reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Eurodolar odpoczywa przed dalszymi wzrostami

Eurodolar odpoczywa przed dalszymi wzrostami

Konsensus indeksu zaufania konsumentów ukształtował się na poziomie 65,4, wzrastając o 2 pkt. proc. W opinii badanych poprawiła się sytuacja na rynku pracy, dochody poszły w górę i korzystniej wyglądają perspektywy na przyszłe wydatki.

Znacznie wzrosły rentowności 3- i 6-miesięcznych hiszpańskich bonów skarbowych; odpowiednio do 1,37 i 1,867% z 0,899 i 1,361%. Pomimo tego, był to dobry dzień, zarówno dla posiadaczy akcji hiszpańskich spółek, jak i dla utrzymujących długą pozycję na parze EUR/USD. Indeks IBEX35 wzrósł wczoraj o 0,63%, a kurs eurodolara jest najwyżej od 28 miesięcy. Nie cieszy tylko fakt, że zadłużenie krajów strefy euro osiągnęło nowy, rekordowy poziom – 85,1% PKB – jak również rosły koszty CDS-ów na grecki portugalski i irlandzki dług.

Wzrosty eurodolara muszą wynikać z pozytywnego sentymentu rynku i oczekiwań co do dzisiejszej decyzji amerykańskich władz monetarnych. O 18.30 opublikowana zostanie decyzja komitetu FOMC odnośnie stóp procentowych w USA. Rynek nie oczekuje zmian, tak więc posunięcie FOMC nie powinno poruszyć inwestorów. O wiele ważniejsze będą: komunikat do decyzji i organizowana po raz pierwszy po posiedzeniu FOMC konferencja. O 20.15 czasu polskiego prezes Bernanke odpowie na pytania dziennikarzy.

Dowiedz się także: Które wskaźniki miały największy wpływ na rynek walutowy w pierwszej połowie kwietnia?

Dla oczekujących zacieśnienia polityki pieniężnej pierwszym sygnałem może być usunięcie z komunikatu słów o tym, że stopy będą utrzymywane na wyjątkowo niskim („exceptionally low”) poziomie przez dłuższy okres („extended period”). Z drugiej strony, przy obecnym stopniu zadłużenia, wywołującym niepokój agencji ratingowych, wyjściem z sytuacji byłoby dalsze stymulowanie gospodarki poprzez odpowiednio ekspansywną politykę monetarną. Jej rezultatem prawdopodobnie byłyby dalsze wzrosty gospodarki i inflacji, które poprawiłyby sytuację USA w kontekście spłaty zadłużenia.

Wczorajszy dzień pokazał, że inwestorzy trwają w oczekiwaniu. Dalsza kontynuacja wzrostów eurodolara lub odwrócenie trendu, zależą od dzisiejszych postanowień i wypowiedzianych słów podczas konferencji komitetu FOMC.

Wczoraj kurs EUR/USD wybił się w górę z poziomu 1,4518 (pomarańczowa linia). Wsparciem na tej wysokości były szczyty z drugiego tygodnia kwietnia. Wybicie poprzedzone zostało dużą niepewnością rynku w tym tygodniu (żółty prostokąt na wykresie). Do zatrzymania doszło przed istotną barierą 1,4721. Na tej wysokości leży lokalne maksimum z końca 2008 roku. Ten poziom był również respektowany przez większość 2009 i cały 2010 rok. Zeszłoroczne maksimum na 1,4578 zostało ostatnio przebite.

Polecamy serwis: Inwestycje

Kluczowe dla głównej pary walutowej powinny być: konferencja FOMC oraz czwartkowe dane o PKB USA za I kwartał i liczbie wniosków o zasiłek. Oba odczyty poznamy o godz. 14.30. Najpóźniej do tego czasu eurodolar rozpocznie wędrówkę na nowe szczyty. Prawdopodobnie dotrze do maksimum z 2009 roku na poziomie 1,5144.

Oprócz wspomnianych, fundamentalnych „hitów” tygodnia, o godz. o 11.00 rynek będzie oczekiwał na publikację zamówień w przemyśle Eurolandu, a także informację o zamówieniach na dobra trwałego użytku w USA. Poznamy również tygodniową zmianę zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych.

Bartosz Boniecki,
Główny Ekonomista Alchemii Inwestowania

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ABC-ksiegowe

ABC-ksiegowe.pl - najnowsze informacje dotyczące obszaru księgowości, rachunkowości i prawa oraz praktyczne wskazówki, ułatwiające samodzielne prowadzenie księgowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama