Jak organizować pracę zespołową?

REKLAMA
REKLAMA
Do plusów pracy zespołowej należy zaliczyć m.in. to, że wszystkie problemy i trudności są omawiane na ogólnym zebraniu. Przy tym każdy wie, za co jest odpowiedzialny, a postęp członków zespołu jest monitorowany. Dzięki temu każdy z pracowników jest informowany o postępach projektu.
REKLAMA
Jeśli firma postanowi wprowadzić pracę zespołową, to dobrze jest opracować szczegółowy plan, w którym zostaną określone cele, zasoby, sposób motywowania pracy w zespole i jej oceny.
Określenie celów
Należy ustalić, co firma chce uzyskać tworząc zespoły. Każdy cel powinien być konkretny, możliwy do określenia przy pomocy liczb czy jednostek, akceptowany przez wszystkich zaangażowanych osób, możliwy do osiągnięcia i dokładnie określony w czasie.
Zobacz: Modyfikacje właściwości ogólnej sądu - powództwo przeciwko przedsiębiorcy
Określenie zasobów
Ważne jest określenie tego, czy przy realizacji danego projektu firma dysponuje ludźmi, kapitałem, infrastrukturą, czasem, a także niezbędną wiedzą i informacjami. W przypadku konieczności warto jest opracować sposoby pozyskania potrzebnych środków finansowych.
Określenie sposobów motywowania
Opracowanie systemu nagród za określone wyniki zespołu, na które mogą liczyć pracownicy podniesie efektywność pracy. Należy jednak pamiętać, aby nie nagradzać wszystkich członków zespołu.
Określenie sposobów oceny pracy
Informacja dotycząca obowiązujących kryteriów płacy powinna pojawić się przed rozpoczęciem pracy zespołu. Nie powinno się stosować jedynie odpowiedzialności zbiorowej. W zespole praca może być oceniana także indywidualnie.
Określenie składu grupy
Kryteria doboru członków grupy wynikają z zadań, które firma ma zamiar postawić przed zespołem. Pod uwagę bierze się posiadane kompetencje, doświadczenie i predyspozycje osobiste pracowników. Członkowie zespołu muszą być dobierane według dotychczasowej struktury zatrudnienia.
Wybór lidera
Główne zadanie kierownika grupy to koordynacja pracy, delegowanie zadań, udzielanie informacji, a także rozładowywanie konfliktów w zespole. Lidera w zespole wyróżnia jego osobowość. Dobrze jest, gdy kierownikiem grupy jest osoba pewna siebie. Pomaga to m.in. w przypadkach, gdy efekty pracy danego zespołu są niezadowalające, a krytyka jest skierowana pod adresem kierownika grupy.
Zobacz: Jak przedsiębiorca może bronić się przed zarzutem przedawnienia?
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA