| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Angela Merkel przeciwna restrukturyzacji greckiego długu

Angela Merkel przeciwna restrukturyzacji greckiego długu

W poniedziałek po południu kanclerz Niemiec Angela Merkel potwierdziła, iż pertraktacje, dotyczące restrukturyzacji greckiego długu przed rokiem 2013, mogłyby zmniejszyć zaufanie inwestorów do strefy euro. To stwierdzenie położyło kres spekulacjom na temat rzekomego porozumienia między Niemcami a Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie restrukturyzacji zadłużenia Grecji. Pogłoski na ten temat pojawiły się w prasie, a zwłaszcza w piątkowym wydaniu „Die Welt”.

Angela Merkel może mieć w takim postawieniu sprawy swój interes. Rok 2013 nie padł tutaj przypadkowo – w jego połowie ma zacząć funkcjonować Europejski Mechanizm Stabilizacyjny, którego jednym z głównych pomysłodawców są Niemcy. Ma on zastąpić obecny, „prowizoryczny” EFSF (Europejski Fundusz Stabilności Finansowej). Oba modele różni nie tylko kwota; w ESM dopuszczona jest możliwość kontrolowanej restrukturyzacji długu, a także przesunięcie systemowego ryzyka w stronę inwestorów prywatnych – tego domagali się ostatnio Finowie, głosując w parlamencie nad pomocą dla Portugalii. Niemiecka kanclerz zdaje sobie sprawę z tego, że restrukturyzacja Grecji przeprowadzona teraz, mimo że być może jest słuszna, dałaby początek długiemu i męczącemu procesowi, bazującemu na indywidualnych negocjacjach z wierzycielami i mogłaby spotęgować strach inwestorów przed potencjalnym scenariuszem dla innych krajów PIIGS. Takie postawienie sprawy przybliża nas do wynegocjowania dodatkowej transzy pomocy finansowej dla Aten, co może mieć miejsce już w czerwcu, po oficjalnej publikacji raportu z misji kontrolnej MFW, KE i ECB. Oczywiście, najpewniej pokaże ona niedociągnięcia greckiego rządu – już dzisiaj Angela Merkel wezwała Greków do prywatyzacji na większą skalę. Specjaliści wskazują na to, że tkwi w niej potencjał do zmniejszenia nadmiernego zadłużenia i większego uelastycznienia gospodarki – ale czego się nie robi dla jedności strefy euro?

Dowiedz się także: Które wskaźniki miały największy wpływ na rynek walutowy w pierwszej połowie kwietnia?

Słowa Angeli Merkel sprawiły, że po południu kurs EUR/USD naruszył okolice 1,42. Przed nami jeszcze spotkanie ministrów finansów państw strefy euro, które rozpocznie się o godz. 17.00. Najpewniej uda się uzgodnić warunki pomocy finansowej dla Portugalii i postawić ją do dyspozycji Lizbony, co może jeszcze nieco pomóc notowaniom euro. Temat grecki został w pewnym sensie „ustawiony” przez słowa niemieckiej kanclerz. Z kolei do zamieszania wokół osoby Dominique Strauss-Kahna rynki finansowe przywiązują już coraz mniej uwagi. Temat najpewniej powróci przy spekulacjach wokół nowego szefa MFW. Niemcy już rozpoczęły dyplomatyczną inicjatywę, aby był to Europejczyk. Być może ceną za mianowanie na szefa Europejskiego Banku Centralnego Włocha, Mario Draghiego (co może mieć miejsce już jesienią tego roku), będzie forsowanie na szefa MFW Niemca, Axela Webera. Czas pokaże. Wracając do sytuacji na rynkach – zwyżka eurodolara uspokoiła również nastroje wokół złotego – najbardziej zyskał na tym kurs USD/PLN, który spadł po południu w okolice 2,7650.

Polecamy serwis: Inwestycje

Wygląda na to, że perspektywa spadku poniżej dzisiejszego, nocnego minimum na 1,4050, wyraźnie oddala się. Załagodzenie emocji wokół Grecji sprawia, że rynek skoncentruje się teraz na publikacji zapisków z ostatniego posiedzenia FED, które poznamy w środę. Dzisiaj napłynęły też słabsze dane z USA (indeks NY FED Mfg w maju), które przemawiają przeciwko dolarowi. Wygląda więc na to, że rozpoczęliśmy ruch, który w tym tygodniu powinien doprowadzić nas w okolice 1,44-1,45.

Czytaj także

Eksperci:

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Po południu, w reakcji na słowa kanlerz Niemiec – Angeli Merkel, eurodolar naruszył poziom 1,42.
Po południu, w reakcji na słowa kanlerz Niemiec – Angeli Merkel, eurodolar naruszył poziom 1,42.

Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Niebudek

Kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym i prawnym dla różnych branż i sektorów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK