| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Zwiększona awersja do ryzyka

Zwiększona awersja do ryzyka

Inwestorzy z pewnością będą z zainteresowaniem śledzić przebieg dzisiejszego spotkania ministrów finansów strefy euro. Podczas posiedzenia możemy poznać detale, dotyczące pakietów pomocowych dla Portugalii i Grecji.

Jednak aresztowanie szefa MFW powoduje, iż po dzisiejszym spotkaniu ministrów finansów raczej trudno oczekiwać ogłoszenia nowej zapomogi dla drugiego z tych krajów. Brak konkretnych ustaleń zapewne rozczarowałby inwestorów, co niewątpliwie zwiększyłoby niechęć do ryzyka. Tym samym widzimy potencjał do osłabienia wspólnej waluty podczas dzisiejszej sesji. Handel powinien przebiegać w okolicach 1,40 na EUR/USD. Trwałe przebicie tego poziomu nie wydaje się obecnie prawdopodobne.

Dowiedz się także: Jak mierzyć sukces działań relacji inwestorskich?

Z ważnych publikacji poznamy dziś kwietniową inflację w strefie euro. Rynki oczekują, iż pozostanie ona na dotychczasowym poziomie, czyli 2,8 procent r/r. Oczekiwany jest natomiast lekki wzrost inflacji bazowej – z 1,3 do 1,4 procent r/r. Awersję do ryzyka będą zwiększać informacje o osiągnięciu limitu zadłużenia w USA. Po południu przemówienie wygłosi szef Fed, B.Bernanke, a ponadto poznamy indeks nastrojów w sektorze przemysłowym w okręgu Nowego Jorku oraz indeks rynku nieruchomości NAHB.

Polecamy serwis: Inwecje

Istotnym wydarzeniem na krajowym rynku będzie dziś publikacja marcowych danych o bilansie płatniczym. Oczekiwany jest deficyt na poziomie 1177 mln euro. Bardziej optymistyczna prognoza zakłada, iż deficyt na rachunku obrotów bieżących był mniejszy i wyniósł 850 mln euro. Pogorszenie salda na rachunku obrotów bieżących obserwowane jest już od jakiegoś czasu, stąd dzisiejszy odczyt nie powinien znacząco oddziaływana na notowania. Ważniejszym czynnikiem wydaje się być sentyment na rynkach. Globalny wzrost niechęci do ryzyka, widoczny w spadkach na giełdach, zapewne negatywnie wpłynie na złotego. Możliwe jest dziś osłabienie polskiej waluty. Prawdopodobnie złoty będzie poruszał się w przedziale 3,93- 3,96 za euro. Nadmierne osłabienie polskiej waluty wciąż hamują obawy inwestorów, związane z możliwymi interwencjami Ministerstwa Finansów. W kolejnych dniach poznamy kilka ważnych danych z gospodarki, które powinny dać wyraźniejszy impuls dla złotego na najbliższe sesje.

Krzysztof Wołowicz
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Profika Broker

Broker ubezpieczeniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »