| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Fed umiarkowanie troszczy się o dolara

Fed umiarkowanie troszczy się o dolara

Wczorajsze wystąpienie Bena Bernanke rozwiało wszelkie wątpliwości. Słowa szefa Fed, które padły podczas konferencji po posiedzeniu Rezerwy Federalnej, były skrojone tak, żeby spełnić oczekiwania graczy na zwyżkę.

W to, że Fed pozostawi stopy procentowe w okolicach zera, nie wątpił nikt o zdrowych zmysłach. Ale nerwowość, wynikająca z niepewności co do słów Ben Bernanke, była widoczna na giełdach. Reakcja Wall Street na słowa szefa Rezerwy Federalnej nie wymaga komentarza. Indeksy poszły w górę, wtorkowe rekordy hossy już się nie liczą, bo mamy nowe, a kolejne zobaczymy jutro albo za kilka dni. Wszelkie obawy, związane z możliwością jakiejkolwiek zmiany w amerykańskiej polityce pieniężnej, a nawet cieniem zapowiedzi jej zmiany, prysły w jednej chwili. Byki nie musiały nawet reagować na to euforycznie. Mają dużo czasu dla siebie. Żadne słowo z wypowiedzi szefa Fed nie było w stanie ich zaniepokoić. Usłyszały wszystko, co chciały usłyszeć. Cały komunikat można skondensować w kilku hasłach. Fed prowadzi odpowiednią politykę, jego dalsze decyzje zostają uzależnione od napływających danych, silny dolar jest dobry dla Ameryki i świata, ceny benzyny wzrosły i trzeba się im przyglądać. Skup obligacji będzie kontynuowany, a jego zakończenie powinno mieć poważne skutki. Kiedyś będzie, ale nieprędko. Uspokojonym bykom wystarczył wczoraj wzrost S&P500 do 1355 punktów, czyli o 0,6 proc. Nasdaq i Dow Jones zyskały po prawie 0,8 proc.

Dowiedz się także: Czy 80 mld euro dla Portugalii i pozwoli ustabilizować sytuację finansową strefy euro?

W kwestii braku obaw przed inflacją zdanie inne niż Bernanke mieli inwestorzy na rynku złota. Notowania kruszcu skoczyły po komunikacie Fed o prawie 1,5 proc., bijąc kolejny rekord wszechczasów. Ale w końcu każdemu wolno mieć własne zdanie. Ostatecznie nie jest ważne, kto ma rację, tylko kto na tym zarobi.

Polecamy serwis: Karty kredytowe

Na inwestorów w Azji decyzje i deklaracje Fed nie podziałały. Między parkietami spadającymi i tymi, na których notowano zwyżki, mieliśmy idealną równowagę. Pod względem wagi gatunkowej zmian różnice były bardziej istotne. Pomimo dalszego napływu niekorzystnych informacji makroekonomicznych, Nikkei drugi dzień szedł w górę. Dziś, podobnie jak w środę, zyskiwał ponad 1 proc. Graczy nie zraził największy w historii spadek produkcji przemysłowej, która w marcu spadła o 15,3 proc., w porównaniu do lutego, zaś w stosunku do marca ubiegłego roku była niższa o 12,9 proc.

Roman Przasnyski, Open Finance

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adrianna Michałowicz

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »