REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dni wolne od pracy w Londynie mobilizacją dla niedźwiedzi

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
Mimo drobnych korekt na rynku eurodolara, trend wzrostowy utrzymuje się.
Mimo drobnych korekt na rynku eurodolara, trend wzrostowy utrzymuje się.

REKLAMA

REKLAMA

Długi weekend w Londynie rozpocznie się już jutro, a to za sprawą ślubu królewskiej pary. Z kolei w poniedziałek obchodzone będzie majowe święto bankowe, toteż  świąteczna przerwa wydłuży się. Z pewnością skutki tego odczują uczestnicy rynku.

REKLAMA

U nas w kraju trzeba też uwzględnić wolny wtorek, 3 maja. Stąd też część inwestorów postanowiła już dzisiaj częściowo zrealizować zyski z ostatniego umocnienia naszej waluty, czy też dynamicznego osłabienia dolara na rynkach światowych. Główny ruch miał miejsce wczesnym popołudniem – wtedy kurs EUR/PLN naruszył poziom 3,94 zł, a EUR/USD spadł poniżej wartości 1,48. Po publikacji danych z USA o godz. 14.30, zaczęliśmy powracać do wcześniejszego trendu. Odczyty były słabe i w pewnym sensie mogą stanowić „wytłumaczenie” dla wczorajszego, dość gołębiego wystąpienia szefa FED.

REKLAMA

Dynamika PKB w I kwartale wyniosła tylko 1,8 proc., podczas kiedy oczekiwano 2,0 proc., a cotygodniowe bezrobocie wzrosło do 429 tys., natomiast szacowano je na 392 tys. To pokazuje słabość amerykańskiej gospodarki, co teoretycznie usprawiedliwia utrzymanie przez FED dotychczasowej polityki przez „dłuższy czas”. Tyle, że nieco wyższy od prognoz był wskaźnik PCE Core – wyniósł on 1,5 proc. wobec oczekiwanych 1,4 proc., co – jeżeli utrzyma się dłużej – może przerodzić się w niebezpieczną tendencję do stagflacji w amerykańskiej gospodarce. A to stanowiłoby już duży problem dla FED.

Dowiedz się także: Które wskaźniki miały największy wpływ na rynek walutowy w pierwszej połowie kwietnia?

Poza tym pojawiły się informacje, jakoby warunki pomocy dla Portugalii miały zostać przedstawione w najbliższych dniach i oficjalnie zaakceptowane w połowie maja, czyli zgodnie z planem. Kolejny raz wykluczono też możliwość restrukturyzacji długu Grecji – tutaj jednak nie da się zbyt długo zaklinać rzeczywistości. Z krajowych informacji warto zwrócić uwagę na zawarcie ugody ze związkowcami z Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która sprawia, że proces upublicznienia tej spółki nie opóźni zbyt bardzo w czasie. To, razem z szykowaną transakcją sprzedaży udziałów w Polkomtelu (18 mld zł), może być argumentem za dalszym umocnieniem złotego, oczywiście nie jedynym.

Polecamy serwis: Lokaty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

EUR/USD:

Korekty są krótkie, a trend wzrostowy został zachowany. Dopóki nie dojdzie do trwałego naruszenia poziomu 1,48, rynek ma większe szanse na testowanie okolic 1,50. W średnim terminie, w pierwszej dekadzie maja, możliwe jest testowanie okolic 1,5144 z listopada 2009 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA