| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Fed umiarkowanie troszczy się o dolara

Fed umiarkowanie troszczy się o dolara

Wczorajsze wystąpienie Bena Bernanke rozwiało wszelkie wątpliwości. Słowa szefa Fed, które padły podczas konferencji po posiedzeniu Rezerwy Federalnej, były skrojone tak, żeby spełnić oczekiwania graczy na zwyżkę.

W to, że Fed pozostawi stopy procentowe w okolicach zera, nie wątpił nikt o zdrowych zmysłach. Ale nerwowość, wynikająca z niepewności co do słów Ben Bernanke, była widoczna na giełdach. Reakcja Wall Street na słowa szefa Rezerwy Federalnej nie wymaga komentarza. Indeksy poszły w górę, wtorkowe rekordy hossy już się nie liczą, bo mamy nowe, a kolejne zobaczymy jutro albo za kilka dni. Wszelkie obawy, związane z możliwością jakiejkolwiek zmiany w amerykańskiej polityce pieniężnej, a nawet cieniem zapowiedzi jej zmiany, prysły w jednej chwili. Byki nie musiały nawet reagować na to euforycznie. Mają dużo czasu dla siebie. Żadne słowo z wypowiedzi szefa Fed nie było w stanie ich zaniepokoić. Usłyszały wszystko, co chciały usłyszeć. Cały komunikat można skondensować w kilku hasłach. Fed prowadzi odpowiednią politykę, jego dalsze decyzje zostają uzależnione od napływających danych, silny dolar jest dobry dla Ameryki i świata, ceny benzyny wzrosły i trzeba się im przyglądać. Skup obligacji będzie kontynuowany, a jego zakończenie powinno mieć poważne skutki. Kiedyś będzie, ale nieprędko. Uspokojonym bykom wystarczył wczoraj wzrost S&P500 do 1355 punktów, czyli o 0,6 proc. Nasdaq i Dow Jones zyskały po prawie 0,8 proc.

Dowiedz się także: Czy 80 mld euro dla Portugalii i pozwoli ustabilizować sytuację finansową strefy euro?

W kwestii braku obaw przed inflacją zdanie inne niż Bernanke mieli inwestorzy na rynku złota. Notowania kruszcu skoczyły po komunikacie Fed o prawie 1,5 proc., bijąc kolejny rekord wszechczasów. Ale w końcu każdemu wolno mieć własne zdanie. Ostatecznie nie jest ważne, kto ma rację, tylko kto na tym zarobi.

Polecamy serwis: Karty kredytowe

Na inwestorów w Azji decyzje i deklaracje Fed nie podziałały. Między parkietami spadającymi i tymi, na których notowano zwyżki, mieliśmy idealną równowagę. Pod względem wagi gatunkowej zmian różnice były bardziej istotne. Pomimo dalszego napływu niekorzystnych informacji makroekonomicznych, Nikkei drugi dzień szedł w górę. Dziś, podobnie jak w środę, zyskiwał ponad 1 proc. Graczy nie zraził największy w historii spadek produkcji przemysłowej, która w marcu spadła o 15,3 proc., w porównaniu do lutego, zaś w stosunku do marca ubiegłego roku była niższa o 12,9 proc.

Roman Przasnyski, Open Finance

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »