REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Relacje między szefem a podwładnym

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Magdalena Maculak
Dobrą atmosferę w zespole powinien tworzyć szef. Ma on na to ogromny wpływ.
Dobrą atmosferę w zespole powinien tworzyć szef. Ma on na to ogromny wpływ.

REKLAMA

REKLAMA

Jak powinna wyglądać nienaganna współpraca z szefem? Co zrobić by była ona dla obu stron zadowalająca? Jak postępować z kobietą-szefem? Co zrobić gdy szefem jest ktoś od nas młodszy? Jakie cechy powinien posiadać dobry szef? O tym wszystkim poniżej.

Miałam szczęście do „szefostwa”, kiedy jeszcze pracowałam zawodowo. Sama nie raz się zastanawiałam od czego to zależy. Czy to tylko moje pozytywne nastawienie do ludzi pozwoliło na zbudowanie dobrych relacji, czy byli to po prostu „odpowiedni ludzie na odpowiednim miejscu”. Wydaje się, że obie te rzeczy były bardzo ważne.

REKLAMA

Pierwsza ważna zasada. Jeżeli szef ustali, ze mówimy sobie po imieniu nie znaczy to, że nie musimy już nic robić, bo szef jest naszym kolegą. Pracę nadal wykonujemy odpowiedzialnie, tak jak polecenia naszego zwierzchnika.

Młodszy szef

Sytuacja dla nas kłopotliwa - nie ukrywajmy. Zdarzająca się coraz częściej. Uważam jednak, że absolutnie nie powinniśmy lekceważyć poleceń młodszej od nas osoby (tylko dlatego, że jest młodsza!). Starsi pracownicy mają nieodpartą chęć „matkowania” takiemu szefowi. Wszystko ma jednak swoje granice. Starajmy się nie pouczać młodszego od nas, nawet jeśli wydaje nam się niedoświadczony i mniej zorientowany w pracy, którą my w końcu wykonujemy od wielu lat. Spróbujcie sobie wmówić, że szef nie ma płci ani wieku – jest po prostu naszym szefem.

Zobacz: Gość w biurze

Kobieta – szef

Nie zgadzam się z powszechnie powtarzaną tezą, że kobieta jest gorszym szefem niż mężczyzna. Miałam zgoła odmienne doświadczenia. Na szczęście rośnie liczba kobiet-szefów i mamy okazję przekonać się, że często bywa odwrotnie. Ci którzy uważają, że kobieta powinna siedzieć w domu, prać, gotować, sprzątać i rodzić dzieci, ewentualnie pracować w sklepie za ladą mają duży problem, gdy nagle ona zostaje ich szefem. Jest to problem zwłaszcza dla panów. Nie wiedzą oni jak się zachować. Kobieta-szef, zgodnie z zasadą, że w pracy „nie ma płci”, nie oczekuje od nas specjalnych względów. W pracy jest po pierwsze szefem. Nie prawmy więc komplementów, nie otwierajmy przed nią drzwi. Może to być bowiem odebrane jako podlizywanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ja – szef

REKLAMA

Dobrą atmosferę w zespole powinien tworzyć szef. Ma on na to ogromny wpływ. Powinniśmy znać zasady savoir-vivre. Kultura przede wszystkim. Nie odpowiadajmy na „dzień dobry” pracownika burcząc coś pod nosem. Uśmiechnijmy się, a kiedy mamy chwilkę zagadnijmy. Zapytajmy o plany wakacyjne czy pogodę. Założę się, że od razu przyjdzie mu większa ochota na pracę. To jak zwracamy się do podwładnych zależy od nas. Nie wyróżniajmy nikogo. Jeżeli mówimy po imieniu – to wszystkim.

Bardzo podoba mi się „amerykański styl” mówienia sobie po imieniu. To naprawdę przełamuje bariery. „Pan” „Pani” mówimy przecież do osób, z którymi się nie przyjaźnimy i nie jesteśmy w szczególnie bliskich stosunkach. A przecież zależy nam na tym, by w zespole panowała przyjazna atmosfera.

Zobacz serwis: Kontakty z klientami

Krytykowanie pracowników

Tu również obowiązuje kultura. Nie poniżajmy w żadnym wypadku i nie krzyczmy na podwładnych. Świadczy to o nas, o naszym złym wychowaniu, a także o braku umiejętności kierowniczych. Zawsze wysłuchajmy pracownika i dajmy mu szansę na poprawę. Kiedy jesteśmy zdenerwowani starajmy się ochłonąć. Emocje nie są dobrym doradcą. Jeżeli jednak „puszczą nam nerwy” – przeprośmy. W żadnym wypadku nie będzie to dla nas żadna ujma. Wręcz przeciwnie. Pracownik zobaczy w nas człowieka. A czyż nie o to nam chodzi?

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

REKLAMA

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

REKLAMA

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

Pijemy mniej piwa, przez co browary nie płacą na czas swoim dostawcom

Na kondycję branży piwowarskiej, poza spadającym w wyniku zmian kulturowych popytem, najmocniej wpływają dziś rosnące koszty operacyjne oraz zmiany w podatku akcyzowym. Polacy piją mniej piwa, browary mają coraz większe kłopoty.

REKLAMA