Kategorie

Modyfikacje właściwości ogólnej sądu - powództwo przeciwko przedsiębiorcy

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Modyfikacje właściwości ogólnej sądu
Modyfikacje właściwości ogólnej sądu
Przedsiębiorca może spotkać się z koniecznością wstąpienia na drogę sądową. Jak przedstawia się problem modyfikacji właściwości ogólnej sądu w przypadku powództwa przeciwko przedsiębiorcy?

Przepisy kodeksu postępowania cywilnego precyzyjnie określają zasady ustalania właściwości miejscowej sądu, a więc określenia, który sąd, ze względu na położenie, będzie kompetentny do prowadzenia owego postępowania.

Reklama

Zgodnie z podstawową zasadą, powództwo wytacza się przed sądem pierwszej instancji, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania, które ustala się według przepisów kodeksu cywilnego. Dotyczy to oczywiście sytuacji, gdy pozwany prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Natomiast jeżeli powództwo wytaczane jest przeciwko osobie prawnej lub innemu podmiotowi nie będącemu osobą fizyczną, wytacza się je według miejsca ich siedziby. Siedziba ta jest zawsze ujawniona w rejestrze przedsiębiorców.

Reklama

Po ustaleniu właściwości miejscowej, warto jeszcze upewnić się co do właściwości rzeczowej sądu, a więc czy odpowiedni będzie sąd rejonowy, czy okręgowy. Decyduje tutaj wartość przedmiotu sporu, która w sprawach gospodarczych wynosi sto tysięcy złotych. Należy jeszcze wspomnieć, że rozstrzyganie spraw  może się odbywać przed sądami gospodarczymi, które utworzono przy następujących sądach okręgowych: w Warszawie (trzy wydziały gospodarcze), Warszawie-Pradze, Białymstoku, Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Częstochowie, Gdańsku, Gliwicach, Katowicach (trzy wydziały), Kielcach, Koszalinie, Krakowie (dwa wydziały), Legnicy, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu (dwa wydziały), Rzeszowie, Szczecinie, Świdnicy, Toruniu, Wrocławiu i Zielonej Górze. Natomiast wydziały gospodarcze w sądach rejonowych, utworzono w tych sądach, które mają siedziby w miastach będących siedzibą sądów okręgowych.

Opisane powyżej zasady ustalania właściwości sądu są zasadami podstawowymi i mogą być modyfikowane przez poszczególne, indywidualne sytuacje. Właśnie tutaj pojawia nam się tzw. właściwość przemienna sądu ustalona według położenia zakładu głównego lub oddziału, pozwanego, jeśli roszczenie roszczenie pozostaje w związku z działalnością tego zakładu lub oddziału, a jednocześnie jest roszczeniem majątkowym. Właściwość przemienna jest modyfikacją właściwości podstawowej. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, wynikające z faktu, że wielu przedsiębiorców posiada oddziały w różnych miejscowościach. Przepisy wychodzą im naprzeciw i dają powodowi możliwość wyboru miejsca wytoczenia powództwa przed sądem właściwym ze względu na siedzibę przedsiębiorcy lub ze względu na siedzibę oddziału przedsiębiorcy. Może mieć to duże znaczenie między innymi w przypadku sporów z zakładami zaopatrującymi przedsiębiorcę w media, np. prąd, czy wodę, a także z zakładami ubezpieczeń, czy bankami.

Polecamy: Źródła obowiązków z zakresu ochrony środowiska

Wytaczając powództwo według tzw. właściwości przemiennej należy pamiętać, że okoliczność tę należy zawrzeć w pozwie. W uzasadnieniu powinno się dokładnie opisać, sytuację, tj. fakt, że przedsiębiorca, którego siedziba znajduje się w X, posiada również oddział w Y, a umowa z której wynika powództwo została zawarta właśnie z oddziałem w Y i stąd wynika roszczenie majątkowe dochodzone pozwem. Warto też powołać się na sam przepis, tj. artykuł 33 kodeksu postępowania cywilnego.

Zasada właściwości przemiennej znalazła potwierdzenie w postanowieniu Sądu Najwyższego – Izby Cywilnej z dnia 22 kwietnia 1971 r. (sygnatura: II CZ 29/71), zgodnie z którym powództwo przeciwko PZU o roszczenie odszkodowawcze z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego wytoczyć można według przemiennej właściwości miejscowej (art. 33 kpc) także przed sąd, w którego okręgu znajduje się jednostka organizacyjna PZU, która przyjęła zgłoszenie o wypadku i przeprowadziła postępowanie likwidacji szkody, chociażby czynności te były wykonane na zlecenie innej jednostki organizacyjnej PZU. W tym przypadku Sąd Najwyższy jasno opowiedział się za pewną swobodą powoda co do wyboru sądu.

Modyfikacja właściwości ogólnej dotyczy również przedsiębiorców prowadzących działalność jako osoby fizyczne. Podstawowa zasada wskazuje bowiem, że powództwo wytacza się przed sąd właściwy dla miejsca zamieszkania osoby fizycznej. Natomiast przepis wprowadzający właściwość przemienną daje przedsiębiorcy wybór, pomiędzy sądem miejsca zamieszkania osoby fizycznej, a sądem właściwym ze względu na zakład główny lub oddział przedsiębiorcy, pod warunkiem oczywiście, że roszczenie pozostaje w związku z działalnością tego zakładu lub oddziału.

Za takim rozumieniem przepisu opowiedział się również Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 4 stycznia 1995 r. (sygnatura: III CZP 148/94) stwierdzając, że powództwo o roszczenie majątkowe skierowane przeciwko osobie fizycznej prowadzącej ewidencjonowaną działalność gospodarczą, związane z tą działalnością, wytoczyć można przed sądem, w którego okręgu znajduje się miejsce prowadzenia tej działalności (zakład).

Kolejną modyfikacją przepisów dotyczących właściwości jest możliwość wytoczenia powództwa o zawarcie umowy, ustalenie jej treści, o zmianę umowy, ustalenie istnienia umowy, o jej wykonanie, rozwiązanie lub unieważnienie, a także o odszkodowanie z powodu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy przed sądem miejsca wykonania umowy. Przepis wskazuje jednak, żeby miejsce wykonania umowy było stwierdzone dokumentem. Tak więc powód powinien przedstawić sądowi pisemny dowód, że wykonanie umowy miało nastąpić w danym miejscu i z tegoż powodu wytacza właśnie w tym miejscu powództwo.

Polecamy: Korupcja gospodarcza - poradnik

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Tylko teraz
89,00 zł
99,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  5 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Sprzedaż działki a VAT i PIT – sprzedaż prywatna czy działalność gospodarcza?

  Sprzedaż działki a VAT i PIT. Sprzedaż kilku działek, które należą do majątku prywatnego może zostać uznana przez organy skarbowe za działalność gospodarczą. W takim przypadku sprzedający będzie zobowiązany do zapłaty podatku VAT oraz podatku dochodowego, nawet wtedy, gdy od nabycia nieruchomości upłynęło więcej niż 5 lat.

  Budowa domów jednorodzinnych do 90 m2 bez pozwolenia na budowę

  Dom bez pozwolenia na budowę. W dniu 4 sierpnia 2021 r. opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Projekt ten zakłada wprowadzenie możliwości budowy domów jednorodzinnych (o łącznej powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 90 m2) bez pozwolenia na budowę, bez dziennika budowy oraz bez konieczności ustanowienia kierownika budowy, w procedurze tzw. zgłoszenia z projektem budowlanym. Projekt aktualnie jest poddawany konsultacjom publicznym.

  Polski Ład: Kredyty hipoteczne bez wkładu własnego do 2030 roku

  Kredyty hipoteczne objęte gwarancją do 100 tys. zł. zastępującą wkład własny wg propozycji z Polskiego Ładu będą udzielane do końca 2030 r. - podano w wykazie prac legislacyjnych rządu. Minimalny okres spłaty takiego kredytu to15 lat, a maksymalny limit ceny finansowanej nieruchomości w przeliczeniu na 1 m. kw. będzie uzależniony od szeregu czynników.

  Pre-pack – korzyść dla dłużnika, ale czy dla wierzycieli?

  Pre-pack, czyli przygotowana likwidacja polega na ogłoszeniu upadłości dłużnika z równoległym wskazaniem przez sąd nabywcy, ceny i innych warunków sprzedaży majątku dłużnika.

  Jakość rozliczeń MŚP [BADANIE]

  Z cyklicznego badania wśród MŚP realizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, iż jakość rozliczeń B2B utrzymała się na podobnym poziomie jak w drugim kwartale.

  Ile m2 mają nasze mieszkania?

  Ile m2 mają nasze mieszkania? Trochę ponad 29 metrów kwadratowych – taka powierzchnia przypada w Polsce na statystycznego obywatela. W Europie standard jest wyższy, czasami nawet ponad dwa razy wyższy – sugerują dane Eurostatu.

  Polski Ład. Zmiany zasad opodatkowania nieruchomości

  Opodatkowanie wynajmu nieruchomości. Zmiany zasad opodatkowania nieruchomości zawarte w programie Polski Ład doprowadzą do wzrostu czynszu za wynajmowane mieszkania. Uderzą również w przedsiębiorców, którzy rejestrują swoje biura czy gabinety w lokalach mieszkalnych.

  Coraz mniej gruntów do zagospodarowania

  Zasoby gruntów państwowych. Tylko ok. 165 tys. hektarów państwowej ziemi nie zostało dotychczas zagospodarowane. Część tych gruntów może być jeszcze sprzedana lub wydzierżawiona na cele rolne, ale większość z nich cechuje niska przydatność rolnicza oraz znaczne rozdrobnienie - informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

  Check engine: czy można jeździć?

  Check engine: czy można jeździć? Czasami tak, a czasami nie. To wszystko zależy od tego czy pojawieniu się kontrolki towarzyszą dodatkowe objawy.

  Polski Ład. Zmiany w uldze mieszkaniowej

  Ulga mieszkaniowa. Polski Ład zakłada modyfikację przepisów w zakresie ulgi mieszkaniowej. Zmiany dotyczą wydatków na spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na zbywaną nieruchomość. Co ulegnie zmianie?

  Kontrolka silnika: co oznacza?

  Kontrolka silnika: co oznacza? Jej zaświecenie się w czasie jazdy bez wątpienia stanowi ważny sygnał. Ale czy zawsze dalszą podróż należy przerwać?

  Wibracje w samochodzie: skąd się biorą?

  Wibracje w samochodzie, czyli dziś opowiemy o tym, skąd się biorą drgania w kabinie w czasie jazdy. A najczęstszym ich powodem są... opony!

  Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Warszawie?

  Ceny mieszkań w Warszawie. Na koniec połowy 2021 roku po raz pierwszy w historii cena metra kwadratowego mieszkania pozostającego w ofercie w Warszawie przekroczyła 12 tys. zł i była o 7,8 proc. wyższa niż w końcówce 2020 roku.

  Ostatnie 4 dni na wycofanie się z oferty przedłużenia umowy najmu lokalu w centrum handlowym

  Najemcom lokali w centrach handlowych pozostały ostatnie 4 dni na wycofanie się z oferty przedłużenia umów najmu – termin mija 6 sierpnia 2021 roku.

  Bezpieczeństwo danych w chmurze - certyfikaty bezpieczeństwa

  Pro dostawca usług w chmurze powinien posiadać niezbędne certyfikaty, które są potwierdzeniem, że nasze dane będą całkowicie bezpieczne. Na praktyki bezpieczeństwa składają się również inne czynności, prowadzone przez dostawcę, na przykład kontrole ryzyka czy audyty wewnętrzne oraz zewnętrzne. W jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo danych w chmurze? Którzy z usługodawców działających na polskim rynku są godni zaufania? I czy w ogóle chmura może być bezpieczna?

  Przyczyny wypadków na autostradzie. Co mówią statystyki?

  Przyczyny wypadków na autostradzie? Dziś przyjrzymy się statystykom z polskich dróg. Na jakie nieprawidłowe zachowania kierowców wskazują?

  Zaległości branży fitness rosną [BADANIE]

  Wraz ze zniesieniem części ograniczeń, przyrost długów branży sportowej przyhamował. Nie dotyczy to klubów fitness i siłowni, które mają niemal 23 mln zł zaległości.

  Tańsza energia elektryczna. Umowy z cenami dynamicznymi

  Energia elektryczna - ceny. Możliwość uzyskania niższych cen za energię, jako efekt dostosowywania swojego zużycia energii w odpowiedzi na sygnały rynkowe, to najważniejszy dla odbiorców skutek zmian proponowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w projekcie nowelizacji ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii, wprowadzającym umowy z tzw. cenami dynamicznymi.

  Nowy Peugeot 308 SW w Polsce. Znamy cennik francuskiego kombi!

  Nowy Peugeot 308 SW oficjalnie pojawił się w Polsce. Znamy cennik auta. Za francuskie kombi trzeba zapłacić co najmniej 91 800 zł.

  Volkswagen Passat GTE: test niemieckiej hybrydy plug-in

  Volkswagen Passat GTE ma przestronną kabinę i duży bagażnik. Czy rodzinne nadwozie uzupełnione hybrydą plug-in sprawdza się w praktyce?

  Content marketing w biznesie – jak to robić dobrze

  Content marketing w biznesie. Gdy na marketingowym horyzoncie pojawia się hasło “content”, naturalnym skojarzeniem jest produkcja, dystrybucja i zarządzanie treścią, która z jednej strony dawałaby wymierną wartość dla odbiorcy, a z drugiej – kreowała pożądany wizerunek danej marki. Tyle i aż tyle? W praktyce działania contentowe to o wiele bardziej złożone przedsięwzięcia, a potencjalni twórcy pożądanych materiałów powinni dwa razy się zastanowić przed postawieniem pierwszego przecinka lub kropki.

  Kredyt na samochód. Jaki wybrać i czym się różnią?

  Kredyt na samochód, czyli kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy i leasing konsumencki. Która forma jest najlepsza?

  Wydatki na mieszkanie w budżecie domowym

  Wydatki na mieszkanie. Wydatki na utrzymanie i wyposażenie mieszkania lub domu w Polsce stanowią prawie 25% wydawanych przez nas pieniędzy – wynika z danych Eurostatu. To jeden z najgorszych wyników w Europie. Co ciekawe, jeszcze gorzej jest w Niemczech.

  Rolniczy handel detaliczny - co się zmieni

  Rolniczy handel detaliczny. 30 lipca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Wejście w życie nowych rozwiązań uzależnione jest od przebiegu procesu notyfikacji projektu ustawy w Komisji Europejskiej i w państwach członkowskich UE.

  Bezpieczne wakacje 2021: o czym pamiętać?

  Bezpieczne wakacje 2021 to pojęcie, o którym w tym roku Policja powtarza do znudzenia. Te zasady naprawdę warto jednak przyswoić. Jak brzmią?