REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatnik, Pracodawca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Szef i asystentka

Nie jest tajemnicą, że w firmach rozmawia się o cechach charakteru i sposobu bycia współpracowników i przełożonych. Stąd też różnorodność poglądów. Jakie są zatem najczęstsze opinie, które można usłyszeć o prezesach firm, a także ich asystentkach?

Wyjazdy zagraniczne a zwrot wydatków

Trudno sobie wyobrazić nowoczesną firmę, pracownicy której ani razu nie odbyli podróży służbowej. Warto jest zatem wiedzieć jakie świadczenia przysługują pracownikowi z tytułu wyjazdu w sprawach służbowych.

Jak poradzić sobie z nadgorliwym szefem?

Nie można zaprzeczyć, że w niektórych przedsiębiorstwach nadgorliwy szef stał się drugim co do ważności (pierwsze to telefon) źródłem zakłóceń toku pracy. Poza tym zakłócenia powodowane przez szefa mają jedną poważną wadę: telefon można przełączyć na automatyczną sekretarkę, tego samego nie da się zrobić z szefem.

Gdy kobieta jest silnym typem

Czy jesteś typem, któremu wszystko się udaje? Podejmujesz się tego, czego inni nie chcą się podjąć? To, czy uda Ci się robić wszystko tak dobrze, jak myślisz, i tak, jak byś sobie tego życzył, zależy całkowicie od sytuacji, w której się znajdujesz albo w którą się wplątałeś. Gdy zespół ma problemy z rozwiązaniem jakiegoś problemu, wówczas jesteś ich wybawcą.

REKLAMA

Zgrany zespół

Obecnie firmy odchodzą od modelu hierarchicznego i kładą coraz większy nacisk na współpracę. W związku z tym relacje między pracownikami firmy w większym stopniu opierają się na oddziaływaniu i perswazji niż na zwierzchności.

Organizacja przyjęć w biurze

Osoba zajmująca się organizacją przyjęć, narad czy też konferencji w biurze powinna znać zasady savoir-vivre i wykazywać się profesjonalizmem. Przed przystąpieniem do organizacji przyjęcia zastanów się z jakiej okazji jest ono organizowane i jaki jest jego cel.

Praca a ubiór

W dzisiejszych czasach nastąpiło pewne rozluźnienie obyczajów dotyczące stroju do pracy. Ubiór starannie dopasowany do pory, miejsca i okoliczności nie tylko zapewnia dobre samopoczucie a świadczy także o zamiłowaniu do porządku i jest oznaką szacunku do innych i siebie samego. Pamiętać należy aby wszystkie części ubioru były bezwzględnie czyste i wyprasowane.

Pracodawca odzyska wartość utraconego samochodu służbowego

Pracodawcy powszechnie powierzają pracownikom samochody służbowe, gdyż z uwagi na charakter pracy często jest to konieczne. W przypadku utraty takiego samochodu przez pracownika, mają dużą szansę odzyskać jego pełną wartość.

REKLAMA

Jak „mailować” z przyszłym pracodawcą?

CV wraz ze zdjęciem prosimy wysyłać na adres mailowy – czytamy prawie w każdym ogłoszeniu dotyczącym pracy. Warto jest zatem przyjrzeć się schematom formalnej korespondencji.

Banki pomogą w opłaceniu podatku

Banki przygotowały specjalną ofertę kredytów dla podatników którzy myszą zapłacić podatek w ramach PIT. Dopłatę podatku można sfinansować kredytem gotówkowym albo kartą kredytową.

Czy upadłość firmy w Polsce oznacza jej upadłość w całej UE?

Dnia 21 stycznia 2010 roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości (dalej „ETS”) po raz kolejny zajął się sprawą mającą bezpośredni związek z Polską i wydał wyrok w sprawie dotyczącej polskiej spółki i zajęcia jej środków finansowych przez niemiecki sąd, po orzeczeniu przez sąd polski jej upadłości.

Kobiety wciąż zarabiają mniej od mężczyzn

Płace mężczyzn były w 2009 roku o 30% wyższe niż zarobki pań. Podczas gdy kobiety otrzymywały 3 000 PLN, mediana płac ich kolegów wyniosła 3 900 PLN brutto.

Pamiętaj, szef wszystko widzi


Postęp technologiczny spowodował, że dzięki wykorzystaniu skanera tęczówki oka czy czytnika linii papilarnych, pracodawca może pozyskiwać coraz bardziej szczegółowe dane. Pracownicy są poddawani testom psychologicznym oraz badani wykrywaczem kłamstw, a sposób wykonywania przez nich obowiązków zawodowych kontrolowany jest przez kamery. Czy i w jakich przypadkach pracodawca ma prawo kontrolować swojego pracownika?

Racjonalizacja gospodarowania zapasami - przyczyny tworzenia i wielkość zapasów

Skumulowanie nieprawidłowych zapasów towarowych może zagrażać dalszemu funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Tyle teoria, czasami materializująca się w praktyce. A jaka jest praktyka?

Używanie samochodu służbowego dla celów prywatnych

Udostępnienie przez pracodawcę pracownikowi samochodu służbowego niesie za sobą określone implikacje także w sferze podatkowej.

Używanie samochodu prywatnego w działalności gospodarczej

Zgodnie z przepisami ustaw o podatkach dochodowych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem tzw. wydatków niepotrącalnych (niestanowiących kosztów uzyskania przychodów).

Od dziś Pan Dyrektor

Znacie się do wielu lat. Pracujecie razem, ale też lubicie się prywatnie. Nawet dwa razy wyjechaliście wspólnie na wakacje zabierając całe rodziny. Wszystko się zmieniło, kiedy jeden z was awansował.

Jak się zachować wobec nowego pracownika?

Z Tomkiem znaliście się od dawna, był niezastąpionym ogniwem całego waszego zespołu. Zawsze życzliwy i uśmiechnięty, a przede wszystkim przygotowany do pracy zyskał sobie sympatię i uznanie wszystkich współpracowników. Niestety odszedł z pracy, a jego miejsce ma zająć ten „nowy”.

Kiedy jesteś tym „nowym”

Najpierw rozsyłałeś CV, potem entuzjastycznie reagowałeś za każdym razem, gdy słyszałeś dźwięk telefonu, z podnieceniem szedłeś na rozmowę kwalifikacyjną. I pewnego dnia telefon zadzwonił inaczej – „Czy może pan podjąć pracę w naszej firmie z dniem pierwszym …”

Romans w pracy

Spora część życia prawie każdego człowieka kręci się wokół jego pracy. Nic więc dziwnego, że wielu ludzi właśnie w miejscu pracy szuka również swojej drugiej połówki, ale czy faktycznie romanse w pracy opłacają się?

Samochód jesienią i zimą

Jesienią i zimą warto szczególnie zadbać o samochód. Dobór odpowiednich zimowych opon, kontrola prawidłowego ciśnienia w kołach, a także dobra żywotność akumulatora, wpływają na stabilność i komfort jazdy. Z kolei umiejętne używanie świateł przeciwmgielnych pozwala zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa i kultury na drodze. Ważny element wyposażenia auta, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych, stanowi system ABS oraz dodatkowe narzędzia niezbędne zimą.

Jak powinno się prosić o podwyżkę?

Pieniądze nie są łatwym tematem rozmów. Kto nie zadaje sobie pytań w stylu – jak poprosić szefa o podwyżkę, by ten nie poczuł się urażony? Poznaj kilka zasad, które pomogą Ci w tej trudnej sprawie.

Zatrudnienie osób niepełnosprawnych będzie łatwiejsze

Aby zatrudnić niepełnosprawnego w stopniu znacznym lub umiarkowanym pracodawca nie będzie już musiał czekać na opinie Państwowej Inspekcji Pracy.Eksperci Konfederacji Pracodawców Polskich (KPP) w pełni rozwiązanie przygotowane przez Komisję Przyjazne Państwo, które wprowadza nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej.

Urzędnicy uczą się zwalczać przestępstwa podatkowe

Pomorska administracja podatkowa gościła sześciu przedstawicieli czeskiej, węgierskiej, słoweńskiej i portugalskiej administracji podatkowej, zajmujących się zwalczaniem oszustw podatkowych. Był to już siódmy staż zorganizowany przez urząd w ramach programu Fiscalis.

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony

Umowę o pracę zawarta a czas nieokreślony może wypowiedzieć zarówno pracodawca i pracownika.

Wypowiedzenie umowy na czas określony

Musisz wiedzieć, że w przypadku umowy o pracę zawartej na czas określony ograniczona jest możliwość wypowiedzenia stosunku pracy.

Rodzaje umów o pracę

Przed zawarciem umowy o pracę, musisz podjąć właściwą decyzję przy wyborze odpowiedniej umowy. Jakie zatem umowy o pracę mogą zawierać między sobą pracownik i pracodawca?

Umowa o pracę na czas nieokreślony

Jedną z najbardziej pożądanych umów o prace przez pracownika jest umowa o pracę na czas nieokreślony. Daje ona pracownikom największą stabilność zatrudnienia.

Umowa o pracę na czas określony

Umowa o pracę na czas określony należy do umów terminowych. Umowa ta zawierana jest jak sama nazwa wskazuje, na z góry określony okres. Po upływie którego dochodzi do rozwiązania stosunku pracy.

Wszystko o umowie o pracę na okres próbny

Zanim zdecydujesz się zatrudnić pracownika zawrzyj umowę o prace na oes próbny. Umowa ta ma dać odpowiedź pracownikowi i pracodawcy, czy nadal chcą kontynuować zawarty miedzy nimi stosunek pracy.

Wzór przedwstępnej umowy o pracę

Aby zawrzeć umowa o pracę z pracownikiem możesz ją poprzedzić zawarciem umowy przedwstępnej. W poniższym artykule znajdziesz najważniejsze informację dotyczące przedwstępnej umowy o pracę.

Jaka powinna być treść umowy o pracę?

Musisz wiedzieć, że poprzez nawiązanie umowy o pracę pracownik zobowiązuje się świadczyć pracę na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy w zamian za wynagrodzenie. Pracodawca jest zobowiązany do zatrudnienia pracownika i wypłaty wynagrodzenia za świadczoną pracę. W poniższym artykule zamieszczamy informacje jakie powinny naleźć się w umowie o pracę.

Czym jest umowa o pracę?

Umowa o pracę jest najczęstszą podstawą nawiązania stosunku pracy. Poprzez umowę o pracę pracownik zobowiązuje się do świadczenia za wynagrodzeniem określonej pracy, a pracodawca do wypłaty wynagrodzenia za pracę.

Czy wydatki na biznes lunch można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Prowadzę firmę (spółka z o.o.) i co jakiś czas, jako prezes zarządu spotykam się z klientem, czy kontrahentem w restauracji, czy innym lokalu gastronomicznym w celu omówienia wspólnych spraw biznesowych. Oczywiście możemy spotykać i spotykamy się również w biurze ale rozmowa przy posiłku w fajnej restauracji sprzyja nawiązaniu i podtrzymaniu dobrych relacji biznesowych. Czy wydatki na takie lunche i obiady w restauracjach z klientami i kontrahentami mogę zaliczyć do kosztów podatkowych?

Poprawne relacje ze współpracownikami

Wzorowe wypełnianie obowiązków służbowych to nie jedyna umiejętność ceniona przez pracodawcę. Bardzo ważna, choć często niedoceniana staje się sztuka bezkonfliktowej współpracy z kolegami i koleżankami. Umiejętność tę można w sobie wyrobić – wystarczą tylko dobre chęci.

Relacje między szefem a podwładnym

Jak powinna wyglądać nienaganna współpraca z szefem? Co zrobić by była ona dla obu stron zadowalająca? Jak postępować z kobietą-szefem? Co zrobić gdy szefem jest ktoś od nas młodszy? Jakie cechy powinien posiadać dobry szef? O tym wszystkim poniżej.

Jak organizować pracę zespołową?

Przy realizacji projektów praca zespołowa daje większe możliwości niż w przypadku pracy indywidualnej. Uczy umiejętności określania hierarchii zadań przez każdego pracownika, a także wzmaga gotowość niesienia pomocy współpracownikom w problemach związanych z pracą.

Ulgi podatkowe dla inwestorów zagranicznych na Białorusi

Przedsiębiorca, który będzie chciał przenieść produkcję na Białoruś czy otworzyć przedstawicielstwo spółki w tym kraju będzie zwolniony m.in. z podatku dochodowego. Jest to zaledwie część zwolnień podatkowych, z których może skorzystać inwestor zagraniczny w tym kraju.

Jednolity podatek socjalny w Rosji?

Inwestor zagraniczny, który prowadzi działalność gospodarczą w Rosji musi się liczyć z tym, że zapłaci jednolity podatek socjalny. Płacą go osoby prawne, które zatrudniają i wypłacają wynagrodzenia osobom fizycznym.

Unikanie podwójnego opodatkowania w Rosji

Planując wyjazd do Rosji w celu prowadzenia działalności gospodarczej warto jest zwrócić uwagę na kwestię nałożenia podatków w dwóch państwach. Aby nie przepłacać wystarczy zastosować przepisy umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Obowiązek zapłaty składek na PFRON przedawnia się po 5 latach

Jeśli w firmie zatrudniającej ponad 25 osób niepełnosprawni stanowią mniej niż 6% załogi, to musi ona płacić składki na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Gdy firma nie dopełni tego obowiązku, PFRON może dochodzić przez pięć lat zaległych składek - orzekł w poniedziałek 15 czerwca 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Czy można zapłacić podatek za wspólnika?

Razem z bratem prowadzimy firmę handlową. Przelewy na wszystkie podatki wysyłamy z rachunku bankowego naszej spółki jawnej, bo wszystko w spółce dzielimy po połowie. Podatek dochodowy każdy z nas płaci w innym urzędzie skarbowym. Brat nie ma problemów, a ja dostałem wezwanie że zalegam z podatkiem ponieważ mój urząd uważa że spółka nie może za mnie płacić. Poprzednio miałem spółkę jawną z żoną, przelewy były wysyłane z rachunku spółki i ten sam urząd nie miał zastrzeżeń. Czy to możliwe żeby w każdym urzędzie obowiązywały inne przepisy?

Czy można odliczyć VAT od zakupów poczynionych przed rejestracją dla potrzeb VAT?

W 2005 r. rozpocząłem działalność gospodarczą. Do maja 2008 r. wykonywałem działalność gospodarczą wyłącznie w zakresie usług medycznych i w związku z tym korzystałem ze zwolnienia przedmiotowego z VAT. W marcu 2008 r. nabyłem lokal niemieszkalny stanowiący od podatników VAT i dlatego sprzedaż została udokumentowana oprócz aktu notarialnego, fakturami VAT. Lokal ten zacząłem wynajmować innym firmom w ramach działalności gospodarczej od października 2008 r. i wystawiam faktury VAT. W związku z tym zrezygnowałem formalnie ze zwolnienia podmiotowego z VAT i złożyłem pierwszą deklarację VAT-7 za październik 2008 r. Czy będąc już czynnym podatnikiem VAT, mam prawo do złożenia deklaracji VAT - 7 za okres przed rejestracją z wykazanym podatkiem naliczonym od wydatków na zakup lokalu związanego w całości ze sprzedażą opodatkowaną. I następnie w miesiącu osiągnięcia pierwszego przychodu opodatkowanego wystąpić o zwrot nadwyżki VAT naliczonego nad należnym.

OC za szkody będące następstwem wypadków przy pracy

Prowadzenie działalności gospodarczej związane jest z możliwością wyrządzenia szkód, wynikających z szeroko rozumianej odpowiedzialności cywilnej. Szkody te mogą dotknąć każdej ze stron występujących w obrocie gospodarczym w tym pracowników.

Ministerstwo Finansów radzi jak odliczać VAT od paliwa do samochodów i jak korygować wcześniejsze zeznania

22 grudnia 2008 r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości wyrokując w sprawie o sygnaturze C‑414/07 wypowiedział się przeciw ograniczeniom w odliczaniu VAT od samochodów wprowadzonym w polskim prawie podatkowym po akcesji do UE. Ministerstwo Finansów zgadzając się z tym orzeczeniem sformułowało niedawno swoją interpretację stanu prawnego istniejącego po wspomnianym wyroku ETS. Poznajmy treść tego stanowiska Ministerstwa.

Oszczędzanie na podatkach

Największy wydatek każdego z nas, to, podatki. Na ich opłacenie pracujemy blisko pół roku kalendarzowego. Szukając oszczędności w domowym budżecie , na pewno warto poświęcić troche czasu na analizę płaconych podatków.

Czy można zaliczyć do kosztów zakup okularów dla przedsiębiorcy?

Jestem małym przedsiębiorcą. Kupiłem ostatnio okulary korekcyjne dla siebie, zgodnie z zaleceniem okulisty. Czy ten wydatek mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Czy jest potrzebne potwierdzenie odbioru faktury korygującej?

Jestem przedsiębiorcą i podatnikiem VAT. Słyszałem, że w związku z ostatnimi zmianami w VAT, pojawiły się nowe podobno korzystniejsze dla przedsiębiorców rozwiązania dotyczące potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Jako zainteresowany, chciałbym zapytać na czym te zmiany polegają?

Jak udokumentować zaliczki w podatku VAT w sprzedaży krajowej?

Prowadzę działalność gospodarczą i często pobieram zaliczki na poczet przyszłej sprzedaży swoich produktów. Kupujący wpłacają czasem całe należności na konto firmy przed dokonaniem sprzedaży. W tych przypadkach nie wystawiam faktur dokumentujących zaliczkę, lecz faktury dokumentujące faktyczną sprzedaż. Czy postępuję prawidłowo ?

Czy można dokonać jednorazowej amortyzacji samochodu ciężarowego?

Jestem przedsiębiorcą i małym podatnikiem. Korzystając z kredytu bankowego zakupiłem w marcu 2008 r. używany samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej 24 tony, za kwotę 65.800,00 zł. Następnie wprowadziłem samochód do ewidencji środków trwałych i rozpocząłem jego użytkowanie...

REKLAMA