REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak udokumentować zaliczki w podatku VAT w sprzedaży krajowej?

Waldemar Żuchowski
Doradca podatkowy
Udokumentowanie zaliczek z podatku VAT.
Udokumentowanie zaliczek z podatku VAT.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzę działalność gospodarczą i często pobieram zaliczki na poczet przyszłej sprzedaży swoich produktów. Kupujący wpłacają czasem całe należności na konto firmy przed dokonaniem sprzedaży. W tych przypadkach nie wystawiam faktur dokumentujących zaliczkę, lecz faktury dokumentujące faktyczną sprzedaż. Czy postępuję prawidłowo ?

NIE

REKLAMA

Z art. 19 ust. 11 ustawy o podatku VAT wynika, iż jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Te zasady dotyczą sprzedaży krajowej.

Z powyższego wynika, że jeżeli przed wydaniem towaru dokonano zapłaty części czy całości należności obowiązek podatkowy powstaje z tą chwilą, co do otrzymanej części. Obecnie nie ma znaczenia jaki procent ceny stanowi zaliczka. Tym samym należy opodatkować każdą otrzymaną zaliczkę, bez względu na jej kwotę.

Zobacz: Wybór ryczałtu - krok po kroku

REKLAMA

Zgodnie z § 14 Rozporządzenia Ministra Finansów określającego zasady wystawiania faktur (dalej: Rozporządzenie), jeśli przed wydaniem towaru otrzymano część lub całość należności (np. przedpłatę, zaliczkę, ratę), należy ją udokumentować fakturą. Dokument ten należy wystawić w terminie 7 dni od daty otrzymania danej płatności. Natomiast po dokonaniu transakcji, której dotyczyła dana płatność, podatnik ma obowiązek wystawienia faktury „końcowej”, chyba że kwota wpłaconej zaliczki okazała się równa kwocie całej sprzedaży.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W mojej ocenie taka praktyka może narażać firmę na ryzyko podatkowe. Należy bowiem zauważyć, że wyżej wskazany przepis jednoznacznie zobowiązuje podatnika do dokumentowania otrzymywanych zaliczek fakturami VAT. Wykroczenie przeciwko tym regułom może narazić osoby odpowiadające za rozliczenia podatkowe firmy na konsekwencje karno-skarbowe. Zgodnie bowiem z art. 62 ustawy Kodeks karny skarbowy nie wystawianie faktur, pomimo ciążącego obowiązku, jest zagrożone karą grzywny. Z tego względu proponuję firmie wprowadzenie procedury prawidłowego dokumentowania przypadków wpłat na poczet przyszłych transakcji.

Zobacz: Decyzja o wyborze zwolnienia podmiotowego - porada

Waldemar Żuchowski

Ekspert podatkowy

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownik ma lepsze wyniki, gdy może wziąć psa do biura. Jak polityka prozwierzęca wpływa na firmę?

Wprowadzenie praktyk prozwierzęcych w miejscu pracy może zwiększyć produktywność pracowników i przyczynić się do poprawy wyników firmy. Taki wniosek płynie z tegorocznego badania przeprowadzonego przez portugalskich naukowców. Eksperci ze sklepu zoologicznego zooplus podkreślają, że to tylko jeden z wielu pozytywnych efektów tworzenia biur przyjaznych zwierzętom.

Kryzys wizerunkowy polskich firm 2024: skutki i działania naprawcze [PRZYKŁADY]

Wizerunek przedsiębiorstwa to kluczowy element jego sukcesu. W Polsce, w ciągu ostatnich lat, wiele firm doświadczyło kryzysów wizerunkowych, które wpłynęły na ich postrzeganie przez klientów, partnerów biznesowych i społeczeństwo. Kryzysy te mają różne przyczyny, od błędów zarządzania po problemy produktowe czy etyczne. W artykule analizujemy przykłady polskich przedsiębiorstw, które w 2024 roku zmagały się z kryzysami wizerunkowymi, oraz przedstawiamy działania, jakie należy podjąć, aby ocieplić wizerunek firmy po tego rodzaju zdarzeniach.

Ważne dla właścicieli małych sklepów internetowych i konsumentów: te trendy w e-commerce mocno zmienią styl e-zakupów w 2025 roku

Po skokowych wzrostach zakupów internetowych z czasu pandemii, mijający rok przyniósł wyraźnie spokojniejsze tempo rozwoju handlu online. Nowe przyspieszenie może jednak pojawić się za sprawą jeszcze wygodniejszych rozwiązań płatniczych, które zyskały na popularności w ostatnich miesiącach.

Kłopoty z finansami w firmie. Do tradycyjnych zagrożeń: zatory płatnicze, problem z uzyskaniem finansowania dołącza w 2025 roku potrzeba wali z hakerami

Największe zagrożenie dla polskiej przedsiębiorczości w 2025 roku eksperci widzą w narastających zatorach płatniczych, ograniczonym dostępie do finansowania i rosnącej liczbie ataków hakerskich. To ostatnie zwiększy zapotrzebowanie firm na inwestycje w cyberbezpieczeństwo.

REKLAMA

Nowe technologie całkowicie odmieniają sposób działania firm ochroniarskich. Poza dbałością o bezpieczeństwo ludzi i obiektów pozwalają monitorować pracę ochroniarzy

Wiele czynności, dziś wykonywanych przez pracowników ochrony, zostanie zastąpionych (lub już jest zastępowanych) nowoczesnymi technologiami. Nie znaczy to, że branża pracowników ochrony zniknie, jednak bez wątpienia zmaleje liczba etatów.

Podatek od nieruchomości 2025. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o stosowanie jak najniższych stawek

W wielu firmach podatek od nieruchomości to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Najbardziej odczuwają go firmy działające w branży przemysłowej i w logistyce. Ze względu na duże powierzchnie nieruchomości podatek, który płacą liczony jest w setkach tysięcy złotych.

Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

REKLAMA

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

REKLAMA