REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Zwrot kosztów noclegu nie przysługuje w przypadku delegacji pracownika do miejsca stałego lub czasowego miejsca zamieszkania pracownika
Zwrot kosztów noclegu nie przysługuje w przypadku delegacji pracownika do miejsca stałego lub czasowego miejsca zamieszkania pracownika
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazd służbowy, czyli delegacja jest nierozerwalnie związana z pracownikiem firmy, czyli osobą fizyczną, zatrudnioną na podstawie umowy o pracę, mianowania, powołania, spółdzielczej umowy o prace – bez względu na wymiar pracy.

Podróż służbowa nie dotyczy osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnych a także podróż nie może odbywać się do miejscowości w której znajduje się stałe miejsce pracy pracownika.

REKLAMA

Polecenie wyjazdu

Polecenie wyjazdu służbowego zawiera następujące elementy:

 • imię i nazwisko osoby delegowanej;
 • cel podróży;
 • miasto lub miasta, niezbędne do wykonania zadania;
 • datę rozpoczęcia i zakończenia podróży (uwzględnij godziny przyjazdu i odjazdu samolotu i pociągu);
 • środek transportu przewidziany do odbycia podróży służbowej;
 • podpis kierownika zakładu pracy lub osoby do tego upoważnionej.

Zaliczki na pokrycie kosztów podróży

Prawo do otrzymania zaliczki pieniężnej na pokrycie kosztów podróży służbowej przysługuje pracownikowi, z której ma obowiązek rozliczenia się w przeciągu 7 dni od daty zakończenia podróży.

Polecamy: Organizacja delegacji

Z tytułu wykonania określonego zadania poza miejscowością, w której znajduje się stałe miejsce pracy, pracownikowi przysługują diety, zryczałtowany ekwiwalent na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

a) w wysokości pełnej 23 zł (2007 r.), gdy podróż trwała ponad 12 godzin;
b) w połowie wysokości ( tj. ½ ww. sumy) gdy podróż trwała od 8 do 12 godzin;
c) nie przysługuje wcale gdy podróż trwała poniżej 8 godzin;
zwrot kosztów, przejazdów, wyjazdów i innych udokumentowanych wydatków.

Należy pamiętać, iż kwota diety ulega co roku zmianie i za podstawę przyjmuje się kwotę diety obowiązującej w poprzednim roku.

Zwrot kosztów noclegu

Pracownikowi przysługuje zwrot kosztów noclegu , który powinien zostać udokumentowany rachunkiem hotelowym. W przypadku nie korzystania z hotelu - ryczałt za każdy nocleg w wysokości 150 proc., gdy nocleg trwał przynajmniej 6 godzin, między godzinami 21- 7 rano.

Polecamy: Przyjmowanie zagranicznych delegacji

Zwrot kosztów noclegu nie przysługuje w przypadku delegacji pracownika do miejsca stałego lub czasowego miejsca zamieszkania pracownika, oraz w przypadku noclegu pracownika w wagonie sypialnym lub kuszetce.

Zwrot kosztów przejazdu

Zwrot kosztów przejazdu, przysługuje w wysokości ceny biletu za korzystanie ze środków komunikacji publicznej, określone co do klasy i rodzaju w poleceniu wyjazdu uwzględniając ulgę, która osobie delegowanej przysługuje.

Pracownikom odbywającym podróże środkami komunikacji publicznej przysługuje ryczałt na dojazdy - 20 proc. za każdą rozpoczętą dobę pobytu w podróży na wydatki nie mające pokrycia w postaci rachunków ( autobus, tramwaj ).

Pamiętaj że koszty reprezentacji i reklamy nie wchodzą w skład wydatków związanych z podróżą służbową.

Pracownikowi, którego obowiązki służbowe polegają na częstych wyjazdach służbowych, szef może w porozumieniu z pracownikiem ustalić ryczałt miesięczny obejmujący ogólną kwotę należności za określoną liczbę dni podróży służbowych w miesiącu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA