Rozmowy towarzyskie przy stole
REKLAMA
REKLAMA
Jak należy prowadzić rozmowy przy stole, jakie tematy poruszać? To tylko nieliczne pytania, które nasuwają się nam zaraz przed wyjściem na przyjęcie firmowe. A im bliżej jesteśmy punktu docelowego, tym więcej kłębi się ich w głowie: jak rozmawiać z prezesem, na ile prywatne tematy można poruszyć, mówić o sprawach firmowych, naukowych, politycznych? Postaram się rozwiać te wszystkie wątpliwości w kilku klarownie sformułowanych punktach.
REKLAMA
a) Zapamiętaj, że przy stole nie załatwia się interesów, ale prowadzi rozmowy o charakterze ogólnym.
b) Wybierane tematy powinny zagwarantować spokojną i neutralną rozmowę. Nie poruszamy tematów kontrowersyjnych, które mogłyby wywołać ostrą dyskusję. Unikamy rozmów na temat polityki, wywodów naukowych, których większość ze zgromadzonych nie mogłaby w równym stopniu podjąć, a także tematów dotyczących sfer intymnych i problemów osobistych.
c) Wybieraj tematy takie, które mogą zainteresować innych. Jeśli czujesz, że goście się nudzą – zmień temat.
d) Daj dojść innym do głosu, nawet jeśli pojawi się temat, który jest Twoją specjalnością.
Zobacz: Przyjęcie koktajlowe
e) Nie przerywaj innym – daj dokończyć rozmówcy swoją myśl.
f) Skup się na wypowiedzi swojego rozmówcy, daj mu do zrozumienia, że jego wypowiedź jest interesująca. Poproś o rozszerzanie niektórych poruszanych wątków – rozmówcy będzie na pewno miło.
g) Kiedy zadasz pytanie rozmówcy – zaczekaj aż odpowie – nie staraj się go w tym wyręczać. Twoje pytanie ma być pytaniem w tradycyjnym rozumieniu, a nie pytaniem retorycznym.
h) Hamuj się z negatywnymi opiniami, zanim nie dostaniesz odpowiedzi na postawione pytanie.
i) Nie wyróżniaj rozmówców – tak samo zwracaj się do przełożonego i swojego podwładnego. Wyjdź z założenia, że wszyscy zgromadzeni przy stole są równymi rozmówcami.
Zobacz serwis: Protokół dyplomatyczny
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA