REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Od dziś Pan Dyrektor

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marzena Czarnowska
Co zrobić gdy kolega staje się Twoim szefem?
Co zrobić gdy kolega staje się Twoim szefem?

REKLAMA

REKLAMA

Znacie się do wielu lat. Pracujecie razem, ale też lubicie się prywatnie. Nawet dwa razy wyjechaliście wspólnie na wakacje zabierając całe rodziny. Wszystko się zmieniło, kiedy jeden z was awansował.

Awans zawodowy wiąże się ze zmianą zakresu obowiązków, ale też ze zmianą stosunków panujących w zespole. Jeśli jedna z osób była do tej pory równoprawnym członkiem zespołu, a od następnego dnia ma być jego szefem struktura zespołu ulega przetasowaniu.

REKLAMA

Zostałeś szefem

Od dawna chciałeś przewodzić tej grupie. Dobrze zorganizowałeś pracę kolegów i rozdzieliłeś między nich obowiązki. Skrupulatnie pilnowałeś, by dotrzymywali ustalonych terminów. Dzięki temu wasza grupa zyskała miano najlepiej zorganizowanej i najbardziej efektywnej, a ty zyskałeś stanowisko kierownicze. Do tej pory pełniłeś je trochę społecznie, ale od jutra przestaniesz być „Panem Jarkiem”, czy po prostu „Jarkiem”, będziesz „Panem Kierownikiem”. Wracasz po pracy do domu i zastanawiasz się jak to będzie? Masz kierować zespołem osób, które dobrze znasz, czy powinieneś nalegać, by zwracali się do ciebie mówiąc „Panie Kierowniku”? Z jednej strony jest radość, a z drugiej obawa, by podwładni nie zarzucili ci stronniczości i wywyższania się.

Polecamy: Relacje między szefem a podwładnym

Jak rozpocząć pracę jako przełożony byłych kolegów?

To, że zostałeś szefem nie znaczy, że przestałeś być kolegą. Po prostu twoje nowe stanowisko wymaga byś nadzorował pracę zespołu. Koleżeńskie więzi nikogo nie powinny zwalniać z wywiązywania się z zadań i przestrzegania terminów. Nie możesz stosować taryfy ulgowej dla bliższych znajomych. Już pierwszego dnia w nowej roli spotkaj się z kolegami, teraz twoimi podwładnymi, i przedstaw swoje wymagania, zaznacz, że dotychczasowe sympatie i antypatie nie będą miały wpływu na twoje decyzje. Musisz sam się nauczyć oddzielać pracę od kontaktów towarzyskich. Musisz liczyć się z tym, że niektórzy przestaną być twoimi kolegami, inni będą nadmiernie krytykować twoje posunięcia. Taka jest ludzka natura – zawiść i zazdrość też są jej elementami. Na szczęście będą i tacy, którzy szczerze cieszą się z twojego sukcesu i będą z tobą wzorowo współpracować.

Kiedy twój kolega został twoim przełożonym

Początkowo może ci się wydawać, że w chwili, gdy twój kolega awansował bardzo się zmienił. Przybrał oficjalny ton, rozlicza cię z każdego niedociągnięcia. Jeśli jednak spojrzysz na tę sytuację z dystansu zauważysz, że on inaczej nie może postępować. Zachowuje się tak samo wobec ciebie jak i innych, tak naprawdę to wcale się nie zmienił – otrzymał tylko inny zakres obowiązków. Jeśli chcesz nadal utrzymywać z nim kontakty towarzyskie przede wszystkim szanuj go jako swojego przełożonego i sumiennie wykonuj swoja pracę – to że przełożonym jest kolega nie znaczy, że masz wykorzystywać tę sytuację.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: W biurze

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

REKLAMA

JDG a spółka z o.o. Którą formę działalności wybrać? [Porównanie]

Podejmując decyzję o własnym biznesie, każdy przedsiębiorca staje przed wyborem formy działalności. Większość z nas waha się pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą (JDG) a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Każda z tych form ma swoje plusy i minusy. W artykule spróbuję przybliżyć czym się różnią.

Pożyczka dla firm: Szansa na rozwój czy ryzyko?

Prowadzisz firmę? Na pewno doświadczasz różnych wyzwań związanych z zarządzaniem własnym biznesem. Zmieniające się trendy, rosnąca konkurencja, potrzeba implementowania nowych technologii – to tylko niektóre z powodów, dla których musisz stale szukać sposobów na rozwój i reklamę. Pytanie nierzadko brzmi, skąd wziąć na to pieniądze?

Prognozy: zamiast powrotu Koniunktury, europejskie firmy może dotknąć fala bankructw na niespotykaną dotąd skalę

Po kilku latach wysokiej inflacji i restrykcyjnej polityki pieniężnej banków centralnych, europejskie przedsiębiorstwa z nadzieją patrzyły na rok 2025, oczekując wreszcie wzrostu gospodarczego. W obecnej sytuacji geopolitycznej trudno jednak zachować optymizm.

Kontrole podatkowe. 2025 rok przyniósł ważną zmianę, ale to dopiero początek ułatwień

Urzędy skarbowe przeprowadzają kontrole podatkowe od kiedy tylko istnieją podatki. Zmienia się jedynie charakter służb kotrolnych oraz zasady przeprowadzania samych kontroli. Kluczowe zmiany w kontroli podatkowej nastąpiły z początkiem 2025 roku, choć nie wszyscy o nich pamiętają.

REKLAMA

Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

REKLAMA