Zatrudnienie osób niepełnosprawnych będzie łatwiejsze
REKLAMA
REKLAMA
– Cieszymy się, że nasze państwo robi się bardziej przyjazne dla niepełnosprawnych pracowników – mówi Magdalena Janczewska, ekspert ds. społeczno-gospodarczych KPP. Zdaniem KPP nowelizacja spowoduje, ze pracodawcy będą chętniej niż do tej pory zatrudniać osoby niepełnosprawne.
REKLAMA
Z badan przeprowadzonych dwa lata temu na zlecenie Stowarzyszenia Integracja wynika, że zdaniem 82 proc. pytanych przedsiębiorców osoby sprawne i niepełnosprawne powinny pracować razem, ale tylko co czwarty zadeklarował, że planuje zatrudnić u siebie taką
osobę.
W praktyce wygląda to jeszcze gorzej, co potwierdzają dane Głównego Urzędu Statystycznego. W II kwartale 2009 roku pracowało w Polsce tylko 13,3 proc. osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym.
Pracodawców odstrasza wizja obowiązkowej wizyty inspektorów w firmie, oraz przeciągające się w związku z tym procedury zatrudniania. Korzyści wynikające z dopłat z tego tytułu jak widać nie są wystarczającą zachęta.
REKLAMA
- W Polsce nie wykorzystujemy ogromnego potencjału, jaki tkwi w osobach niepełnosprawnych. Często słyszymy skargi pracodawców na skomplikowane przepisy i długie oczekiwania na kontrolerów. To szczególnie uciążliwe, gdy firma chce jak najszybciej obsadzić wolny wakat – mówi Magdalena Janczewska.
- Dlatego obowiązujące obecnie przepisy powodują, że z tej perspektywy niepełnosprawny pracownik jest o wiele mniej konkurencyjny od osoby w pełni sprawnej – i to w sytuacji, gdy ma równie dobre, a nawet lepsze kwalifikacje. Gdy wejdzie w życie nowelizacja, będzie go można zatrudnić równie szybko jak osobę w pełni sprawną – dodaje.
Zdaniem ekspertów KPP nie ma obaw, że nagle pracodawcy zaczną lekceważyć prawa niepełnosprawnych pracowników. Nowe przepisy nie znosza bowiem wymogu dostosowania miejsca pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Państwowa Inspekcja Pracy może to skontrolować w każdej chwili, ale - co ważne - już po zawarciu stosunku pracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.