Podróż służbowa pracownika poza granice kraju
REKLAMA
REKLAMA
Polecenie wyjazdu
Polecenie wyjazdu służbowego powinno zawierać następujące elementy:
REKLAMA
- państwa i miejscowości docelowe;
- zadanie do wykonania;
- rodzaj środka transportu, rodzaj pociągu, klasa;
- termin podróży służbowej;
- świadczenia, które nie przysługują, gdyż strona zapraszająca zobowiązała się do ich pokrycia;
- dodatkowe wydatki za które pracownikowi należy się zwrot.
Polecamy: Przyjmowanie zagranicznych delegacji
Pracodawca określa zadania, termin i państwo do którego ma odbyć się podróż służbowa. Wykonanie zadania w innym państwie, bądź skrócenie lub wydłużenie terminu bez uzgodnienia z pracodawcą może nie zostać uznane przez zakład pracy za podróż służbową.
Początek i koniec podróży służbowej
Istotne jest ustalenie momentu rozpoczęcia i zakończenia zagranicznej podróży służbowej, gdyż od niego zaczyna się i kończy liczenie dób podróży, za które należą się diety i inne zwroty w walucie obcej.
Polecamy: Wyjazd służbowy pracownika
Ustalenie tego momentu zależy od środka transportu, jakim pracownik odbywa podróż:
- w komunikacji lotniczej - od chwili startu samolotu w drodze za granicę z ostatniego lotniska w kraju do chwili lądowania samolotu w drodze powrotnej na pierwszym lotnisku w kraju;
- w komunikacji morskiej - ( statek, prom) od chwili wyjścia statku z portu polskiego do chwili wejścia statku w drodze powrotnej do portu polskiego;
- w komunikacji lądowej - ( pociąg, autobus, samochód) liczy się od chwili przekroczenia granicy polskiej w drodze za granice aż do chwili przekroczenia w drodze powrotnej granicy polskiej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.