REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przecena euro reakcją na sukces Prawdziwych Finów

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
W niedzielę Ludowy Bank Chin po raz kolejny zdecydował się na podniesienie wysokości rezerw obowiązkowych dla banków.
W niedzielę Ludowy Bank Chin po raz kolejny zdecydował się na podniesienie wysokości rezerw obowiązkowych dla banków.

REKLAMA

REKLAMA

Wczoraj odbyły się wybory do fińskiego parlamentu. Populistyczni i eurosceptyczni Prawdziwi Finowie zdobyli 19 proc. głosów, zajmując trzecie miejsce na podium zwycięzców. To duży sukces tego ugrupowania, biorąc pod uwagę fakt, że 4 lata temu mieli zaledwie 4.1 proc. poparcia.

REKLAMA

Wspomnianą partię nieznacznie tylko, bo z wynikiem 20,4 proc., wyprzedziła współrządząca dotychczas Koalicja Narodowa. Partia premiera Mari Kiviniemi zajęła czwarte miejsce, zdobywając 15,8 proc. głosów. To sprawia, że populistyczny Timo Soini będzie odgrywać dużą rolę w fińskiej polityce i stworzenie nowego, stabilnego rządu z pominięciem jego ugrupowania może być trudne. Tymczasem Prawdziwi Finowie już domagają się zmiany warunków pomocy dla Portugalii, twierdząc, iż jest to „bad deal”. Wprawdzie jeszcze w zeszłym tygodniu przedstawiciele Unii Europejskiej dawali do zrozumienia, że zmiana w fińskiej polityce nie doprowadzi do zablokowania pomocy dla Lizbony, ale najpewniej konieczne będzie nowe zdefiniowanie kosztów zapomogi, jakie poniosą poszczególne kraje strefy euro. A to, jak się wydaje, mogłoby spowolnić cały proces. Tym samym wątpliwości co do deklarowanej przez komisarza Olli Rehna połowy maja jako terminu, w którym pożyczka dla Portugalii ma być „gotowa”, zaczynają materializować się. Jeżeli w najbliższych dniach dojdą do tego obiekcje portugalskich polityków, którzy będą mieli za sobą protesty związków zawodowych i trwającą kampanię wyborczą, pretekstów do dalszej przeceny euro nie powinno zabraknąć. Zwłaszcza, że cały czas obecny jest temat spekulacji, związanych z greckim długiem.

REKLAMA

Wpływ na globalne nastroje mogła mieć też niedzielna decyzja Ludowego Banku Chin, który w ramach walki z inflacją po raz kolejny podniósł stopę rezerw obowiązkowych dla banków – tym razem z 20,0 proc. do 20,5 proc. Tyle, że takie posunięcie można było przewidzieć, biorąc pod uwagę opublikowane ostatnio dane o dość wysokiej inflacji w marcu. Tym samym czynnik chiński powinien mieć dzisiaj ograniczony wpływ. Poniedziałkowy kalendarz nie jest też zbyt bogaty. Na uwagę zasługują głównie wyniki Citigroup, Halliburton i Texas Instruments za I kwartał, a więc publikacje, które będą miały główny wpływ na rynek akcji i pośrednio na dolara.

Dowiedz się także: Co wpływa na wzrost cen srebra i złota?

Rano agencja Bloomberg opublikowała wywiad z Adamem Glapińskim z Rady Polityki Pieniężnej, który stwierdził, że podwyżka stóp procentowych w maju byłaby „poważnym błędem”, gdyż nie należy ulegać panice z powodu ostatniego przyspieszenia inflacji. Te mocne słowa sprawiają, że podniesienie stóp 11 maja jest mniej pewne. Chyba, że otrzymamy mocne dane mikroekonomiczne. Dynamikę płac, która szacowana jest na poziomie 4,1 proc. r/r w marcu, poznamy jeszcze dzisiaj. Tylko wyraźnie wyższy odczyt tego wskaźnika wzbudziłby obawy przed ryzykiem efektu drugiej rundy. Z kolei jutro czekają nas publikacje o produkcji przemysłowej i inflacji PPI, a w środę – kluczowe informacje o inflacji bazowej, która mogła przyspieszyć w marcu do 2,0 proc. r/r.

EUR/PLN:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wydaje się, że rejon 3,94 pozostanie dość mocnym wsparciem, z którego za kilka dni zostanie wyprowadzona nowa fala wzrostowa, co sugerowałoby, że spadki, obserwowane od 17 marca, zostałyby zakończone. Dzisiaj może zostać podjęta próba testu okolic 3,96, ale raczej nie należy spodziewać się wyraźnego naruszenia tego poziomu.

USD/PLN:

W zeszłym tygodniu dolar nie zdołał przetestować rejonu 2,70 i chyba już do tego nie dojdzie w tym miesiącu. Dzienne wskaźniki zaczynają sugerować początek nowej fali wzrostowej, co oznacza, że w tym tygodniu zajdziemy w okolice 2,80. Dzisiaj kluczowe będzie złamanie bariery 2,76 i utrzymanie zdobytego „przyczółku” . Kluczowe wsparcie stanowi teraz poziom 2,73.

Polecamy serwis: Budżet domowy

EUR/USD:

Wprawdzie rynek naruszył poziom 1,4360, ale kluczowe – z punktu widzenia analizy technicznej – są okolice 1,4350, czyli szczyt z 6 kwietnia. Ich wyraźne naruszenie będzie sygnałem do rozpoczęcia korekty z celem, znajdującym się w przedziale 1,4250-1,4280, a później może i głębiej, jak zaczynają sugerować dzienne wskaźniki.

GBP/USD:

Trudno będzie w najbliższym tygodniu wyjść ponad strefę oporu 1,6443-1,6427. Wydaje się, że rynek może zmierzać w okolice 1,60. Do tego konieczne będzie przełamanie 1,6230, próba przeforsowania takiego scenariusza może nastąpić jeszcze dzisiaj. Mocniejsze spadki nie nastąpią jednak wcześniej niż w środę, na kiedy planowana jest publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Banku Anglii.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Leasing: szykowana jest zmiana przepisów, która dodatkowo ułatwi korzystanie z tej formy finansowania

Branża leasingowa znajduje się obecnie w przededniu zmian legislacyjnych, które jeszcze bardziej ułatwią zawieranie umów. Dziś, by umowa leasingu była ważna, wymagana jest forma pisemna, a więc klient musi złożyć kwalifikowany podpis elektroniczny lub podpisać dokument fizycznie. To jednak już niebawem może się zmienić.

Spółka cywilna – kto jest odpowiedzialny za zobowiązania, kogo pozwać?

Spółka cywilna jest stosunkowo często spotykaną w praktyce formą prowadzenia działalności gospodarczej. Warto wiedzieć, że taka spółka nie ma osobowości prawnej i tak naprawdę nie jest generalnie żadnym samodzielnym podmiotem prawa. Jedynie niektóre ustawy (np. ustawy podatkowe) nadają spółce cywilnej przymiot podmiotu praw i obowiązków. W jaki sposób można pozwać kontrahenta, który prowadzi działalność w formie spółki cywilnej?

Polskie sklepy internetowe nie wykorzystują możliwości sprzedaży produktów w innych krajach - do zyskania jest wiele

43% sklepów internetowych nie prowadzi sprzedaży zagranicznej, a 40% posiada wyłącznie polską wersję językową. Tracą przez to ogromną możliwość rozwoju, bo w przypadku firm e-handlowych stawiających na globalizację z obrotów poza krajem zyskuje się średnio o 25% wyższe przychody.

Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

REKLAMA

Branża handlowa traci coraz więcej na kradzieżach w sklepach. Jak handlowcy rozwiązują ten problem

Zmorą branży handlowej wciąż są kradzieże sklepowe. Nasiliły się one w okresie wysokiej inflacji, ale teraz nie słabną w oczekiwanym tempie. Kradzieży z powodów ekonomicznych jest mniej, natomiast rozzuchwalili się złodzieje kradnący dla zysku.

Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

REKLAMA

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

REKLAMA