Czy można dokonać jednorazowej amortyzacji samochodu ciężarowego?
REKLAMA
REKLAMA
W miesiącu zakupu dokonałem również jednorazowo odpisu amortyzacyjnego stosując przepisy art. 22k ust. 7-12 ustawy o PIT. Czy miałem prawo do tego jednorazowego odpisu?
TAK.
REKLAMA
Mógł Pan to zrobić, jeżeli faktycznie jest Pan małym podatnikiem albo w bieżącym roku rozpoczął Pan działalność (art. 22k ust. 7 ustawy o PIT). Mali podatnicy, mogą bowiem dokonywać jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczanych do grupy 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT). Nie można tylko stosować tego ułatwienia (zwanego też ulgą amortyzacyjną lub szybką amortyzacją) do samochodów osobowych.
Zobacz: Amortyzacja środków trwałych otrzymanych w spadku - porada
REKLAMA
Zgodnie z art. 5a pkt 20 ustawy o PIT małym podatnikiem jest podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego VAT) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 800.000 euro. Przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1.000 zł. W 2008 roku małymi podatnikami byli zatem przedsiębiorcy, których przychody ze sprzedaży brutto (czyli wraz z należnym VAT) w 2007 r. nie przekroczyły 3.014.000 zł.
Tego jednorazowego odpisu można dokonać jedynie w roku podatkowym, w którym dany środek trwały z jednej z ww. grup KŚT środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Przedsiębiorcy mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych, o których mowa powyżej, nie wcześniej niż w miesiącu następującym po miesiącu, w którym środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, lub stosować zasady określone w art. 22h ust. 4 ustawy o PIT.
Rocznie wszystkie takie jednorazowe odpisy nie mogą przekroczyć równowartości kwoty 50.000 euro (w 2008 r. wynosiło to 188.000 zł).
Zobacz: Nieodpłatne przekazanie - opodatkowanie
Jednorazowa amortyzacja nie może być jednak stosowana do podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej, który w roku jej rozpoczęcia, a także w okresie dwóch lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia, prowadził działalność gospodarczą. Chodzi tu zarówno o tych, którzy prowadzili działalność samodzielnie lub jako wspólnicy spółki niemającej osobowości prawnej lub działalność taką prowadził małżonek tych osób, jeżeli między małżonkami istniała w tym czasie wspólność majątkowa (art. 22k ust. 11 updof).
Podstawa prawna: art. 22a i 22k ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – (tekst jedn. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn zm. ).
Waldemar Żuchowski
Ekspert podatkowy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.