REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy jesteś tym „nowym”

Marzena Czarnowska
W nowej pracy zachowuj się naturalnie i pokaz na co cię stać.
W nowej pracy zachowuj się naturalnie i pokaz na co cię stać.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Najpierw rozsyłałeś CV, potem entuzjastycznie reagowałeś za każdym razem, gdy słyszałeś dźwięk telefonu, z podnieceniem szedłeś na rozmowę kwalifikacyjną. I pewnego dnia telefon zadzwonił inaczej – „Czy może pan podjąć pracę w naszej firmie z dniem pierwszym …”

Ludzie stają się uczestnikami rynku pracy z kilku powodów: są absolwentami różnych typów szkół i w związku z zakończeniem edukacji poszukują pracy, utracili pracę, chcą zmienić dotychczasową. Bez względu na sytuację, w jakiej dochodzi do rozpoczęcia pracy, pierwsze dni zawsze bywają trudne. Nowe obowiązki, nawet jeśli podobne do wykonywanych wcześniej budzą niepewność. Sam układ budynku jest obcy i trzeba pytać się innych jak dojść do bufetu czy innego działu. Nie znasz współpracowników i przełożonych, nie wiesz jakie metody pracy wypracował zespół, którego członkiem stałeś się z dniem dzisiejszym. Nie wiesz komu można zaufać, a kogo lepiej omijać z daleka. Czeka cię wiele niespodzianek związanych nie tylko z obowiązkami – z nimi sobie poradzisz, ale także z wejściem w grupę osób, które się już znają. Wrażenie jakie wywrzesz na innych w tych pierwszych dniach będzie zależało od czynników, na które nie masz wpływu – okoliczności w jakich zwolniło się stanowisko i prezentacji twojej osoby przez przełożonego oraz od czynników zależnych od ciebie. Co możesz zrobić, by zyskać sympatię i uznanie współpracowników?

REKLAMA

Zobacz: Szef jest szefem bez względu na wiek

Oto lista cennych porad:

1. bądź pogodny i uśmiechnięty,
2. z szacunkiem odnoś się do wszystkich bez względu na stanowisko, pleć i wiek,
3. sumiennie wykonuj swoje polecenia,
4. bądź życzliwy,
5. bądź cierpliwy i każdemu z osobna z równym entuzjazmem odpowiadaj na pytania dotyczące poprzedniej pracy i wykształcenia – nie muszą być to szczegółowe informacje, wystarczy, że podasz ile lat pracowałeś jako menadżer w firmie XY,
6. jeśli potrzebna jest ci czyjaś pomoc – proś o nią różne osoby, za każdym razem wybieraj osobę najmniej zapracowaną,
7. nie zmieniaj zastanego porządku wzajemnych układów personalnych,
8. nie daj się wciągnąć w konflikt, ani też nie okazuj nadmiernej zażyłości tylko z jednym z pracowników,
9. ucz się imion, nazwisk i stanowisk współpracowników,
10. sam nie krytykuj, ale przyjmuj rzeczową krytykę skierowaną do ciebie, możesz też zareagować jeśli współpracownik krytykuje cię w sposób nieprzyjemny i niekulturalny – to że jesteś „nowy” nie znaczy, że masz stać się „kozłem ofiarnym”,
11. nie osądzaj i nie wydawaj pochopnych opinii o innych.

Zobacz serwis: Narady i spotkania

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA