REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spółka akcyjna, Strefa euro

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy da się zażegnać kryzys zadłużenia w Grecji?

Grecja znajduje się w opłakanym położeniu. Cierpi na jeszcze poważniejsze problemy finansowe niż niegdyś Argentyna. W jaki sposób państwo to może poradzić sobie z kryzysem? Eksperci wskazują na pomoc z zewnątrz.

Zmiana nastawienia do rynku

W środę byki odpoczywały po spadkach, które wcześniej wdały im się we znaki. Końcówka wtorkowej sesji na Wall Street i zwyżkujące notowania na azjatyckich parkietach pozwalały sądzić, że dzień na giełdach przebiegnie pomyślnie.

Możliwość większej korekty na rynku akcji

Wczoraj na publikacji nowych wskaźników makroekonomicznymi z USA ucierpiał rynek akcji – dynamika produkcji przemysłowej w kwietniu znalazła się na zerowym poziomie, a wykorzystanie mocy produkcyjnych zmniejszyło się. Dzisiaj możemy obserwować zjawisko, nazwane przez specjalistów syndromem Hewletta-Packarda. Spółka o tej nazwie ujawniła prognozy, dotyczące tegorocznych zysków – będą one mniejsze niż się spodziewano, co wpłynie bezpośrednio na przebieg amerykańskiej sesji.

Korekta nie tylko na GPW

We wtorek na giełdach w dalszym ciągu przeważały spadki. Korekta nabiera coraz większego rozmachu. Parkiety na Wall Street i we Frankfurcie, a także polski indeks dwudziestu największych spółek, od początku maja są już ok. 3 proc. na minusie.

REKLAMA

Perspektywa wzrostu kursu USD/PLN

Na rynku eurodolara odnotowano największy od 27 kwietnia wzrost. Po poniedziałkowych zwyżkach względem złotego amerykańska waluta zawróciła, kierując się w stronę 2,80. Taki kurs może sugerować trend spadkowy w tym tygodniu.

Czy w maju warto inwestować w akcje?

W kwietniu najbardziej opłacalna okazała się inwestycja w fundusz Superfund C – zyski wyniosły aż 13,5%, zaś największe straty, rzędu 6,93%, przyniósł QUERCUS Rosja. Czy na tym tle korzystnie prezentuje się rynek obligacji? Eksperci podpowiadają, gdzie warto lokować pieniądze.

Testowanie poziomu 2800 pkt.

Pierwszy dzień notowań okazał się dla inwestorów stresujący. Tuż po rozpoczęciu sesji WIG20 dzieliło zaledwie 10 pkt. od poziomu 2800 pkt. Złamanie tego oporu mogłoby doprowadzić do gwałtownych zmian indeksów, tym bardziej, że nastroje na zachodnich giełdach nie napawały optymizmem.

Angela Merkel przeciwna restrukturyzacji greckiego długu

W poniedziałek po południu kanclerz Niemiec Angela Merkel potwierdziła, iż pertraktacje, dotyczące restrukturyzacji greckiego długu przed rokiem 2013, mogłyby zmniejszyć zaufanie inwestorów do strefy euro. To stwierdzenie położyło kres spekulacjom na temat rzekomego porozumienia między Niemcami a Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie restrukturyzacji zadłużenia Grecji. Pogłoski na ten temat pojawiły się w prasie, a zwłaszcza w piątkowym wydaniu „Die Welt”.

REKLAMA

Inflacja na świecie nadal pozostaje na wysokim poziomie

W ciągu najbliższych dni poznamy szereg publikacji, dotyczących koniunktury gospodarczej w Polsce w kwietniu. Niemalże wszystkie odczyty z marca przyniosły rozczarowanie, z tego względu inwestorzy mogą przywiązywać dużą wagę do najnowszych danych i wykazać szczególną wrażliwość na pogorszenie kondycji polskiej gospodarki.

Dlaczego inwestorzy ponownie wątpią w siłę amerykańskiej gospodarki?

Przez dwa pierwsze tygodnie maja w notowaniach na rynkach akcji uwidacznił się stosunek inwestorów do ryzyka. Eurodolar poszedł w dół o 1,7 procent, zaś indeks CRB powędrował w górę, co w dużej mierze miało związek z odbiciem ropy, jak zauważyli eksperci. Co spowodowała awersja do ryzyka, w połączeniu z drożejącymi cenami amerykańskich obligacji? Uczestnicy rynku bez kozery zaczęli pozbywać się akcji.

Zwiększona awersja do ryzyka

Inwestorzy z pewnością będą z zainteresowaniem śledzić przebieg dzisiejszego spotkania ministrów finansów strefy euro. Podczas posiedzenia możemy poznać detale, dotyczące pakietów pomocowych dla Portugalii i Grecji.

Poprawa nastrojów w skali globalnej

Wczoraj odczuwalny był spadek apetytu na ryzyko. Opublikowane w czwartek wskaźniki makroekonomiczne wypadły gorzej niż się spodziewano. Największe znaczenie miało odreagowanie na rynku amerykańskich akcji i zmiana w notowaniach surowców. Wczoraj obserwowaliśmy największy od 17 marca br. dzienny wzrost cen miedzi.

Eurodolar w okolicach 1,42

W czwartek eurodolar nie opuszczał pasma wahań 1,4120 – 1,4235. Przed południem kurs wspólnej waluty tracił na wartości w stosunku do dolara. Przyczyniły się do tego m.in. kiepskie publikacje makroekonomiczne.

Dlaczego reforma funduszy emerytalnych szkodzi giełdzie?

W tym miesiącu do funduszy emerytalnych trafią znacznie skromniejsze środki. Czy skutki reformy emerytalnej pozytywnie nas zaskoczą? Uszczuplenie sumy odprowadzanej do OFE o niemal dwie trzecie może negatywnie wpłynąć na koniunkturę giełdową – ostrzegają eksperci.

Za wcześnie na dodatkową pomoc dla Grecji

We wtorek przed 10 rano zaczęto spekulować na temat zapomogi dla Grecji – miałaby ona wynieść 60 mld EUR i zostać wypłacona w przyszłym miesiącu. Dzięki tym przypuszczeniom poprawiły się notowania wspólnej waluty. Dla inwestorów taki scenariusz oznacza ochronę przed restrukturyzacją długu, a przynajmniej odwleczenie jej w czasie, i jest znacznie bardziej po ich myśli.

Grecja kładzie się cieniem na kursie EUR/USD

W poniedziałek notowania eurodolara poszły w dół, co było dziś szczególnie odczuwalne w Azji. Na starym kontynencie inwestorzy śledzą z zainteresowaniem sytuację, panującą w Grecji. Groźba restrukturyzacji długu tego państwa z pewnością odbije się na kursie wspólnej waluty.

Sytuacja w Grecji ze szkodą dla euro

Sytuacja, panująca w Grecji, rzekomo pozostaje pod kontrolą. Pomysł opuszczenia strefy euro jest równie prawdopodobny co restrukturyzacja długu. Nie można bagatelizować groźby bankructwa.

Sesja powinna mieć spokojny przebieg

W weekend w „Spieglu” pojawił się komunikat, z którego wynika, że Grecja chce wycofać euro i ponownie wprowadzić na rynek własną walutę. Po tej publikacji sytuacja na rynku powinna ustabilizować się. Kurs EUR/USD raczej nie będzie podlegał większym wahaniom.

Więcej nowych etatów w USA

W piątek udało się zatrzeć złe wrażenie po słabych notowaniach surowców. Sytuację uratowała publikacja ze Stanów Zjednoczonych. Okazało się, że utworzono dużo więcej miejsc pracy niż zakładali analitycy.

Dlaczego pod koniec kwietnia nastąpiła deprecjacja dolara?

W ostatnim tygodniu kwietnia najważniejsze dla kursu eurodolara było posiedzenie Fed oraz pierwsza w historii konferencja prasowa po posiedzeniu FOMC z udziałem B. Bernanke. Zdaniem ekspertów amerykański bank centralny pracuje nad poprawą relacji z rynkiem i realizuje cel EBC. Jak ukształtują się stopy procentowe?

Poniedziałkowa sesja w Europie bez zbytnich emocji

Początek tygodnia na rynkach nie zapowiada się na pełen wrażeń. W Wielkiej Brytanii, Chinach i najważniejszych krajach Europy Zachodniej dzisiejszy poniedziałek jest dniem wolnym od pracy. Na początku notowań w Europie nastąpiła konsolidacja eurodolara w rejonie z piątkowego zamknięcia.

Czy rynek przyklaśnie Benowi Bernanke?

Tydzień po świętach nie trwał długo. Nie dość, że skrócił go drugi dzień Wielkiej Nocy, to odchudził go także królewski ślub w Wielkiej Brytanii. Jeżeli do rachunku doliczymy długi weekend  na GPW i wielu innych giełdach, obraz może zapowiadać się nieciekawie. Tak istotnie wygląda rzeczywistość, chociaż nie sposób pominąć pewnych wyjątków.

Interwencja BGK na rynku?

Dzisiaj ok. godz. 12.00 na rynku złotego pojawiły się spekulacje, dotyczące sprzedaży euro, pochodzących ze środków unijnych, przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Informacje o interwencji BGK, który może w ten sposób rozdysponować pieniądze, znajdujące się pod pieczą resortu finansów, zostały potwierdzone przez agencję Reutera i dealerów dwóch banków.

Potencjał wzrostowy kursu EUR/PLN

Wczoraj największe znaczenie dla inwestorów miały opublikowane o godz. 14.30 dane na temat dynamiki PKB w USA. Wynik okazał się gorszy od oczekiwań, ale – brew wszelkiej logice – zarówno indeksy giełdowe, jak i notowania eurodolara, poszły w górę. Dzisiaj może nastąpić zwyżka kursu EUR/PLN.

Dni wolne od pracy w Londynie mobilizacją dla niedźwiedzi

Długi weekend w Londynie rozpocznie się już jutro, a to za sprawą ślubu królewskiej pary. Z kolei w poniedziałek obchodzone będzie majowe święto bankowe, toteż  świąteczna przerwa wydłuży się. Z pewnością skutki tego odczują uczestnicy rynku.

Kiedy następuję przymusowy wykup akcji drobnych akcjonariuszy?

Przymusowy wykup akcji drobnych akcjonariuszy (tzw. squeeze out – wyciśnięcie) stanowi jedną z najbardziej kontrowersyjnych instytucji prawa spółek. O ile szereg przepisów k.s.h. służy ochronie praw mniejszości, squeeze out umożliwia pozbawienie drobnego akcjonariusza praw udziałowych w spółce wbrew jego woli.

Inwestycja w „condohotel” i „aparthotel” w pigułce – porada

Eksperci dostrzegają „garzec pełen monet” za hotelową ścianą. Przy wysokiej inflacji do przeciętnej lokaty trzeba dokładać z własnej kieszeni, za to wynajem mieszkania, a jeszcze lepiej – hotelowego apartamentu – daje dużo lepsze perspektywy na przyszłość. Ile można zarobić na tego rodzaju inwestycjach?

Eurodolar odpoczywa przed dalszymi wzrostami

Konsensus indeksu zaufania konsumentów ukształtował się na poziomie 65,4, wzrastając o 2 pkt. proc. W opinii badanych poprawiła się sytuacja na rynku pracy, dochody poszły w górę i korzystniej wyglądają perspektywy na przyszłe wydatki.

Hossa tylko dla odważnych

Na amerykańskiej giełdzie pobito kolejne rekordy. S&P500 osiągnął najwyższy poziom od czerwca 2008 r., co stanowi dobrą wiadomość dla europejskich byków. Nie wiadomo jednak, czy właścicielom akcji starczy zapału, który jest niezbędny, aby utrzymać hossę.

Ospałe nastroje na giełdach po Świętach

Europejscy inwestorzy nie ocknęli się jeszcze po świątecznej przerwie. Większość sesji na kontynencie nie przyniosła większych zmian, a ruchy na parkietach były minimalne. Notowania przeważnie zmieniały się o kilka dziesiątych procent.

Czy 80 mld euro dla Portugalii i pozwoli ustabilizować sytuację finansową strefy euro?

Państwom członkowskim strefy euro coraz bardziej wdaje się we znaki kryzys dłużny – ostrzegają eksperci. Niemalże rok temu, na początku maja 2010 roku, Grecja otrzymała pakiet pomocowy o wartości 110 mld euro. Czy kraj ten stanie przed koniecznością restrukturyzacji długu?

Eurodolar w okolicy 1,4500-1,4650

Ze względu na to, że w piątek giełdy w USA, Wielkiej Brytanii czy Niemczech były zamknięte, notowania eurodolara nie podlegały w tym dniu większym wahaniom. W poniedziałek rozpoczął się dzień pracy na Wall Street, co wpłynęło na większą zmienność kursu EUR/USD.

Poświąteczny kogel-mogel

Patrząc krytycznym okiem na okres przedświąteczny i czas Wielkiej Nocy na rynkach finansowych, trzeba przyznać, że sytuacja nie sprzyjała bykom. W Azji nastąpiły trzy dni spadków, w Ameryce utrzymywał się marazm, miedź i srebro potaniały, a napięcie w Libii i jej rejonach zwiększyło się. Nastroje pogarszała niepewność, związana ze zbliżającymi się publikacjami i perspektywa nadchodzących szczytów.

Na czym polega działalność funduszu Investor Private Equity FIZ?

Jedną z form inwestowania w spółki spoza giełdy są certyfikaty inwestycyjne z serii F funduszu Investor Private Equity FIZ (poprzednio Investor LBO FIZ). Czy inwestorom prywatnym opłaca się korzystać z tej formy pomnażania kapitału? Ekspert tłumaczy, na jakich zasadach działa fundusz.

MF będzie kontynuować wymianę euro na rynku

W dniu dzisiejszym euro umocniło się względem dolara, osiągając wartość 1,4650. Im bardziej zbliżał się koniec sesji, tych chętniej inwestorzy realizowali zyski, co łatwo wytłumaczyć zbliżającymi się Świętami oraz faktem, że w dniu jutrzejszym wiele instytucji będzie nieczynnych. W rezultacie ok. godz. 16.00 notowania eurodolara spadły do poziomu 1,4540.

Nieznaczna korekta w Warszawie

W czwartek główne, europejskie indeksy w dalszym ciągu zwyżkowały. Na Giełdzie Papierów Wartościowych nastąpiło niewielkie odreagowanie. Indeks naszych największych spółek utrzymał się powyżej 2900 punktów.

Oby byki nie zaczęły widzieć podwójnie

Byki poradziły już sobie z nerwami i ruchami korekcyjnymi, przypuszczając odważny atak. Ponownie na horyzoncie pojawiły się rekordowo wysokie poziomy indeksów. Powodów do optymizmu nie brakuje, ale biorąc pod uwagę majową tradycję, możemy obawiać się powstania formacji podwójnego szczytu.

Czy spekulacyjne pozycje zostaną pokryte przez Świętami?

Dobre wyniki amerykańskich spółek pozwoliły dolarowi na spadek względem światowych walut. Awersja do ryzyka obniżyła się, a pamięć inwestorów okazuje się na tyle krótka, że zdają się oni być niepomni na niefortunny początek tygodnia. Ma to oddźwięk w wyraźnych zwyżkach giełdowych indeksów, notowaniach surowców i najbardziej ryzykownych walut.

Dobre nastroje inwestycyjne

W środę na rynkach finansowych utrzymywały się pozytywne nastroje. Na europejskich giełdach indeksy poszły w górę, zaś wspólna waluta nie tylko odrobiła straty, poniesione na początku tygodnia, ale nawet pobiła nowe, tegoroczne rekordy.

Koniec z QE2 w czerwcu?

Poniedziałkowa decyzja w sprawie obniżenia ratingu Stanów Zjednoczonych przez agencję Standard & Poor’s pozwoliła nazwać po imieniu to, z czego rynki od dawna zdawały sobie sprawę. Od tej pory sytuacja europejskiej waluty do złudzenia przypomina położenie dolara. Teraz świat z uwagą będzie przyglądać się cięciom budżetowym w dwóch największych gospodarkach świata – amerykańskiej i strefy euro.

Poprawa nastrojów inwestycyjnych umocniła eurodolara

We wtorek na światowych rynkach nastąpiła poprawa nastrojów inwestycyjnych. Był to m.in. efekt zadowalających wyników kwartalnych amerykańskich spółek. Za sprawą pozytywnych publikacji wspólna waluta przystąpiła do odrabiania strat względem dolara.

Przeciętne mieszkanie w Londynie kosztuje 2 mln zł

Rynki ryzykownych aktywów mają coraz gorszą kondycję. Już w zeszłym tygodniu można było zaobserwować pierwsze symptomy odpływu kapitału. Bank Japonii wyposażył niedożywioną po trzęsieniu ziemi gospodarkę w dodatkowe środki finansowe, ale już w zeszłym tygodniu można było obserwować, jak zastrzyk ten przestaje działać.

Ostrzeżenie dla Amerykanów

Niemałym zaskoczeniem dla inwestorów było obniżenie perspektywy ratingu USA do negatywnej przez Standard & Poor's. Nikt nie był przygotowany na taką decyzję, chociaż można było przewidzieć, że prędzej czy później agencja zaostrzy swoje podejście do Stanów Zjednoczonych.

Przecena euro reakcją na sukces Prawdziwych Finów

Wczoraj odbyły się wybory do fińskiego parlamentu. Populistyczni i eurosceptyczni Prawdziwi Finowie zdobyli 19 proc. głosów, zajmując trzecie miejsce na podium zwycięzców. To duży sukces tego ugrupowania, biorąc pod uwagę fakt, że 4 lata temu mieli zaledwie 4.1 proc. poparcia.

Nowe rekordy i nowy kryzys?

MFW i szefowie Banku Światowego biją na alarm. Ich zdaniem gospodarka nie jest wystarczająco silna, aby wyjść cało z kolejnego kryzysu, a skutki poprzedniego nie zostały jeszcze zniwelowane. Jednocześnie na giełdach mogą zostać pobite nowe rekordy hossy i obserwujemy boom na surowce, sądząc po cenach tych ostatnich.

Od czego zależy ryzyko kredytowe?

Perspektywa wprowadzenia euro w Polsce czyni bardziej ryzykownym zaciągnięcie kredytu hipotecznego, ostrzegają eksperci. Zarówno wzięcie kredytu w złotym, jak i w walucie obcej, wiąże się z ryzykiem walutowym. Na czym ono polega?

Publikacje makro zaleją rynek

Kurs EUR/USD osiągnął wczoraj minimum na poziomie 1,4365. W miarę upływu czasu euro zaczęło odrabiać straty podczas sesji w Stanach Zjednoczonych. Wieczorem eurodolar osiągnął wartość 1,4500.

Podatek węglowy ze szkodą dla gospodarki UE?

Komisja Europejska planuje wprowadzenie podatku węglowego od paliw. Pomysł ten wzbudza wątpliwości, czy gospodarka UE nie stanie się mniej konkurencyjna. Dla Polski przewidziano okres przejściowy na wdrożenie nowych przepisów.

Wzrost WIBOR-u wydaje się nie do uniknięcia

Dzisiaj, podobnie jak wczoraj, decyzje inwestorów uwarunkowane są wiadomościami, dotyczącymi inflacji. W środę koreański bank centralny przedstawił wyższą prognozę tego wskaźnika, przewidującą, że ceny wzrosną o 3,9%, podczas kiedy wcześniej oczekiwano wzrostu rzędu 3,5%.

Odliczanie przez spółki darowizn na cele pożytku publicznego - porada

Przekazywanie darowizn na cele społeczne to nie tylko satysfakcja z pełnionej misji spółki. To również korzyść podatkowa. Kwoty takich darowizn mogą być odliczone od dochodu spółki kapitałowej, podlegającego opodatkowaniu, co stanowi wymierną korzyść dla przedsiębiorstwa.

REKLAMA