reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Możliwość większej korekty na rynku akcji

Możliwość większej korekty na rynku akcji

Wczoraj na publikacji nowych wskaźników makroekonomicznymi z USA ucierpiał rynek akcji – dynamika produkcji przemysłowej w kwietniu znalazła się na zerowym poziomie, a wykorzystanie mocy produkcyjnych zmniejszyło się. Dzisiaj możemy obserwować zjawisko, nazwane przez specjalistów syndromem Hewletta-Packarda. Spółka o tej nazwie ujawniła prognozy, dotyczące tegorocznych zysków – będą one mniejsze niż się spodziewano, co wpłynie bezpośrednio na przebieg amerykańskiej sesji.

Wydaje się, że rośnie świadomość inwestorów, że pogarszające się w dalszym ciągu odczyty danych makroekonomicznych mogą poważnie zaszkodzić zyskowności firm i tym samym sprowokować większą korektę na rynkach akcji. Część uczestników rynku nadal stara się wierzyć w moc FED-u, który w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy skutecznie wybawiał ich z opresji. Tyle że kolejny program QE3 w II połowie roku wydaje się obecnie mało prawdopodobny. Gospodarka będzie też pozbawiona zastrzyku w postaci zwiększonych inwestycji infrastrukturalnych, finansowanych przez władze federalne, gdyż coraz częściej mówi się o koniecznych oszczędnościach. Na szczęście o tym, że FED może mieć w najbliższych miesiącach ograniczone pole działania, nie myśli się zbyt wiele – stąd też rynki reagują standardowo: dolar traci, a zyskują waluty, uznawane za bardziej ryzykowne, w tym także nasz złoty. W efekcie dzisiaj rano kurs EUR/PLN łamał wsparcie na 3,92, co może być sygnałem do ruchu w stronę 3,89 w kolejnych dniach. Kluczowa w tym względzie okaże się oczywiście publikacja zapisków z ostatniego posiedzenia FED, które poznamy o godz. 20.00. Dla krajowych inwestorów istotne będą też wyniki przetargu 5-letnich obligacji oraz też dane o dynamice płac, z kolei na świecie warto zwrócić uwagę na zapiski z ostatniego posiedzenia Banku Anglii.

Złamanie wsparcia na 3,92 potwierdza wcześniejsze koncepcje, związane z umocnieniem złotego w najbliższych dniach. Teraz celem staną okolice 3,89, które możemy zobaczyć do końca tygodnia. Opór to oczywiście 3,92.

Dowiedz się także: Dlaczego pod koniec kwietnia nastąpiła deprecjacja dolara?

Zwyżka EUR/USD sprawiła, że dolar przełamał wsparcie na 2,75 zł. Ten poziom zamienił się teraz w opór. Rynek powinien celować dzisiaj w okolice 2,7250-2,7300, a do końca tygodnia – w rejon 2,70.

Polecamy serwis: Inwestycje

Złamanie poziomu 1,42 i dalej, oporu na 1,4250, to mocne sygnały, świadczące o tym, że oczekiwana korekta w górę właśnie rozpoczęła się. Teraz kluczowe będzie sforsowanie okolic 1,43, co powinno mieć miejsce w najbliższych godzinach. Docelowo – do końca tygodnia – rynek powinien wzrosnąć do 1,4400-1,4450. Mocne wsparcie stanowi teraz rejon 1,4250.

Wyższa inflacja na Wyspach wsparła wczoraj funta, który dotarł nawet do 1,63 USD. Teraz kurs koryguje się do 1,6250, ale dopóki znajdujemy się ponad wsparciem na 1,6230, powodów do obaw nie ma. Wydaje się, że funt ma szanse powrócić do 1,63 USD w ciągu kolejnych godzin i naruszyć ten poziom. Do końca tygodnia możemy testować rejon 1,6380-1,6400. Kluczowe będą dzisiejsze zapiski z posiedzenia BoE, przedstawione o godz. 10.30.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Eksperci:

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Złoty, podobnie jak inne, uważane za ryzykowne waluty, ma szansę umocnić się w odpowiedzi na publikację komentarza FED.
Złoty, podobnie jak inne, uważane za ryzykowne waluty, ma szansę umocnić się w odpowiedzi na publikację komentarza FED.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama