REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy rynek przyklaśnie Benowi Bernanke?

Paweł Cymcyk
Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.
Ceny złota osiągnęły rekordowe poziomy blisko 1580 dolarów za uncję.
Ceny złota osiągnęły rekordowe poziomy blisko 1580 dolarów za uncję.

REKLAMA

REKLAMA

Tydzień po świętach nie trwał długo. Nie dość, że skrócił go drugi dzień Wielkiej Nocy, to odchudził go także królewski ślub w Wielkiej Brytanii. Jeżeli do rachunku doliczymy długi weekend  na GPW i wielu innych giełdach, obraz może zapowiadać się nieciekawie. Tak istotnie wygląda rzeczywistość, chociaż nie sposób pominąć pewnych wyjątków.

Bez wątpienia za najistotniejszy z nich trzeba uznać środową, pierwszą od 98 lat, konferencję prasową szefa FED. Po tym, jak ogłoszono, że stopy procentowe pozostawiono na zerowym poziomie, Ben Bernanke odpowiadał na pytania. Nie zaskoczył nawet odrobinę, bo zapewniał o utrzymywaniu niskich stóp jeszcze przez dłuższy czas oraz przekonywał o tym, że program dodruku pieniędzy, funkcjonujący pod roboczą nazwą „QE2”, będzie kontynuowany zgodnie z planem do czerwca, aby następnie pożytki z zapadających obligacji reinwestować w nowe papiery dłużne. Tłumacząc na prosty język: pieniądze zostają i nikomu nie spadnie włos z głowy, a w razie potrzeby będziemy znowu interweniować. W tym kontekście kuriozalnie brzmią słowa amerykańskiego sekretarza skarbu, Timothiego Geithnera, który mówi, że silny dolar był, jest i będzie celem Stanów Zjednoczonych. Dziwnym trafem rynek walutowy od roku ma inne zdanie. W tym czasie amerykańska waluta straciła już 25 proc. swojej wartości w relacji do euro. To na pewno jeszcze nie koniec rajdu, ponieważ EBC – po najnowszych danych o inflacji (2,8 proc.) – będzie zaostrzał swoją politykę pieniężną. Skoro Ben Bernanke z uporem powtarza, że inflacja nie stanowi zagrożenia, to świeżo drukowane dolary szybko są wymieniane na inne waluty lub inwestowane w surowce, co ma zapewnić większy zysk.

REKLAMA

Dowiedz się także: Co wpływa na wzrost cen srebra i złota?

REKLAMA

Ostatnio ucichły rewolucje w Afryce, więc automatycznie skończył się pretekst do kupna ropy. Ponadto agencje donosiły o rekordowych zapasach miedzi w Chinach, więc i ten rynek odstraszał nowy kapitał. Gotówka popłynęła za to w stronę trzeciego, ulubionego tematu, czyli złota. Ten metal znalazł się na rekordowych poziomach blisko 1580 dolarów za uncję, ale ponieważ amerykańska waluta traci na wartości, ten sam kruszec wyceniany w euro czy złotych nie błyszczy już tak jasno. Nie stanowi to problemu, bo złoto staje się dolarową lokatą anty-inflacyjną. Do czasu zderzenia FOMC z rzeczywistością i zakończenia koncertu życzeń („inflacja nie wzrośnie”, „rynek pracy poprawi się”) taki stan rzeczy będzie utrzymywał się.

Sytuacja Stanów Zjednoczonych jest podkopywana nie tylko przez słabnące waluty. Na arenie międzynarodowej straciły one wizerunkowo po niedawnej obniżce perspektywy raitingu w wykonaniu agencja S&P, a teraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował, że już za 5-6 lat Chiny staną się największą gospodarką świata. Te wyliczenia uwzględniają parytet siły nabywczej (purchasing power parity), w tym samym możliwości kupna takiej samej ilości towarów i usług za określoną liczbę jednostek danej waluty, co przy ograniczonej wymienialności juana jest dość naciągane, a pośrednio także psuje wokół atmosferę gospodarczego lidera, który dzierży pozycję światowej potęgi od 120 lat.

Polecamy serwis: Karty kredytowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Seryjnie bite rekordy hossy na S&P500, DAX czy NASDAQ pokazują, że inwestorzy kupili wersję wydarzeń, przedstawianą przez bankierów i wierzą w dalsze wzrosty. Wyniki spółek za pierwszy kwartał nie oszałamiają, ale są dobre, więc gra z trendem wydaje się najlepszym z możliwych pomysłów. W piątek technologiczny NASDAQ jako pierwszy, rozwinięty rynek przebił rekordy z października 2007 roku, podczas gdy S&P500 brakuje do analogicznego poziomu 15 proc., a DAX-owi zaledwie 8 proc. W tym gronie WIG20, z 35 proc. luką do szczytu, wypada blado, ale pamiętajmy, że w trakcie ostatnich 4 lat skład naszego indeksu uległ znaczącym zmianom na korzyść spółek defensywnych. Mimo to, w takiej atmosferze kwestią czasu – i to krótkiego – powinny być wzrosty naszego rynku oraz osiągnięcie psychologicznej zmiany kodu indeksu na trójkę z przodu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA