REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przecena euro reakcją na sukces Prawdziwych Finów

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
W niedzielę Ludowy Bank Chin po raz kolejny zdecydował się na podniesienie wysokości rezerw obowiązkowych dla banków.
W niedzielę Ludowy Bank Chin po raz kolejny zdecydował się na podniesienie wysokości rezerw obowiązkowych dla banków.

REKLAMA

REKLAMA

Wczoraj odbyły się wybory do fińskiego parlamentu. Populistyczni i eurosceptyczni Prawdziwi Finowie zdobyli 19 proc. głosów, zajmując trzecie miejsce na podium zwycięzców. To duży sukces tego ugrupowania, biorąc pod uwagę fakt, że 4 lata temu mieli zaledwie 4.1 proc. poparcia.

Wspomnianą partię nieznacznie tylko, bo z wynikiem 20,4 proc., wyprzedziła współrządząca dotychczas Koalicja Narodowa. Partia premiera Mari Kiviniemi zajęła czwarte miejsce, zdobywając 15,8 proc. głosów. To sprawia, że populistyczny Timo Soini będzie odgrywać dużą rolę w fińskiej polityce i stworzenie nowego, stabilnego rządu z pominięciem jego ugrupowania może być trudne. Tymczasem Prawdziwi Finowie już domagają się zmiany warunków pomocy dla Portugalii, twierdząc, iż jest to „bad deal”. Wprawdzie jeszcze w zeszłym tygodniu przedstawiciele Unii Europejskiej dawali do zrozumienia, że zmiana w fińskiej polityce nie doprowadzi do zablokowania pomocy dla Lizbony, ale najpewniej konieczne będzie nowe zdefiniowanie kosztów zapomogi, jakie poniosą poszczególne kraje strefy euro. A to, jak się wydaje, mogłoby spowolnić cały proces. Tym samym wątpliwości co do deklarowanej przez komisarza Olli Rehna połowy maja jako terminu, w którym pożyczka dla Portugalii ma być „gotowa”, zaczynają materializować się. Jeżeli w najbliższych dniach dojdą do tego obiekcje portugalskich polityków, którzy będą mieli za sobą protesty związków zawodowych i trwającą kampanię wyborczą, pretekstów do dalszej przeceny euro nie powinno zabraknąć. Zwłaszcza, że cały czas obecny jest temat spekulacji, związanych z greckim długiem.

REKLAMA

Wpływ na globalne nastroje mogła mieć też niedzielna decyzja Ludowego Banku Chin, który w ramach walki z inflacją po raz kolejny podniósł stopę rezerw obowiązkowych dla banków – tym razem z 20,0 proc. do 20,5 proc. Tyle, że takie posunięcie można było przewidzieć, biorąc pod uwagę opublikowane ostatnio dane o dość wysokiej inflacji w marcu. Tym samym czynnik chiński powinien mieć dzisiaj ograniczony wpływ. Poniedziałkowy kalendarz nie jest też zbyt bogaty. Na uwagę zasługują głównie wyniki Citigroup, Halliburton i Texas Instruments za I kwartał, a więc publikacje, które będą miały główny wpływ na rynek akcji i pośrednio na dolara.

Dowiedz się także: Co wpływa na wzrost cen srebra i złota?

Rano agencja Bloomberg opublikowała wywiad z Adamem Glapińskim z Rady Polityki Pieniężnej, który stwierdził, że podwyżka stóp procentowych w maju byłaby „poważnym błędem”, gdyż nie należy ulegać panice z powodu ostatniego przyspieszenia inflacji. Te mocne słowa sprawiają, że podniesienie stóp 11 maja jest mniej pewne. Chyba, że otrzymamy mocne dane mikroekonomiczne. Dynamikę płac, która szacowana jest na poziomie 4,1 proc. r/r w marcu, poznamy jeszcze dzisiaj. Tylko wyraźnie wyższy odczyt tego wskaźnika wzbudziłby obawy przed ryzykiem efektu drugiej rundy. Z kolei jutro czekają nas publikacje o produkcji przemysłowej i inflacji PPI, a w środę – kluczowe informacje o inflacji bazowej, która mogła przyspieszyć w marcu do 2,0 proc. r/r.

EUR/PLN:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wydaje się, że rejon 3,94 pozostanie dość mocnym wsparciem, z którego za kilka dni zostanie wyprowadzona nowa fala wzrostowa, co sugerowałoby, że spadki, obserwowane od 17 marca, zostałyby zakończone. Dzisiaj może zostać podjęta próba testu okolic 3,96, ale raczej nie należy spodziewać się wyraźnego naruszenia tego poziomu.

USD/PLN:

W zeszłym tygodniu dolar nie zdołał przetestować rejonu 2,70 i chyba już do tego nie dojdzie w tym miesiącu. Dzienne wskaźniki zaczynają sugerować początek nowej fali wzrostowej, co oznacza, że w tym tygodniu zajdziemy w okolice 2,80. Dzisiaj kluczowe będzie złamanie bariery 2,76 i utrzymanie zdobytego „przyczółku” . Kluczowe wsparcie stanowi teraz poziom 2,73.

Polecamy serwis: Budżet domowy

EUR/USD:

Wprawdzie rynek naruszył poziom 1,4360, ale kluczowe – z punktu widzenia analizy technicznej – są okolice 1,4350, czyli szczyt z 6 kwietnia. Ich wyraźne naruszenie będzie sygnałem do rozpoczęcia korekty z celem, znajdującym się w przedziale 1,4250-1,4280, a później może i głębiej, jak zaczynają sugerować dzienne wskaźniki.

GBP/USD:

Trudno będzie w najbliższym tygodniu wyjść ponad strefę oporu 1,6443-1,6427. Wydaje się, że rynek może zmierzać w okolice 1,60. Do tego konieczne będzie przełamanie 1,6230, próba przeforsowania takiego scenariusza może nastąpić jeszcze dzisiaj. Mocniejsze spadki nie nastąpią jednak wcześniej niż w środę, na kiedy planowana jest publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Banku Anglii.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Faktoring powraca do dynamicznych wzrostów. Obroty firm zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów w I kwartale 2025 r. wyniosły 119,8 mld zł

Pierwszy kwartał 2025 r. przyniósł zdecydowany wzrost obrotów branży faktoringowej w Polsce. Firmy zrzeszone w Polskim Związku Faktorów nabyły w tym okresie wierzytelności o łącznej wartości 119,8 mld zł. To o 8,3 proc. więcej niż rok wcześniej, kiedy wynik ten sięgał 110,6 mld zł.

Czy polska infrastruktura energetyczna jest przygotowana na nagłe skoki zapotrzebowania lub sytuacje kryzysowe, jak ekstremalne warunki pogodowe czy awarie? [WYWIAD]

Czy w związku z blackoutem w Hiszpanii, mamy się czego obawiać? Czy polska infrastruktura energetyczna jest przygotowana na nagłe skoki zapotrzebowania lub sytuacje kryzysowe, jak ekstremalne warunki pogodowe czy awarie? Na te i inne pytania odpowiedział redakcji Infor.pl ekspert od technologii energetycznych (w tym OZE) z firmy Hynfra, partnera spółki Hydro Sanok Aleksander Naumann.

Spokój przed burzą? Polskie firmy jeszcze trzymają kurs, ale niepewność rośnie

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce wciąż utrzymują stabilne nastroje – wyniki najnowszego badania pokazują niewielkie zmiany w inwestycjach i sprzedaży. Jednak eksperci ostrzegają: wojna celna zapoczątkowana przez Donalda Trumpa może wkrótce zachwiać fundamentami tej kruchej równowagi. Czy nadchodzi czas turbulencji dla polskiego biznesu?

Blackout w Polsce realnym zagrożeniem. „Codziennie rano będziemy sprawdzać, kiedy mamy prąd”

Czy w Polsce, podobnie jak dziś w Hiszpanii i Portugalii, może nastąpić blackout? W obliczu niedoborów mocy w systemie elektroenergetycznym, Polska stoi przed realnym zagrożeniem wielogodzinnych przerw w dostawach prądu. Jakub Wiech, ekspert ds. energetyki i autor podcastu Elektryfikacja, ostrzega, że problemy mogą wystąpić przez nawet 2000 godzin w ciągu roku, co oznacza ryzyko ograniczeń dla firm i gospodarstw domowych.​

REKLAMA

Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych

PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych. Jak powinno wyglądać zatrudnienie w firmach z branży pogrzebowej? Co z nowelizacją Prawa Pogrzebowego?

Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

REKLAMA

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

REKLAMA