| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Etykieta w biznesie > Przyjęcia i uroczystości > Przedstawianie gości na przyjęciu biznesowym

Przedstawianie gości na przyjęciu biznesowym

Obowiązek przedstawienia gości należy do gospodarzy spotkania. Zazwyczaj jednak ma to miejsce w przypadku przyjęć na siedząco. Podczas spotkań na stojąco goście powinni radzić sobie już sami.

Kiedy gospodarz przedstawia osoby musi pamiętać o tym, aby to osobie najważniejszej (prezesowi firmy, dyrektorowi, itp.)przedstawić wszystkie osoby. Starszemu rangą przedstawia się młodszego rangą. A w przypadku przestawiania ludzi tej samej rangi kierujemy się zasadą, że kobiecie przedstawia się mężczyznę, starszemu osobę młodszą, osobie, która przybyła wcześniej osobę nowo przybyłą.

Przedstawiając kogoś, należy wyraźnie i bez pośpiechu wymienić jego imię i nazwisko. Co ważne najpierw wymieniamy imię i nazwisko osoby przedstawianej, a dopiero później osoby, której przedstawiamy kogoś. Pamiętajmy także o wymienieniu ważnych tytułów, zwłaszcza jeśli chcemy komuś przedstawić daną osobę ze strony stanowiska, dorobku naukowego itp. np. „Pozwoli pan prezes, że przedstawię doktora Andrzeja Nowaka”.

Zobacz: Bankiet

Sytuacja wyjątkowa

Czasami wbrew naszej woli dzieją się różne nieprzewidziane wypadki: dodatkowa kontrola na lotnisku, korki w miejscu, gdzie ich zazwyczaj nie ma - wówczas my jako goście mamy obowiązek zadzwonić do gospodarza przyjęcia i poinformować go o naszym spóźnieniu oraz jego powodzie. Jak odbywa się natomiast prezentacja spóźnionych osób? Otóż w momencie ich wejścia na salę gospodarz przedstawia przybyłych innym gościom, mówiąc „pan Łukasz Kowalski, technolog firmy X” lub „Pan Karol Kowalik z małżonką”. Spóźnieni zajmują wtedy przeznaczone dla nich miejsca i witają się tylko z sąsiadami. Zaległości w osobistym zapoznaniu z pozostałymi gośćmi nadrobią wraz z gospodarzem przy okazji kawy po daniu głównym.

Zobacz serwis: Narady i spotkania

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przedstawiając kogoś, należy wyraźnie i bez pośpiechu wymienić jego imię i nazwisko.
Przedstawiając kogoś, należy wyraźnie i bez pośpiechu wymienić jego imię i nazwisko.

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Martyna Owsiak

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »