Bankiet
REKLAMA
REKLAMA
Okazją do organizacji bankietu jest np. jubileusz, wydarzenie związane z ważną postacią, targi, zjazd, wystawa etc. Liczba gości zapraszanych na taką uroczystość często przekracza 100 osób. W zależności od pory posiłek może przyjąć formę wystawnego śniadania, obiadu lub kolacji. O rodzaju posiłku będzie wspominać formuła typowego zaproszenia na bankiet: „… ma zaszczyt zaprosić Państwa … na śniadanie/obiad/kolację”.
REKLAMA
Miejsca gości
Sala przeznaczona na bankiet będzie zapełniona okrągłymi lub podłużnymi stołami dla zaproszonych gości. Na środku bądź w centralnym punkcie pomieszczenia wydzielony będzie stół honorowy, przy którym zasiądą najważniejsi goście – prezes, przedstawiciele rządu czy wybitna osobowość. Stoły są zazwyczaj oznaczone cyframi lub literami, by łatwiej się było odnaleźć. Jeśli do zaproszenia nie został dołączony plan sali z oznaczeniem przygotowanego dla nas miejsca, możliwe, że znajdziemy go obok wejścia do pomieszczenia.
Zobacz: Przyjęcie koktajlowe
Dania
Wszystkie dania i napoje podawane są przy wyznaczonych stołach. Między daniami wygłaszane są przemówienia, a pierwszy toast gospodarz wznosi nie wcześniej niż po spożyciu zupy. Zgodnie z zasadą wznoszenia toastów, następny może wygłosić gość honorowy, a po nim – również inni. Atrakcje mogące towarzyszyć bankietowi to m. in. występy artystyczne.
Powitanie
Z powodu dużej liczby osób gospodarz nie wita się ani nie żegna z każdym z gości indywidualnie. To goście witają się z gospodarzem, po czym zajmują swoje miejsca przy stole i wymieniają bilety wizytowe. Nie następuje też przedstawianie wszystkich zaproszonych. Tę funkcję poniekąd przejmuje drukowany wykaz zaproszonych gości, przy których nazwiskach często pojawiają się tytuły naukowe i pełnione funkcje.
Zobacz serwis: Kontakty z klientami
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.