Warsztaty i kursy jako forma zebrań
REKLAMA
REKLAMA
Dzięki udziałowi w szkoleniu można zdobyć wiele nowych umiejętności i poszerzyć swoją wiedzę. Niestety, te niewłaściwie zorganizowane, są często zwykłą stratą czasu, a osoby w nich uczestniczące, po ich zakończeniu czują się jak po przebiegnięciu maratonu.
REKLAMA
Dlatego, oprócz poziomu merytorycznego szkolenia, tak ważny jest odpowiedni układ miejsc, zarówno dla prowadzącego, jaki i uczestników. Najlepiej sprawdza się w takich sytuacjach ustawienie siedzeń w tzw. „podkowę”.
Dzięki niemu, biorący udział w szkoleniu będą mogli nawiązać kontakt wzrokowy zarówno z prowadzącym, jak i między sobą. Ten szczególny rodzaj interakcji osiągnięty zostaje dlatego, że wszyscy siedzą ze sobą twarzą w twarz.
Polecamy: Odprawa jako jedna z form prowadzenia zebrań
Taki układ pozwala też na szybką zmianę stylu prowadzonego spotkania w dogodnym dla prowadzącego czasie, np. po fazie prowadzenia zebrania w formie odprawy, można przejść do konwersacji, dzięki czemu szkolenie nie będzie nudne.
REKLAMA
Wprowadzenie elementów dyskusji, czy też możliwości zadawania pytań pozwoli prowadzącemu na wyjaśnienie wszelkich niejasności, czy też niezrozumiałych kwestii. Uczestnicy zaś dzięki swojej aktywności mogą zasygnalizować prowadzącemu, nad jakiego typu problematyką powinien szczególnie się skupić.
Układ podkowy ma jeszcze jedną zaletę – pozwala jego uczestnikom zwracać się do konkretnych osób. Tak samo prowadzący szkolenie ma możliwość indywidualnego zwracania się do uczestników, a co więcej łatwiej mu będzie przerwać bezsensowną, czy zbyt „gorącą” wymianę zdań pomiędzy uczestnikami przez zablokowanie kontaktu wzrokowego między nimi.
Polecamy: Jak nie dopuścić do zakłócenia obrad?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.