REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyjazdy zagraniczne a zwrot wydatków

Monika Żak
Zarządzeniem ministra pracy i polityki społecznej corocznie określone dla każdego państwa są wysokości diet, jak i wysokość limitów za nocleg.
Zarządzeniem ministra pracy i polityki społecznej corocznie określone dla każdego państwa są wysokości diet, jak i wysokość limitów za nocleg.

REKLAMA

REKLAMA

Trudno sobie wyobrazić nowoczesną firmę, pracownicy której ani razu nie odbyli podróży służbowej. Warto jest zatem wiedzieć jakie świadczenia przysługują pracownikowi z tytułu wyjazdu w sprawach służbowych.

Z tytułu zagranicznych podróży pracownikowi przysługują następujące świadczenia:

REKLAMA

  • zwrot kosztów przejazdu, dojazdu i usług tragarzy, przy czym o wyborze środka transportu decyduje pracodawca, a samowolna zmiana decyzji może spowodować odmowę zwrotu kosztów;
  • diety pokrywające koszty wyżywienia oraz inne drobne wydatki- w wysokości obowiązującej dla docelowego państwa podróży służbowej. Diety te przysługują na podobnych zasadach jak diety otrzymywane w podróży służbowej na terenie kraju.

Dieta w pełnej wysokości przysługuje za każdą dobę, tj. 24 godziny zagranicznej podróży służbowej, zwrot kosztów lub ryczałt za nocleg wynikający z rachunku hotelowego - przy czym kwota nie może przekraczać limitu za nocleg określonego dla poszczególnych państw; zwrot innych wydatków, określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb, np. zwrot kosztów leczenia.

Polecamy: Wyjazd służbowy pracownika

Zarządzeniem ministra pracy i polityki społecznej corocznie określone dla każdego państwa są wysokości diet, jak i wysokość limitów za nocleg.

REKLAMA

Gdy koszt dojazdu i powrotu nie jest pokrywany przez pracodawcę lub zagraniczną stronę zapraszającą wówczas przysługuje zwrot kosztów przejazdu w wysokości ceny biletu określonego środka transportu wraz z opłatami dodatkowymi. Gdy pracownikowi przysługuje bilet ulgowy otrzymuje zwrot za bilet ulgowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wymagane jest dołączanie rachunku za nocleg do rozliczenia podróży służbowej, gdyż jeśli pracownik nie dostarczy w. rachunku należy się jedynie ryczałt w wysokości 25 proc. limitu dla określonego państwa. 

Polecamy: Podróż służbowa pracownika poza granice kraju

Limit za nocleg dotyczy tylko jednego noclegu i jest mnożony przez ilość noclegów za granicą. Gdy pracownik przekroczy limit to nie należy mu się zwrot kwoty przewyższającej limit, chyba że pracodawca postanowi inaczej. Zwrot kosztów nie przysługuje jeśli zapraszająca strona pokrywa koszty.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA