| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Bankiet

Bankiet to oficjalny, uroczysty obiad dla większej liczby osób. Cechuje się wystawnością i dłuższym czasem trwania. Jak odnaleźć swoje miejsce przy stole i kiedy przywitać się z gospodarzem?

Okazją do organizacji bankietu jest np. jubileusz, wydarzenie związane z ważną postacią, targi, zjazd, wystawa etc. Liczba gości zapraszanych na taką uroczystość często przekracza 100 osób. W zależności od pory posiłek może przyjąć formę wystawnego śniadania, obiadu lub kolacji. O rodzaju posiłku będzie wspominać formuła typowego zaproszenia na bankiet: „… ma zaszczyt zaprosić Państwa … na śniadanie/obiad/kolację”.

Miejsca gości

Sala przeznaczona na bankiet będzie zapełniona okrągłymi lub podłużnymi stołami dla zaproszonych gości. Na środku bądź w centralnym punkcie pomieszczenia wydzielony będzie stół honorowy, przy którym zasiądą najważniejsi goście – prezes, przedstawiciele rządu czy wybitna osobowość. Stoły są zazwyczaj oznaczone cyframi lub literami, by łatwiej się było odnaleźć. Jeśli do zaproszenia nie został dołączony plan sali z oznaczeniem przygotowanego dla nas miejsca, możliwe, że znajdziemy go obok wejścia do pomieszczenia.

Zobacz: Przyjęcie koktajlowe

Dania

Wszystkie dania i napoje podawane są przy wyznaczonych stołach. Między daniami wygłaszane są przemówienia, a pierwszy toast gospodarz wznosi nie wcześniej niż po spożyciu zupy. Zgodnie z zasadą wznoszenia toastów, następny może wygłosić gość honorowy, a po nim – również inni. Atrakcje mogące towarzyszyć bankietowi to m. in. występy artystyczne.

Powitanie

Z powodu dużej liczby osób gospodarz nie wita się ani nie żegna z każdym z gości indywidualnie. To goście witają się z gospodarzem, po czym zajmują swoje miejsca przy stole i wymieniają bilety wizytowe. Nie następuje też przedstawianie wszystkich zaproszonych. Tę funkcję poniekąd przejmuje drukowany wykaz zaproszonych gości, przy których nazwiskach często pojawiają się tytuły naukowe i pełnione funkcje.

Zobacz serwis: Kontakty z klientami

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Między daniami wygłaszane są przemówienia, a pierwszy toast gospodarz wznosi nie wcześniej niż po spożyciu zupy.
Między daniami wygłaszane są przemówienia, a pierwszy toast gospodarz wznosi nie wcześniej niż po spożyciu zupy.

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Majzner

Ekspert z zakresu rachunkowości i podatków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »