reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Samochód i majątek > Samochód jesienią i zimą

Samochód jesienią i zimą

Jesienią i zimą warto szczególnie zadbać o samochód. Dobór odpowiednich zimowych opon, kontrola prawidłowego ciśnienia w kołach, a także dobra żywotność akumulatora, wpływają na stabilność i komfort jazdy. Z kolei umiejętne używanie świateł przeciwmgielnych pozwala zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa i kultury na drodze. Ważny element wyposażenia auta, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych, stanowi system ABS oraz dodatkowe narzędzia niezbędne zimą.

Dlaczego opony zimowe?

Zimowe ogumienie jest efektywne w użyciu przy określonej temperaturze. Letnie, twardsze opony, których mieszanka jest odporna na nadmiar ciepła, nie nagrzewają się dostatecznie przy niskiej temperaturze.

Co za tym idzie nie zapewniają dobrej przyczepności. Bardziej miękka guma opon zimowych przy temperaturze poniżej 7 stopni, zapewnia lepszą przyczepność, czego efektem jest krótszy czas hamowania, zarówno na suchej jak i mokrej nawierzchni. Dodatkowo, w oponach tych znajduje się więcej wyżłobień, dzięki którym woda, czy też stopiony śnieg są lepiej drenowane.

Dodatkowo firmy branży CFM (Car Fleet Management) oferują bezgotówkową obsługę w specjalistycznych serwisach oponiarskich, polegającą m.in. na wymianie oraz naprawie opon.

Ciśnienie w oponach

Jest to element, który bez względu na sezon, powinien być regularnie kontrolowany. Im trudniejsze warunki panują na drogach, tym większej uwagi wymaga. Przy zbyt niskim ciśnieniu boki opon uginają się, w efekcie nieodwracalnie zużywa się bieżnik. Bardzo często taka sytuacja prowadzić może do utraty panowania nad pojazdem.

Problem stanowi także za wysokie ciśnienie, które powoduje zużycie bieżnika w części środkowej opony oraz nadmierną eksploatację elementów zawieszenia samochodu. Kompresory z miernikami ciśnienia udostępniane są nieodpłatnie na stacjach benzynowych. Prawidłowe wartości ciśnienia podaje producent samochodu w instrukcji użytkowania.

Zobacz: Czy prowadzić ewidencję przebiegu pojazdów dla samochodu niezaliczonego do środków trwałych?

Przygotowanie samochodu do zimy to nie tylko odpowiednie opony

Na szczególną uwagę zasługuje akumulator. Jest on elementem, który z różnych przyczyn, (np. pozostawione włączone światła, niewystarczające ładowanie, czy osłabiona innymi czynnikami żywotność) może ulec rozładowaniu. Warto przewozić w samochodzie przewody do uruchomienia silnika z innego źródła. W przypadku korzystania z usług Full Service Leasingu, w takich przypadkach dostępna jest zwykle pomoc firmy ASSISTANCE.

Światła

W Polsce obowiązkowa jest jazda z włączonymi światłami mijania przez cały rok. Jesienią często występują zamglenia, co skłania wielu kierowców do używania świateł przeciwmgielnych. Polepszają one co prawda widoczność na drodze, ale mogą także oślepiać innych kierowców, co pogarsza warunki bezpieczeństwa. Tylne światła przeciwmgielne są bardzo silne i można ich używać tylko gdy jest widoczność spada poniżej 50 metrów.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

General Manager KBC Autolease Polska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Na szczególną uwagę zimą zasługuje akumulator.
Na szczególną uwagę zimą zasługuje akumulator.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Szymon Janiak

Inwestor, ekspert w zakresie projektowania i egzekucji strategii biznesowych oraz marketingowych dla spółek o charakterze technologicznym na arenie międzynarodowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama