Ministerstwo Finansów radzi jak odliczać VAT od paliwa do samochodów i jak korygować wcześniejsze zeznania
REKLAMA
REKLAMA
Ministerstwo Finansów uznało (podzielając stanowisko ETS), że prawo do odliczenia VAT z tytułu nabycia paliwa wykorzystywanego do napędu pojazdów samochodowych przysługuje, co do zasady, w przypadku gdy:
REKLAMA
1. przepisy ustawy o VAT obowiązujące od dnia 1 maja 2004 r. umożliwiają (-ły) odliczenie podatku,
2. przepisy ustawy o VAT obowiązujące od dnia 1 maja 2004 r. uniemożliwiają (-ły) odliczenie podatku, ale przepisy o VAT obowiązujące na dzień 30 kwietnia 2004 r. umożliwiały odliczenie podatku, tj. w przypadku paliwa do używanych przez podatnika pojazdów samochodowych, w odniesieniu do których na podstawie homologacji producenta lub importera dla danego typu samochodu bezspornie wynika, że nie jest to samochód osobowy i dopuszczalna ładowność tego pojazdu wynosi powyżej 500 kg.
Zobacz: Dla kogo jednorazowa amortyzacja?
Jeżeli zatem, wskutek wprowadzonych po dniu 30 kwietnia 2004 r. ograniczeń prawa do odliczenia VAT naliczonego przy nabyciu paliwa wykorzystywanego do napędu pojazdów samochodowych:
- nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia ale
- które mu przysługiwało zgodnie z obowiązującymi przepisami o VAT w dniu 30 kwietnia 2004 r. lub w dniu 1 maja 2004 r.),
podatnikowi – zgodnie z ww. wyrokiem ETS – przysługuje prawo do odliczenia VAT (przez dokonanie korekty rozliczenia) bez uwzględnienia tych ograniczeń.
Zdaniem Ministerstwa ewentualne korekty powinny dotyczyć przypadków wymienionych wyżej w pkt 2.
Ewentualna korekta rozliczenia uwzględniająca odliczenie podatku z tytułu nabytego paliwa
wykorzystywanego do napędu pojazdów samochodowych, o których mowa w pkt 2, zależy od posiadania przez podatnika dokumentów, z których wynika, iż używany w prowadzonej działalności gospodarczej samochód, za okres za który dokonywana jest korekta:
- nie był samochodem osobowym i
- dopuszczalna ładowność tego pojazdu wynosi powyżej 500 kg.
Ponadto podatnika obowiązują pozostałe wymogi w zakresie dokonywania odliczenia VAT, w tym posiadanie oryginałów faktur potwierdzających nabycie paliwa do napędu ww. samochodu.
Ewentualnej korekty rozliczenia podatnik dokonuje poprzez złożenie korekty deklaracji.
Ministerstwo Finansów zauważył ponadto, że w przypadku gdy VAT , który objęty jest korektą, podlegał odliczeniu przy uwzględnieniu art. 90 i 91 ww. ustawy o VAT, należy mieć również na uwadze dokonanie stosownych zmian w tych odliczeniach.
Zobacz: Poradnik: Dostawa towarów w świetle ustawy o VAT - cz. 2
REKLAMA
Ministerstwo Finansów stwierdziło również, że podatnicy nie mają obowiązku dokonywać przedmiotowych korekt.
Podatnik, który nie dokonał korekty ma prawo, jeżeli zaliczył wydatki związane z nieodliczonym VAT naliczonym w koszty uzyskania przychodów, do utrzymywania tych wydatków w kosztach uzyskania przychodów.
Ministerstwo Finansów wyraźnie zaznaczyło, że nie ma podstaw do kwestionowania podatnikom użytkującym pojazdy samochodowe w prowadzonej działalności gospodarczej, do których ma zastosowanie ww. wyrok ETS, do korzystania z prawa do odliczania na zasadach ogólnych w bieżących rozliczeniach podatku naliczonego z tytułu bieżących zakupów paliwa wykorzystywanego do napędu tych pojazdów.
Oprac. Paweł Huczko
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.