REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy jest potrzebne potwierdzenie odbioru faktury korygującej?

Waldemar Żuchowski
Doradca podatkowy
Zgodnie z nowymi przepisami ustawy o VAT podatnik ma prawo rozliczenia korekty, gdy dostanie potwierdzenie jej odbioru przed upływem terminu złożenia deklaracji podatkowej.
Zgodnie z nowymi przepisami ustawy o VAT podatnik ma prawo rozliczenia korekty, gdy dostanie potwierdzenie jej odbioru przed upływem terminu złożenia deklaracji podatkowej.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jestem przedsiębiorcą i podatnikiem VAT. Słyszałem, że w związku z ostatnimi zmianami w VAT, pojawiły się nowe podobno korzystniejsze dla przedsiębiorców rozwiązania dotyczące potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Jako zainteresowany, chciałbym zapytać na czym te zmiany polegają?

Jedną z przyczyn ostatniej nowelizacji ustawy o VAT było m.in konieczność dostosowania jej do przepisów dyrektyw oraz orzecznictwa ETS, co w dużej części się udało.

Jednak w nowelizacji pozostały przepisy, które są nadal niezgodne z dyrektywą, czego doskonałym przykładem jest konieczność potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Zwłaszcza chodzi tu o sytuację, kiedy podatnik udziela rabatu swojemu kontrahentowi.

Musi on więc wystawić fakturę korygującą i przesłać ją kontrahentowi. Dotyczy to również sytuacji stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia korekty faktury do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna.

Zgodnie z nowelizacją, aby podatnik mógł odliczyć VAT z takiej faktury, będzie musiał posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez kontrahenta. Dotychczas taki wymóg określało rozporządzenie. Trybunał Konstytucyjny uznał jednak, że przepisy dotyczące elementów konstrukcyjnych podatku (w tym odliczenia VAT) muszą być umieszczone w ustawie.

REKLAMA

Zobacz: Skąd wziąć kasę fiskalną?

REKLAMA

Bez wątpienia przeniesienie dotychczas kwestionowanych przepisów z rozporządzenia do ustawy z minimalną ich modyfikacją, należy uznać za sprzeczne z podstawowymi zasadami VAT wyrażonymi w orzeczeniu ETS w sprawie C-317/94 Elida Gibbs.

Również polskie sądy administracyjne na ten aspekt niejednokrotnie zwracały uwagę. Z orzeczeń wynika, że brak potwierdzenia odbioru faktury korygującej nie może być podstawą odmowy obniżenia VAT (np. wyrok WSA w Warszawie z 5 lutego 2007 r., sygn. akt SA/WA 2297/06, niepublikowany).

Obowiązujące regulacje nakazujące posiadanie potwierdzenia odbioru korekty faktury mogą doprowadzać do sytuacji, w których podatnicy wobec niezawinionego przez nich braku potwierdzeń nie będą mieli prawa do obniżenia kwoty podatku należnego, czyli ustalenia podstawy opodatkowania na poziomie kwoty efektywnie otrzymanego wynagrodzenia. Wynika z tego, że tego rodzaju niezgodność narusza zasadę neutralności VAT, a w konsekwencji nakładanie na podatników nadmiernych obciążeń formalnych związanych z obniżaniem obrotu jest sprzeczne z wielokrotnie potwierdzaną przez ETS zasadą współmierności.

Wygląda jednak na to, że przepis po przeniesieniu z rozporządzenia do ustawy zmienił się na niekorzyść podatników. A to dlatego, że podatnik w rozumieniu nowych przepisów ustawy VAT będzie musiał ujmować korektę w deklaracji za miesiąc wystawienia faktury, a nie w bieżącej deklaracji tak jak było to zapisane do tej pory w rozporządzeniu.

Zgodnie z nowymi przepisami ustawy o VAT podatnik ma prawo rozliczenia korekty, gdy dostanie potwierdzenie jej odbioru przed upływem terminu złożenia deklaracji podatkowej, czyli przed 25. dniem następnego miesiąca, jeśli oczywiście rozlicza się miesięcznie, a nie kwartalnie. Jeżeli więc przedsiębiorca korektę faktury wyśle do nabywcy 25 marca, a ten ją otrzyma 30 marca, a przedsiębiorca dostanie potwierdzenie jej odbioru 24 kwietnia, to będzie mógł rozliczyć ją w deklaracji za marzec. Jeśli natomiast potwierdzenie przedsiębiorca otrzymał po 25 kwietnia albo złoży deklarację za marzec 23 kwietnia, a potwierdzenie przyjdzie 24 kwietnia, to w jednym i w drugim wypadku podatnik będzie musiał skorygować deklarację za kwiecień. Mając na uwadze powyższe wygląda na to, że przepisy w tym zakresie nie są wcale łatwiejsze w stosowaniu dla podatników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Podatki

Waldemar Żuchowski

ekspert podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

REKLAMA

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA