REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Zwrot kosztów noclegu nie przysługuje w przypadku delegacji pracownika do miejsca stałego lub czasowego miejsca zamieszkania pracownika
Zwrot kosztów noclegu nie przysługuje w przypadku delegacji pracownika do miejsca stałego lub czasowego miejsca zamieszkania pracownika
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazd służbowy, czyli delegacja jest nierozerwalnie związana z pracownikiem firmy, czyli osobą fizyczną, zatrudnioną na podstawie umowy o pracę, mianowania, powołania, spółdzielczej umowy o prace – bez względu na wymiar pracy.

Podróż służbowa nie dotyczy osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnych a także podróż nie może odbywać się do miejscowości w której znajduje się stałe miejsce pracy pracownika.

REKLAMA

Polecenie wyjazdu

Polecenie wyjazdu służbowego zawiera następujące elementy:

  • imię i nazwisko osoby delegowanej;
  • cel podróży;
  • miasto lub miasta, niezbędne do wykonania zadania;
  • datę rozpoczęcia i zakończenia podróży (uwzględnij godziny przyjazdu i odjazdu samolotu i pociągu);
  • środek transportu przewidziany do odbycia podróży służbowej;
  • podpis kierownika zakładu pracy lub osoby do tego upoważnionej.

Zaliczki na pokrycie kosztów podróży

Prawo do otrzymania zaliczki pieniężnej na pokrycie kosztów podróży służbowej przysługuje pracownikowi, z której ma obowiązek rozliczenia się w przeciągu 7 dni od daty zakończenia podróży.

Polecamy: Organizacja delegacji

Z tytułu wykonania określonego zadania poza miejscowością, w której znajduje się stałe miejsce pracy, pracownikowi przysługują diety, zryczałtowany ekwiwalent na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

a) w wysokości pełnej 23 zł (2007 r.), gdy podróż trwała ponad 12 godzin;
b) w połowie wysokości ( tj. ½ ww. sumy) gdy podróż trwała od 8 do 12 godzin;
c) nie przysługuje wcale gdy podróż trwała poniżej 8 godzin;
zwrot kosztów, przejazdów, wyjazdów i innych udokumentowanych wydatków.

Należy pamiętać, iż kwota diety ulega co roku zmianie i za podstawę przyjmuje się kwotę diety obowiązującej w poprzednim roku.

Zwrot kosztów noclegu

Pracownikowi przysługuje zwrot kosztów noclegu , który powinien zostać udokumentowany rachunkiem hotelowym. W przypadku nie korzystania z hotelu - ryczałt za każdy nocleg w wysokości 150 proc., gdy nocleg trwał przynajmniej 6 godzin, między godzinami 21- 7 rano.

Polecamy: Przyjmowanie zagranicznych delegacji

Zwrot kosztów noclegu nie przysługuje w przypadku delegacji pracownika do miejsca stałego lub czasowego miejsca zamieszkania pracownika, oraz w przypadku noclegu pracownika w wagonie sypialnym lub kuszetce.

Zwrot kosztów przejazdu

Zwrot kosztów przejazdu, przysługuje w wysokości ceny biletu za korzystanie ze środków komunikacji publicznej, określone co do klasy i rodzaju w poleceniu wyjazdu uwzględniając ulgę, która osobie delegowanej przysługuje.

Pracownikom odbywającym podróże środkami komunikacji publicznej przysługuje ryczałt na dojazdy - 20 proc. za każdą rozpoczętą dobę pobytu w podróży na wydatki nie mające pokrycia w postaci rachunków ( autobus, tramwaj ).

Pamiętaj że koszty reprezentacji i reklamy nie wchodzą w skład wydatków związanych z podróżą służbową.

Pracownikowi, którego obowiązki służbowe polegają na częstych wyjazdach służbowych, szef może w porozumieniu z pracownikiem ustalić ryczałt miesięczny obejmujący ogólną kwotę należności za określoną liczbę dni podróży służbowych w miesiącu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA