REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ministerstwo Finansów radzi jak odliczać VAT od paliwa do samochodów i jak korygować wcześniejsze zeznania

Ponadto podatnika obowiązują pozostałe wymogi w zakresie dokonywania odliczenia VAT, w tym posiadanie oryginałów faktur potwierdzających nabycie paliwa do napędu ww. samochodu.
Ponadto podatnika obowiązują pozostałe wymogi w zakresie dokonywania odliczenia VAT, w tym posiadanie oryginałów faktur potwierdzających nabycie paliwa do napędu ww. samochodu.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

22 grudnia 2008 r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości wyrokując w sprawie o sygnaturze C‑414/07 wypowiedział się przeciw ograniczeniom w odliczaniu VAT od samochodów wprowadzonym w polskim prawie podatkowym po akcesji do UE. Ministerstwo Finansów zgadzając się z tym orzeczeniem sformułowało niedawno swoją interpretację stanu prawnego istniejącego po wspomnianym wyroku ETS. Poznajmy treść tego stanowiska Ministerstwa.

Ministerstwo Finansów uznało (podzielając stanowisko ETS), że prawo do odliczenia VAT z tytułu nabycia paliwa wykorzystywanego do napędu pojazdów samochodowych przysługuje, co do zasady, w przypadku gdy:

REKLAMA

1. przepisy ustawy o VAT obowiązujące od dnia 1 maja 2004 r. umożliwiają (-ły) odliczenie podatku,

2. przepisy ustawy o VAT obowiązujące od dnia 1 maja 2004 r. uniemożliwiają (-ły) odliczenie podatku, ale przepisy o VAT obowiązujące na dzień 30 kwietnia 2004 r. umożliwiały odliczenie podatku, tj. w przypadku paliwa do używanych przez podatnika pojazdów samochodowych, w odniesieniu do których na podstawie homologacji producenta lub importera dla danego typu samochodu bezspornie wynika, że nie jest to samochód osobowy i dopuszczalna ładowność tego pojazdu wynosi powyżej 500 kg.

Zobacz: Dla kogo jednorazowa amortyzacja?

Jeżeli zatem, wskutek wprowadzonych po dniu 30 kwietnia 2004 r. ograniczeń prawa do odliczenia VAT naliczonego przy nabyciu paliwa wykorzystywanego do napędu pojazdów samochodowych:
- nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia ale
- które mu przysługiwało zgodnie z obowiązującymi przepisami o VAT w dniu 30 kwietnia 2004 r. lub w dniu 1 maja 2004 r.),
podatnikowi – zgodnie z ww. wyrokiem ETS – przysługuje prawo do odliczenia VAT (przez dokonanie korekty rozliczenia) bez uwzględnienia tych ograniczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem Ministerstwa ewentualne korekty powinny dotyczyć przypadków wymienionych wyżej w pkt 2.

Ewentualna korekta rozliczenia uwzględniająca odliczenie podatku z tytułu nabytego paliwa

wykorzystywanego do napędu pojazdów samochodowych, o których mowa w pkt 2, zależy od posiadania przez podatnika dokumentów, z których wynika, iż używany w prowadzonej działalności gospodarczej samochód, za okres za który dokonywana jest korekta:

- nie był samochodem osobowym i
- dopuszczalna ładowność tego pojazdu wynosi powyżej 500 kg.

Ponadto podatnika obowiązują pozostałe wymogi w zakresie dokonywania odliczenia VAT, w tym posiadanie oryginałów faktur potwierdzających nabycie paliwa do napędu ww. samochodu.

Ewentualnej korekty rozliczenia podatnik dokonuje poprzez złożenie korekty deklaracji.

Ministerstwo Finansów zauważył ponadto, że w przypadku gdy VAT , który objęty jest korektą, podlegał odliczeniu przy uwzględnieniu art. 90 i 91 ww. ustawy o VAT, należy mieć również na uwadze dokonanie stosownych zmian w tych odliczeniach.

Zobacz: Poradnik: Dostawa towarów w świetle ustawy o VAT - cz. 2

REKLAMA

Ministerstwo Finansów stwierdziło również, że podatnicy nie mają obowiązku dokonywać przedmiotowych korekt.
Podatnik, który nie dokonał korekty ma prawo, jeżeli zaliczył wydatki związane z nieodliczonym VAT naliczonym w koszty uzyskania przychodów, do utrzymywania tych wydatków w kosztach uzyskania przychodów.

Ministerstwo Finansów wyraźnie zaznaczyło, że nie ma podstaw do kwestionowania podatnikom użytkującym pojazdy samochodowe w prowadzonej działalności gospodarczej, do których ma zastosowanie ww. wyrok ETS, do korzystania z prawa do odliczania na zasadach ogólnych w bieżących rozliczeniach podatku naliczonego z tytułu bieżących zakupów paliwa wykorzystywanego do napędu tych pojazdów.

Pełna treść pisma Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów z 13 lutego 2009 r. (nr PT3/812/4/15/CZE/09/185) w sprawie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia paliwa wykorzystywanego do napędu pojazdów samochodowych

Oprac. Paweł Huczko

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA