REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Decyzja o wyborze zwolnienia podmiotowego - porada

REKLAMA

REKLAMA

Opracowanie w sposób praktyczny przedstawia podstawowe zagadnienia związane z rozliczaniem podatku od towarów i usług. Poradnik jest wprowadzeniem w podstawowe definicje i pojęcia podatku VAT - co ułatwia posługiwanie się ustawą i innymi aktami prawnymi dotyczącymi tego podatku, stanowi także uzupełnienie części praktycznej opracowania. Tekst podzielony został na dwie zasadnicze części. Osobno zostały przedstawione zagadnienia dotyczące rozliczania podatku VAT w obrocie krajowym, a osobno problemy dotykające podatników dokonujących transakcji wewnątrzwspólnotowych.  Zagadnienia zostały przestawione także w formie praktycznych przykładów.

Od 1 stycznia 2011 r. rozpoczynając prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego, podatnik (korzystając z przepisu art. 113 ust. 9 ustawy) jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży (opodatkowanej netto) nie przekroczy w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży kwoty 150.000 zł.

REKLAMA

REKLAMA

Ze zwolnienia korzystać mogą (na podstawie tego samego art. 113, ale ust. 1) też podatnicy, u których wartość netto sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym limitu 100.000 zł. Przy wyliczaniu limitów podanych powyżej do wartości sprzedaży nie wlicza się:
a) odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku,
b) dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

W 2011 r. podatnicy, u których łączna wartość sprzedaży opodatkowanej w 2010 r. była wyższa od 100.000 zł i nie przekroczyła 150.000 zł, mogą korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług pod warunkiem pisemnego zawiadomienia o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego w terminie do dnia 15 stycznia 2011 r.

Polecamy: Jak wybrać i rozliczyć lokal dla firm?

Podatnicy rozpoczynający w 2010 r. działalność gospodarczą, u których łączna wartość sprzedaży, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej, przekroczyła 100.000 zł i nie przekroczyła 150.000 zł, mogą skorzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, pod warunkiem pisemnego zawiadomienia o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego w terminie do dnia 15 stycznia 2011 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wyliczyć kwotę zwolnienia?

REKLAMA

Limit, o którym mowa powyżej, wylicza się w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, a więc jeżeli podatnik rozpoczął działalność np. 3 lutego 2011 r., kwota uprawniająca do zwolnienia w jego przypadku wynosi dla 2011 r. 136.438 zł. Kwotę tę należy obliczyć w sposób następujący:
1) ilość dni w roku: 365
2) ilość dni prowadzenia działalności: 332
3) wyliczenie limitu: (150.000 zł x 332)/365 = 136.438 zł

Pan Adam Nowak rozpoczyna działalność gospodarczą dnia 3lutego 2011 r. Szacuje, że do końca roku jego obrót nie przekroczy kwoty136.438 zł (por. Wyliczenie powyżej). Na dzień 31 grudnia 2011 r. wysokość jegoobrotu wynosiła:
1. Sprzedaż towarów i usług opodatkowana stawką 23%: 40.000 zł
2. Sprzedaż towarów i usług opodatkowana stawką 8%: 67.000 zł
3. Sprzedaż towarów i usług zwolniona: 20.000 zł
4. Sprzedaż w czerwcu 2011 zakupionego w lutym 2011 środka trwałego: 10.000 zł

Pan Nowak nie przekroczył limitu zwolnienia. Do wyliczenia limitu bierze pod uwagę jedynie:
40.000zł (poz. 1) + 67.000zł (poz. 2) = 107.000zł

Rezygnacja ze zwolnienia podmiotowego

Zarówno podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej (art. 113 ust. 9), jak i prowadzący już działalność w poprzednim roku (art. 113 ust. 1), mogą zrezygnować ze zwolnienia pod warunkiem pisemnego zawiadomienia o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego. Różne są jednak terminy, w których należy to uczynić.

Podatnicy rozpoczynający działalność zawiadomienie to muszą złożyć przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT (jeżeli nie dotrzymają tego terminu są automatycznie podatnikami zwolnionymi podmiotowo z VAT - potem mogą skorzystać z procedury przewidzianej dla kontynuujących działalność).

Podatnicy kontynuujący działalność: przed początkiem miesiąca, w którym rezygnują ze zwolnienia. Aby korzystać z pełni praw przysługujących podatnikom VAT, samo zawiadomienie nie wystarczy. Konieczna jest rejestracja.

Kto nie może korzystać ze zwolnienia podmiotowego?

Zwolnień, o których mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy, nie stosuje się do importu towarów i usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca oraz podatników dokonujących dostaw określonych towarów i usług:
1) dokonujących dostaw:
a) wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali,
b) towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, z wyjątkiem energii elektrycznej (PKWiU 35.11.10.0) i wyrobów tytoniowych w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym,
c) nowych środków transportu,
d) terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę;
2) świadczących usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa, a także usługi jubilerskie,
3) nie mających siedziby lub miejsca zamieszkania na terytorium kraju.

W przypadku, gdy między podatnikiem zwolnionym od podatku a kontrahentem istnieje związek o charakterze rodzinnym lub z tytułu przysposobienia, kapitałowym, majątkowym lub wynikający ze stosunku pracy, który wpływa na wykazywaną przez podatnika w transakcjach z tym kontrahentem wartość sprzedaży w ten sposób, że jest ona niższa niż wartość rynkowa, dla określenia momentu utraty mocy zwolnienia od podatku uwzględnia się wartość rynkową tych transakcji.

Prawa i obowiązki podatnika zwolnionego podmiotowo

Podatnicy zwolnieni od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu następnym. W przypadku stwierdzenia, że podatnik nie prowadzi ewidencji lub prowadzi ją w
sposób nierzetelny, a na podstawie dokumentacji nie jest możliwe ustalenie wartości sprzedaży, naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej określi w drodze oszacowania, wartość sprzedaży opodatkowanej i ustali od niej kwotę podatku należnego. Jeżeli nie można określić przedmiotu opodatkowania, kwotę podatku ustala się przy zastosowaniu stawki 23%.

Pan Andrzej Nowakowski rozpoczął działalność - prowadzeniesklepiku spożywczego - 3 lutego 2011 r. Ze względu na prognozowane niewielkieobroty, na początku działalności wybrał zwolnienie podmiotowe. Zgodnie zprzepisami prowadzi ewidencję sprzedaży za każdy dzień. Łączna kwota sprzedażyopodatkowanej za luty 2011 r. Wyniosła 1.568,00 zł, w miesiącu marcu 2011 r.Dokonał następujących wpisów w poz. 27 i 28.

Polecamy: serwis VAT

Utrata prawa do zwolnienia - prawa i obowiązki

Jeżeli wartość sprzedaży u podatników zwolnionych od podatku podmiotowo przekroczy kwotę limitu zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty. Obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę.

Pan Adam Nowak korzystający ze zwolnienia podmiotowego wroku osiągnął już obrót w wysokości 136.000 zł. Dokonując następnej sprzedażyna kwotę 1.000 zł musi pamiętać, iż w tej cenie kwota 438 zł korzystać będzieze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1, natomiast nadwyżka ponad tą kwotębędzie opodatkowana.

W przypadku utraty prawa do zwolnienia (dotyczy to zarówno podatników rozpoczynających działalność, jak i kontynuujących) rejestracji należy dokonać przed dniem, w którym podatnik traci prawo do zwolnienia.

Polecamy: serwis Leasing

Autor: Janusz Piotrowski. Artykuł jest fragmentem książki "Zasady podatku i ewidencji VAT w 2010r.". Wydawnictwo Wszechnica Podatkowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Hipermarkety tańsze niż dyskonty? Gdzie bardziej opłaca się robić zakupy?

  W sklepach ceny wciąż rosną, ale w niektórych trochę wolniej. Gdzie teraz opłaca się robić zakupy? Co lepiej kupić w dyskoncie a co w supermarkecie? Czy w najbliższym czasie można spodziewać się, że we wszystkich sklepach wzrost rdr. będzie jednocyfrowy? 

  Pożary paneli fotowoltaicznych. Jak zminimalizować ryzyko?

  Jak każdy inny rodzaj instalacji, fotowoltaika jest narażona na usterki i awarie: przegrzanie, uszkodzenia, przepięcia, a w skrajnych przypadkach nawet na pożary. Chociaż do zaprószenia ognia dochodzi bardzo rzadko, zawsze trzeba pamiętać o środkach ostrożności. Jak zminimalizować ryzyko awarii?

  Ze sztuczną inteligencją logistyka nie będzie już taka sama

  Sztuczna inteligencja w logistyce to przyszłość. W łańcuch dostaw z użyciem AI chce zainwestować już ponad 60% firm. Co może ułatwić ta technologia? 

  Nowy trend - zmiana okularów co sezon?

  Okulary jako element stylizacji i w dodatku regularnie wymieniany zgodnie z trendami już nikogo nie dziwi. Przychody na rynku okularów są coraz wyższe i będą się jeszcze zwiększać. Nie tylko ze względu na starzejące się społeczeństwo. 

  REKLAMA

  Bezpieczeństwo w leśnictwie. Apel przedsiębiorców o interwencję państwa

  W obliczu rosnącej liczby tragicznych wypadków w leśnictwie, przedsiębiorcy leśni wzywają do pilnej reakcji ze strony państwa. Postulują o zwiększenie nadzoru nad Lasami Państwowymi, odpolitycznienie kadr oraz opracowanie strategii dla sektora leśno-drzewnego. Ale czy ich głos zostanie wysłuchany?

  Pieniądze dla rolników uprawiających kukurydzę. Do 80 proc. kwoty wynikającej z niezapłaconych faktur lub rachunków. Do kiedy wnioski?

  Do 6 października 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o pomoc finansową dla producenta rolnego, który w 2022 r. lub 2023 r. co najmniej raz nie otrzymał zapłaty za sprzedaną kukurydzę - poinformowała Agencja.

  Czy Technologia Internetu Rzeczy zrewolucjonizuje sektor farmaceutyczny?

  Łańcuch dostaw w sektorze farmaceutycznym to duże wyzwanie - bezpieczeństwo i jakość produktu jest obwarowana licznymi uregulowaniami i przepisami. Systemy i urządzenia oparte o technologię Internetu Rzeczy – IoT (z ang. Internet of Things) wydają się logicznym rozwiązaniem. 

  Startupy to nie korporacje. Jak przyciągnąć właściwe startupy i nie stracić pieniędzy?

  Czy granty są niezbędne, aby przyciągnąć najlepsze startupy do Polski? Niekoniecznie! Czy tylko startupy oparte na unikalnej technologii mają szansę na sukces? Także nie! Startupy trzeba najpierw zrozumieć.  

  REKLAMA

  Przedsiębiorcy powoli wychodzą na prostą? Częściej niż rok temu odwieszają firmy

  Jak wygląda obecnie sytuacja jednoosobowych działalności gospodarczych? Ile wniosków o otwarcie działalności wpłynęło w pierwszym półroczu? Ile odnotowano zawieszeń, wznowień i wniosków dotyczących zamknięcia? Jak to wyglądało w poszczególnych województwach? 

  Petsitting, czyli nowoczesna opieka nad zwierzętami. Na czym polega ta usługa?

  W dzisiejszych czasach, kiedy tempo życia jest coraz szybsze, a nasze obowiązki często wymagają od nas wyjazdów czy dłuższej nieobecności w domu, pojawia się pytanie: co zrobić z naszym pupilem? Dla wielu z nas zwierzęta są członkami rodziny, dlatego chcemy zapewnić im najlepszą opiekę. Odpowiedzią na te potrzeby jest coraz bardziej popularny petsitting. Ale co to dokładnie jest za usługa i dlaczego warto z niego skorzystać?

  REKLAMA