reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Argumentacje w negocjacjach handlowych

Argumentacje w negocjacjach handlowych

Firma przygotowała ofertę, którą zaproponowała szerokiemu kręgu odbiorców. Jednak dynamika sprzedaży towaru czy usług nie jest tak dynamiczna jak zakładano. Wiedza sprzedawców na temat argumentacji w negocjacjach handlowych może przyczynić się do zwiększenia liczby udanych transakcji.

W przygotowaniu sprzedawców do prezentowania korzyści oferty może pomóc opracowanie argumentów handlowych, które można zastosować w rozmowach z klientami firmy.
Do głównych typów argumentacji w negacjach handlowych należą argumentacja jednostronna i dwustronna.

Argumentacja jednostronna

Przy argumentacji jednostronnej sprzedawca zachwala jedynie dany towar, produkt, pomysł czy usługę. Polega ona na prezentowaniu tylko pozytywnej strony oferty i nie uwzględnia argumentów przeciwnych.

Należy jednak pamiętać, że używając argumentacji jednostronnej rozmówca może mieć wrażenie, że informacja podana przez sprzedawcę jest niepełna i nieobiektywna.

Zobacz: Jak chronić dobra osobiste przedsiębiorcy w mediach – część 3

Argumentacja dwustronna

W argumentacji dwustronnej oprócz prezentowania zalet towaru czy usługi sprzedawca zwraca także uwagę na argumenty przeciwne. Jednak później dodaje, że są one nieszkodliwe i oferta nie traci na swojej atrakcyjności.

Taki typ argumentowania jest odpowiedni wówczas, gdy klient jest nieprzekonany do danej propozycji lub ma wiedzę dotyczącą danej usługi.

Aby argumenty miały większą siłę przekonującą warto posłużyć się przykładami danych statystycznych czy pojedynczych przykładów związanych ze skorzystaniem z poszczególnych ofert firmy.

Zobacz: Łączenie najmu prywatnego opodatkowanego ryczałtem i najmu firmowego - porada

Przykład oparty na danych statystycznych: W tym miesiącu już 30 osób kupiło w naszym salonie iPhone 3GS.

Plusem argumentacji dwustronnej jest wrażenie obiektywności i rzetelności. Zwiększa to efektywność oddziaływania na klienta. Minusem jest jednak to, że może pokazać słabe strony oferty zmniejszając perswazyjną siłę komunikatu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

inFakt

inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama