| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Sekretariat > Organizacja pracy > Wyjazd służbowy pracownika

Wyjazd służbowy pracownika

Wyjazd służbowy, czyli delegacja jest nierozerwalnie związana z pracownikiem firmy, czyli osobą fizyczną, zatrudnioną na podstawie umowy o pracę, mianowania, powołania, spółdzielczej umowy o prace – bez względu na wymiar pracy.

Podróż służbowa nie dotyczy osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnych a także podróż nie może odbywać się do miejscowości w której znajduje się stałe miejsce pracy pracownika.

Polecenie wyjazdu

Polecenie wyjazdu służbowego zawiera następujące elementy:

  • imię i nazwisko osoby delegowanej;
  • cel podróży;
  • miasto lub miasta, niezbędne do wykonania zadania;
  • datę rozpoczęcia i zakończenia podróży (uwzględnij godziny przyjazdu i odjazdu samolotu i pociągu);
  • środek transportu przewidziany do odbycia podróży służbowej;
  • podpis kierownika zakładu pracy lub osoby do tego upoważnionej.

Zaliczki na pokrycie kosztów podróży

Prawo do otrzymania zaliczki pieniężnej na pokrycie kosztów podróży służbowej przysługuje pracownikowi, z której ma obowiązek rozliczenia się w przeciągu 7 dni od daty zakończenia podróży.

Polecamy: Organizacja delegacji

Z tytułu wykonania określonego zadania poza miejscowością, w której znajduje się stałe miejsce pracy, pracownikowi przysługują diety, zryczałtowany ekwiwalent na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia:

a) w wysokości pełnej 23 zł (2007 r.), gdy podróż trwała ponad 12 godzin;
b) w połowie wysokości ( tj. ½ ww. sumy) gdy podróż trwała od 8 do 12 godzin;
c) nie przysługuje wcale gdy podróż trwała poniżej 8 godzin;
zwrot kosztów, przejazdów, wyjazdów i innych udokumentowanych wydatków.

Należy pamiętać, iż kwota diety ulega co roku zmianie i za podstawę przyjmuje się kwotę diety obowiązującej w poprzednim roku.

Zwrot kosztów noclegu

Pracownikowi przysługuje zwrot kosztów noclegu , który powinien zostać udokumentowany rachunkiem hotelowym. W przypadku nie korzystania z hotelu - ryczałt za każdy nocleg w wysokości 150 proc., gdy nocleg trwał przynajmniej 6 godzin, między godzinami 21- 7 rano.

Polecamy: Przyjmowanie zagranicznych delegacji

Zwrot kosztów noclegu nie przysługuje w przypadku delegacji pracownika do miejsca stałego lub czasowego miejsca zamieszkania pracownika, oraz w przypadku noclegu pracownika w wagonie sypialnym lub kuszetce.

Zwrot kosztów przejazdu

Zwrot kosztów przejazdu, przysługuje w wysokości ceny biletu za korzystanie ze środków komunikacji publicznej, określone co do klasy i rodzaju w poleceniu wyjazdu uwzględniając ulgę, która osobie delegowanej przysługuje.

Pracownikom odbywającym podróże środkami komunikacji publicznej przysługuje ryczałt na dojazdy - 20 proc. za każdą rozpoczętą dobę pobytu w podróży na wydatki nie mające pokrycia w postaci rachunków ( autobus, tramwaj ).

Pamiętaj że koszty reprezentacji i reklamy nie wchodzą w skład wydatków związanych z podróżą służbową.

Pracownikowi, którego obowiązki służbowe polegają na częstych wyjazdach służbowych, szef może w porozumieniu z pracownikiem ustalić ryczałt miesięczny obejmujący ogólną kwotę należności za określoną liczbę dni podróży służbowych w miesiącu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stawski Syty Adwokacka Spółka Partnerska

Specjalista w dziedzinie prawa inwestycji budowlanych, zamówień publicznych, nieruchomości, procesu zarządzania i transakcji nieruchomościami oraz prawa autorskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »