnego wobec reguły długości okresu zawieszenia przyjętej w s.d.g., a stanowi jedynie swego rodzaju „wentyl bezpieczeństwa" mogący uchronić niefrasobliwego przedsiębiorcę przed wykreśleniem z ewidencji działalności gospodarczej.

Polecamy: Kto i kiedy może zawiesić działalność gospodarczą?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Tak więc, należy przyjąć stanowisko, iż organ ewidencyjny nie może wzywać przedsiębiorcy do zgłoszenia informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej przed upływem ustawowych 24 miesięcy, nawet w przypadku gdy przedsiębiorca zawiesił wykonywanie działalności na okres krótszy niż 24 miesiące.

Dodatkowe 30 dni, o których mowa w art. 7e ust. 1a p.d.g. nie stanowi przedłużenia 24 miesięcznego okresu zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, a daje wezwanemu przedsiębiorcy możliwość zgłoszenia informacji o wznowieniu takiej działalności z upływem ostatniego dnia 24 miesięcznego terminu zawieszenia. Dokonane w ten sposób zgłoszenie odniesie skutek od dnia wskazanego we wniosku, a nie od dnia złożenia wniosku.

Dopiero po upływie dodatkowego 30 dniowego terminu na zgłoszenie informacji o wznowieniu, prawidłowo wezwany przedsiębiorca może być skutecznie wykreślony z ewidencji działalności gospodarczej na podstawie art. 7e ust. 1 pkt 5 p.d.g.

W przypadku przedsiębiorców, którzy nie zgłosili informacji o wznowieniu wykonywania działalności po upływie deklarowanego wcześniej okresu a taką działalność faktycznie podjęli należy uznać, iż organ powinien przeprowadzić w tym zakresie postępowanie wyjaśniające i przyjąć informację o faktycznej dacie wznowienia przez przedsiębiorcę wykonywania działalności.

Polecamy: Kiedy sanepid może kontrolować przedsiębiorcę?

Źródło: www.eu-go.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA