REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przewalutowanie, Stopy procentowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dlaczego coraz mniej finansistów spodziewa się poprawy koniunktury w Polsce?

Liczba finansistów, zatrudnionych w naszym kraju i spodziewających się poprawy polskiej koniunktury gospodarczej, maleje. Dlaczego większość z nich nastawia się na kolejne podwyżki stóp procentowych? Opinie pracowników instytucji finansowych na temat przyszłości polskiej gospodarki odzwierciedla Indeks Koniunktury Ekspertów Finansowych.

Testowanie poziomu 2800 pkt.

Pierwszy dzień notowań okazał się dla inwestorów stresujący. Tuż po rozpoczęciu sesji WIG20 dzieliło zaledwie 10 pkt. od poziomu 2800 pkt. Złamanie tego oporu mogłoby doprowadzić do gwałtownych zmian indeksów, tym bardziej, że nastroje na zachodnich giełdach nie napawały optymizmem.

Bezwzględna inflacja

W zeszłym miesiącu inflacja wzrosła o 0,2 proc., jak wynika z najnowszych danych GUS i osiągnęła poziom 4,5 proc. W ciągu roku ceny żywności zwiększyły się o 7,7 proc. – efekt najbardziej odczuwają gospodarstwa domowe. Paliwa podrożały o 14,2 proc.

Które banki oferują kredyty o stałej stopie oprocentowania?

Czy istnieje szansa na to, aby raty kredytu hipotecznego rosły wraz ze zmianami stóp procentowych? Niestety tylko trzy banki dają klientom możliwość sięgnięcia po takie rozwiązanie. Trzeba jednak liczyć się z tym, że w początkowym okresie kredytowania oprocentowanie pożyczki będzie wysokie.

REKLAMA

Rośnie skala strat indeksu WIG

Przed kolejnym krajem rysuje się perspektywa podniesienia stóp procentowych. W środę Mervyn King, szef Banku Anglii, narzekał na „niekomfortowo wysoką” inflację w Wielkiej Brytanii i przyznał, że ta sytuacja może doprowadzić do podwyżek kosztów pieniądza jeszcze w tym roku. Nie tylko poinformował o projekcji wysokiej inflacji, ale także zapowiedział zwolnienie tempa rozwoju gospodarczego.

Dane Fed i CME nie po myśli złotego

Inwestorzy, którzy utrzymują długie pozycje w ryzykownych aktywach, narazili się w środę na duże straty. Wczoraj w nocy na rynek napłynęły niejednoznaczne dane makro z Chin. Był to dopiero początek niekorzystnych publikacji.

Decyzja RPP dużym zaskoczeniem dla rynku

Uczestnicy rynku nie przewidzieli tego, że Rada Polityki Pieniężnej może w dniu dzisiejszym zmienić wysokość stóp procentowych. Z tym większym zaskoczeniem przyjęto decyzję RPP o podniesieniu stóp o 0,25 pkt. proc.

RPP przygotowała niespodziankę dla uczestników rynku

Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła uczestników rynku, podnosząc stopy procentowe o 25 pb. Stopy osiągnęły już poziom 4,25 proc. RPP uzasadniła swoją decyzję koniecznością ograniczenia inflacji powyżej celu NBP w średnim okresie.

REKLAMA

Grecka tragedia, akt drugi

Od wtorku spekuluje się na temat kolejnego, wartego 60 mld euro, pakietu pomocowego dla Grecji. Pogłoski o nawrocie greckiego kryzysu podbiły rentowność tamtejszych obligacji skarbowych. Rentowność dwuletnich papierów wartościowych wynosi już przeszło 25 procent.

Za wcześnie na dodatkową pomoc dla Grecji

We wtorek przed 10 rano zaczęto spekulować na temat zapomogi dla Grecji – miałaby ona wynieść 60 mld EUR i zostać wypłacona w przyszłym miesiącu. Dzięki tym przypuszczeniom poprawiły się notowania wspólnej waluty. Dla inwestorów taki scenariusz oznacza ochronę przed restrukturyzacją długu, a przynajmniej odwleczenie jej w czasie, i jest znacznie bardziej po ich myśli.

Jakie konsekwencje pociągnęła za sobą wyprzedaż na rynkach surowców?

Eksperci szukają wyjaśnienia wielkiej skali wyprzedaży surowców w przeszłości. Na rynkach akcji sytuacja sprzyja bykom. Dlaczego drastycznie zmniejszył się apetyt na ryzykowne aktywa?

Dlaczego pod koniec kwietnia nastąpiła deprecjacja dolara?

W ostatnim tygodniu kwietnia najważniejsze dla kursu eurodolara było posiedzenie Fed oraz pierwsza w historii konferencja prasowa po posiedzeniu FOMC z udziałem B. Bernanke. Zdaniem ekspertów amerykański bank centralny pracuje nad poprawą relacji z rynkiem i realizuje cel EBC. Jak ukształtują się stopy procentowe?

Poniedziałkowa sesja w Europie bez zbytnich emocji

Początek tygodnia na rynkach nie zapowiada się na pełen wrażeń. W Wielkiej Brytanii, Chinach i najważniejszych krajach Europy Zachodniej dzisiejszy poniedziałek jest dniem wolnym od pracy. Na początku notowań w Europie nastąpiła konsolidacja eurodolara w rejonie z piątkowego zamknięcia.

Czy rynek przyklaśnie Benowi Bernanke?

Tydzień po świętach nie trwał długo. Nie dość, że skrócił go drugi dzień Wielkiej Nocy, to odchudził go także królewski ślub w Wielkiej Brytanii. Jeżeli do rachunku doliczymy długi weekend  na GPW i wielu innych giełdach, obraz może zapowiadać się nieciekawie. Tak istotnie wygląda rzeczywistość, chociaż nie sposób pominąć pewnych wyjątków.

Nowe rekordy za oceanem

W czwartek słabe publikacje makroekonomiczne w USA nie były w stanie powstrzymać tamtejszych indeksów od pobicia rekordów hossy. Czyżby nastąpił okres, w którym złe wieści są brane za dobrą monetę, a dobre – uznawane za nieszkodliwe?

Decyzja Fed spowodowała osłabienie dolara

W środę inwestorzy czekali spokojnie na postanowienia FOMC, dotyczące wysokości stóp procentowych. Koszt amerykańskiego pieniądza został pozostawiony na niezmienionym poziomie, a konferencja prasowa, podczas której przedstawiono stanowisko prezesa Fed B. Bernanke, stanowiła wyraźny sygnał do osłabienia dolara względem euro.

Fed umiarkowanie troszczy się o dolara

Wczorajsze wystąpienie Bena Bernanke rozwiało wszelkie wątpliwości. Słowa szefa Fed, które padły podczas konferencji po posiedzeniu Rezerwy Federalnej, były skrojone tak, żeby spełnić oczekiwania graczy na zwyżkę.

Eurodolar papierkiem lakmusowym Fed

Notowania eurodolara pozostawały dzisiaj w wąskim przedziale 1,4650-1,4700. Nie da się ukryć, że inwestorzy będą stronić od poważniejszych transakcji aż do ogłoszenia decyzji FOMC w sprawie stóp procentowych. Jeszcze większe znaczenie powinna mieć zwołana pierwszy raz po takiej publikacji konferencja prasowa, podczas której poznamy opinię prezesa Rezerwy Federalnej.

Eurodolar odpoczywa przed dalszymi wzrostami

Konsensus indeksu zaufania konsumentów ukształtował się na poziomie 65,4, wzrastając o 2 pkt. proc. W opinii badanych poprawiła się sytuacja na rynku pracy, dochody poszły w górę i korzystniej wyglądają perspektywy na przyszłe wydatki.

Kurs EUR/USD w rejonie 1,4650

Dziś na początku sesji kurs eurodolara testował rejon 1,4500. W niedługim czasie inwestorzy zajęli długie pozycje na eurodolarze, co spowodowało wzrost notowań do poziomu 1,4650. Jest to bariera, która tamuje dalsze osłabienie amerykańskiej waluty w relacji do euro.Czy 80 mld euro dla Portugalii i pozwoli ustabilizować sytuację finansową strefy euro?

Czy 80 mld euro dla Portugalii i pozwoli ustabilizować sytuację finansową strefy euro?

Państwom członkowskim strefy euro coraz bardziej wdaje się we znaki kryzys dłużny – ostrzegają eksperci. Niemalże rok temu, na początku maja 2010 roku, Grecja otrzymała pakiet pomocowy o wartości 110 mld euro. Czy kraj ten stanie przed koniecznością restrukturyzacji długu?

Eurodolar w okolicy 1,4500-1,4650

Ze względu na to, że w piątek giełdy w USA, Wielkiej Brytanii czy Niemczech były zamknięte, notowania eurodolara nie podlegały w tym dniu większym wahaniom. W poniedziałek rozpoczął się dzień pracy na Wall Street, co wpłynęło na większą zmienność kursu EUR/USD.

MF będzie kontynuować wymianę euro na rynku

W dniu dzisiejszym euro umocniło się względem dolara, osiągając wartość 1,4650. Im bardziej zbliżał się koniec sesji, tych chętniej inwestorzy realizowali zyski, co łatwo wytłumaczyć zbliżającymi się Świętami oraz faktem, że w dniu jutrzejszym wiele instytucji będzie nieczynnych. W rezultacie ok. godz. 16.00 notowania eurodolara spadły do poziomu 1,4540.

Który kredyt hipoteczny w złotych wybrać?

Powoli zaczynamy przyzwyczajać się do uśmiechniętych twarzy, które z billboardów i ekranów telewizorów nawołują nas do wzięcia kredytu hipotecznego w promocji. Ekspert przeanalizował aktualnie dostępne oferty, porównując standardowe kredyty ze sprzedażą cross-sellingową. Czy warto dać się skusić reklamom?

Dlaczego finansowanie w złotych jest nawet o 1/3 droższe niż w przypadku kredytów walutowych?

Jaką cenę trzeba zapłacić za kredyt hipoteczny, aby nie martwić się o wahania kursów walut? Eksperci zauważyli, że osoby, które zadłużyły się po roku 2007 w złotych, płacą znacznie wyższe raty niż ci kredytobiorcy, którzy w tym samym czasie zdecydowali się na finansowanie we frankach lub euro.

Dlaczego koszty zadłużania na kartach będą rosnąć?

W reakcji na podniesienie stóp procentowych skoczyły w górę odsetki, które musimy płacić, korzystając z karty kredytowej. Eksperci zauważyli, że koszt tej formy płatności zmienił się w ciągu tygodnia od decyzji RPP w sprawie stóp. O ile poszło w górę oprocentowanie zadłużenia na kartach?

Poprawa nastrojów inwestycyjnych umocniła eurodolara

We wtorek na światowych rynkach nastąpiła poprawa nastrojów inwestycyjnych. Był to m.in. efekt zadowalających wyników kwartalnych amerykańskich spółek. Za sprawą pozytywnych publikacji wspólna waluta przystąpiła do odrabiania strat względem dolara.

Które wskaźniki miały największy wpływ na rynek walutowy w pierwszej połowie kwietnia?

Na początku drugiego tygodnia kwietnia kurs EUR/PLN znajdował się na poziomie 3,9545, zaś we wtorek notowania tej pary walutowej wspięły się do poziomu 3,9870. Dlaczego potem nastąpiło umocnienie złotego? Eksperci podkreślają, że aprecjacja rodzimej waluty zmniejszyła się dopiero w reakcji na czwartkowy komentarz prezesa NBP.

Dlaczego oprocentowanie lokat przestaje rosnąć?

Banki wykazują się coraz większą aktywnością w sferze lokat. Podwyżka stóp procentowych o 25 pb. i plany Ministerstwa Finansów, związane z nową ordynacją podatkową, działają na instytucje finansowe dopingująco – podkreślają eksperci. Jakie zmiany zaszły na rynku depozytów?

Od czego zależy ryzyko kredytowe?

Perspektywa wprowadzenia euro w Polsce czyni bardziej ryzykownym zaciągnięcie kredytu hipotecznego, ostrzegają eksperci. Zarówno wzięcie kredytu w złotym, jak i w walucie obcej, wiąże się z ryzykiem walutowym. Na czym ono polega?

Gołębi komentarz prezesa NBP

Pierwsza część czwartkowej sesji przyniosła osłabienie euro w relacji do dolara. Kurs EUR/USD spadł do poziomu 1,4362, jednak w godzinach popołudniowych wspólna waluta zdołała odrobić część strat, powracając powyżej 1,4400.

Wzrost WIBOR-u wydaje się nie do uniknięcia

Dzisiaj, podobnie jak wczoraj, decyzje inwestorów uwarunkowane są wiadomościami, dotyczącymi inflacji. W środę koreański bank centralny przedstawił wyższą prognozę tego wskaźnika, przewidującą, że ceny wzrosną o 3,9%, podczas kiedy wcześniej oczekiwano wzrostu rzędu 3,5%.

W oczekiwaniu na dane o inflacji

We wtorek kurs EUR/USD pokonał ważny opór na poziomie 1,45 i osiągnął wartość 1,4520. W miarę upływu sesji stabilizował się w przedziale 1,4460-1,4490. Przyczyn osiągnięcia przez eurodolara najwyższego od 15 miesięcy pułapu należy upatrywać się w deklaracji Chin, które wyraziły chęć kupna hiszpańskich obligacji.

Odreagowanie złotego?

W poniedziałek nastąpiło odreagowanie notowań z końca zeszłego tygodnia. Jego przejawy można było zaobserwować na rynku walut „high yield” i wśród surowców. Korekta nie ominęła również złotego.

Drożejąca ropa napędza inflację

W piątek za baryłkę ropy naftowej w Londynie trzeba było płacić 124 dolary – to najwyższa cena od dwóch lat. Taki stan rzeczy ma negatywne przełożenie na inflację w Polsce. Jeżeli polska waluta nie umocni się, nie da się powstrzymać tego mechanizmu.

Europa dyktuje zasady gry Portugalii

Olli Rehn, unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych, ujawnił dzisiaj swoje poglądy na temat zapomogi dla Portugalii. Jego zdaniem pomoc dla tego kraju zostanie zaakceptowana w połowie maja. Wysokość pożyczki oszacował na około 80 mld EUR.

Poziom 3000 punktów pozostaje nietknięty

Wczoraj wyklarował się koszt pieniądza w strefie euro oraz na światło dzienne wyszła sytuacja w Portugalii. Rynki nie zareagowały bardziej zdecydowanie na te informacje. Pytanie, jaką decyzję podejmie Fed.

Podwyżka stóp bez większego wypływu na rynki

Podwyżka stóp procentowych w Eurolandzie nie zrobiła większego wrażenia na inwestorach. Indeks rodzimych blue chipów nie zszedł poniżej 2900 punktów.

Kulminacja optymizmu inwestorów

Ostatnio na rynkach akcji nastąpiły zwyżki. W konsekwencji odsetek pesymistów na amerykańskim rynku spadł do bardzo niskiego poziomu. Stanowią oni niecałe 16%, jak wynika z ankiety Investors Intelligence.

Oczekiwania na podniesienie stóp w Anglii spadły

Dużym zaskoczeniem dla inwestorów była dzisiejsza publikacja danych na temat lutowej dynamiki produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii. Nastąpił spadek 1,2 proc. m/m, a wzrost wyniósł jedynie 2,4 proc. r/r. Odnotowano największy, miesięczny spadek od sierpnia 2009 r.

Potencjał wzrostowy złota

Dzisiaj za uncję złota płacono rekordową kwotę 1460 dolarów. To już kolejny rekord w ciągu ostatnich dni. Drożeje również srebro – niewiele brakuje mu do poziomu 40 dolarów.

Czwartkowa sesja ECB tematem dnia

Pozycja Portugalii staje się coraz bardziej niepewna. Wczoraj rating tego kraju obniżyła agencja Moody’s, przy czym nie jest ona odosobniona w swoich działaniach. Inwestorzy pozbywają się portugalskich obligacji, a rentowności 10-latek bliskie są przekroczenia 9 proc. Financial Times roznosi plotki, jakoby Lizbona znajdowała się w trakcie tajnych pertraktacji, dotyczących pomocy finansowej. Euro nie reaguje na problemy krajów PIIGS.

Osłabienie euro w reakcji na słowa Tricheta

Pozostawienie stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny na niezmienionym poziomie - 1,25%, nie zrobiło na inwestorach większego wrażenia. Więcej kontrowersji wywołała konferencja, zorganizowana po obwieszczeniu decyzji przez EBC. Wypowiedź Tricheta doprowadziła do spadku, jakiego nie widzieliśmy od sierpnia 2010 r.

Tydzień pod znakiem podwyżek stóp?

Wtorkowa sesja na GPW odznaczała się jeszcze większym spokojem niż poniedziałkowa, mimo że impulsów do podejmowania decyzji nie brakowało. Na początku notowań niedźwiedzie zepchnęły byki poniżej minimum z poprzedniego dnia, jednak wkrótce popyt zdołał przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść i skończył dzień na plusie.

Stopy procentowe po raz kolejny podniesione

We wtorek nie zabrakło istotnych publikacji makroekonomicznych. Rano poznaliśmy wartość indeksu PMI dla sektora usług ze strefy euro. Publikacja ta była zgodna z oczekiwaniami. Wskaźnik ten dla Niemiec osiągnął wartość 60,1 pkt.

Złoto i srebro – wieczny symbol bogactwa

Dzisiaj za złoto w kontraktach terminowych, notowanych na nowojorskiej giełdzie, płacono więcej niż w poniedziałek. W kwietniowych kontraktach cena złota opiewała na 1.434,50 dolarów. Również ceny srebra poszły w górę – kontrakty terminowe, wygasające w tym miesiącu, warte były 38,59 dolarów każdy.

Rynek jest przygotowany na podwyżkę stóp o 25 pb

W poniedziałek pierwszy raz od sześciu dni dolar zdołał symbolicznie umocnić się względem euro. Na otwarciu znajdował się na poziomie 1,4225 i zwiększył swoją wartość względem euro zaledwie o 8 pipsów. W pierwszy dzień tygodnia notowania przebiegały spokojnie, ponieważ zabrakło publikacji makroekonomicznych, które inwestorzy uznaliby za istotne.

Stopy procentowe na topie

W tym tygodniu uwagę inwestorów przykuwają przede wszystkim banki centralne. Aż pięć z nich rozważa możliwość podwyżki stóp procentowych. Wiadomo już, że stopy pozostały na niezmienionym poziomie w Australii. Zaciekawienie wzbudza decyzja odnośnie stóp w Polsce, a w czwartek poznamy postanowienia Europejskiego Banku Centralnego i Bank of England.

Inwestorzy czekają na decyzje o stopach procentowych

Wczoraj okazało się, że sektor usług znajduje się w gorszym położeniu niż przypuszczano. Wskaźniki PMI dla usług w strefie euro i Stanach Zjednoczonych znalazły się poniżej konsensusu rzędu 56,9 i 57,4. Indeksy osiągnęły odpowiednio poziomy ,7 i 52,8.

Spokojny przebieg dnia na rynku walutowym

W poniedziałek niewiele zmieniło się na rynku walutowym. Inwestorzy byli powściągliwi w swoich decyzjach również dlatego, że kalendarz makroekonomiczny nie obfitował w publikacje.

REKLAMA