| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Samochód a pracownik > Używanie samochodu służbowego dla celów prywatnych

Używanie samochodu służbowego dla celów prywatnych

Udostępnienie przez pracodawcę pracownikowi samochodu służbowego niesie za sobą określone implikacje także w sferze podatkowej.

W większości przypadków może bowiem pojawić się konieczność opodatkowania tzw. nieodpłatnego świadczenia dokonanego przez pracodawcę na rzecz pracownika polegającego na przekazaniu mu samochodu służbowego (należącego do pracodawcy) do nieodpłatnego używania.

Powyższe stwierdzenie raczej nie budzi wątpliwości. Poważne wątpliwości budzi jednak sposób obliczenia podstawy opodatkowania z tego tytułu (wartości nieodpłatnego świadczenia).

W orzecznictwie i doktrynie pojawiło się już wiele propozycji, wśród których wymienić można następujące:

  • Cena rynkowa stosowana przez firmy zajmujące się wynajmowaniem samochodów tej samej marki;
  • Iloczyn miesięcznego limitu kilometrów przyznanego pracownikowi na jazdy prywatne i stawki za 1 km wynikającej ze stosownych przepisów;
  • Cenę biletu miesięcznego w cenie obowiązującej w komunikacji miejskiej na trasie z miejsca zamieszkania pracownika do pracy i z powrotem, jeżeli samochód służbowy wykorzystywany jest w celu dojazdu pracownika z domu do pracy i z powrotem itp.

Pole do optymalizacji obciążeń podatkowo-prawnych daje sporządzenie regulaminu / umowy z pracownikami, w których określone zostaną zasady korzystania przez pracowników z samochodów służbowych.

Polecamy: Odliczanie VAT od usług serwisowych i części zamiennych

Niestety, koszty udostępniania pracownikowi samochodu na cele prywatne nie stanowią wydatków związanych z działalnością przedsiębiorstwa i nie wykazują związku przyczynowo-skutkowego z osiąganym przez pracodawcę przychodem, a są jedynie wydatkami na cele osobiste pracownika. Wydatki te nie mogą zatem stanowić kosztów uzyskania przychodów ze źródła „działalność gospodarcza”.

Zaznaczyć należy, że w urzędzie obsługującym ministra właściwego ds. finansów publicznych (w Ministerstwie Finansów) powstaje projekt regulacji szczególnej w zakresie opodatkowania używania samochodów służbowych do prywatnych celów pracowników. Wysokość podatku miałaby stanowić iloczyn 0,5 proc. i wartości początkowej przyjętej dla celów amortyzacji. Żadne inne wskaźniki i okoliczności nie miałyby przy tym znaczenia.

Polecamy: Fotoradar i samochód firmowy – kto płaci mandat

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »