Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak skorzystać z funduszu socjalnego

Jak skorzystać z funduszu socjalnego
Jak skorzystać z funduszu socjalnego
inforCMS
Pracuję w niedużej firmie. W tym roku szef poinformował nas, że został utworzony Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Zastanawiam się jak mogę z niego korzystać?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Przepisy narzucają (ale też nie w sposób bezwzględny) ogólne ramy tworzenia i funkcjonowania Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Reszta zależy od przyjętych w zakładzie pracy rozwiązań, które powinny być zawarte w zakładowym regulaminie tworzenia i wykorzystywania środków ZFŚS. Nie bez znaczenia jest tu też życiowa i materialna sytuacja zadającego pytanie.

Poniżej przedstawiam nieco podstawowych informacji, które pomogą czytelnikowi zorientować się jakie środki mógł zgromadzić ZFŚS w Jego zakładzie pracy i ewentualnie na co może nimi dysponować. 

Zgodnie z przepisami ustawy z 4 marca 1994r o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, której treść wielokrotnie była zmieniana, obecnie obowiązek tworzenia ZFŚS mają pracodawcy zatrudniający powyżej 20 osób (w przeliczeniu na pełne etaty). Ponieważ w większości zakładów pracy liczba zatrudnionych w ciągu roku zmienia się, czasami nawet wielokrotnie, to sposób ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych określił Minister Pracy i Polityki Społecznej w specjalnym rozporządzeniu (Dz. U. nr 43, poz. 349). Pracodawcy zatrudniający mniejszą ilość pracowników mogą tworzyć Fundusz na zasadach dobrowolności lub zamiennie wypłacać świadczenie urlopowe. 

Tworzenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych

Pracodawcy zobowiązani lub tworzący ZFŚS dobrowolnie, dokonują w każdym roku odpisów na podstawowej wysokości, tj. 37,5% przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni lub – jeśli jest wyższe - za drugie półrocze, na każdy pełny etat. Różnice w stosunku do odpisu podstawowego są następujące:
- 5% przeciętnego wynagrodzenia, na pracownika młodocianego w pierwszym roku nauki;
- 6% przeciętnego wynagrodzenia, na pracownika młodocianego w drugim roku nauki;
- 7% przeciętnego wynagrodzenia, na pracownika młodocianego w trzecim roku nauki;
- 43,75% przeciętnego wynagrodzenia, na każdą zatrudnioną osobę, w stosunku do której orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności oraz na każdego emeryta i rencistę uprawnionego do opieki socjalnej sprawowanej przez zakład pracy;
- 50% przeciętnego wynagrodzenia, na każdego zatrudnionego w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze.

Dodatkowo środki Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych mogą być zwiększane przez:
1. darowizny oraz zapisy osób fizycznych i prawnych;
2. odsetki od środków Funduszu;
3. wpływy z oprocentowania pożyczek udzielonych na cele mieszkaniowe;
oraz przychody, które mają szanse wystąpić w dużych zakładach pracy lub u pracodawców powstałych w wyniku podziału dużych zakładów pracy
4. wpływy z opłat pobieranych od osób i jednostek organizacyjnych korzystających z bazy i działalności socjalnej;
5. wierzytelności likwidowanych zakładowych funduszy socjalnego i mieszkaniowego;
6. przychody z tytułu sprzedaży, dzierżawy i likwidacji środków trwałych służących działalności socjalnej, w części nie przeznaczonej na utrzymanie lub odtworzenie zakładowych obiektów socjalnych;
7. przychody z tytułu sprzedaży i likwidacji zakładowych domów i lokali mieszkalnych w części nie przeznaczonej na utrzymanie pozostałych zakładowych zasobów mieszkaniowych;
8. inne środki określone w odrębnych przepisach.

Środki ZFŚS muszą być gromadzone na odrębnym rachunku bankowym, a nie wykorzystane w danym roku, przechodzą na rok następny.

Wykorzystanie środków ZFŚS

Środkami Funduszu administruje pracodawca, nie robi jednak tego według własnego „widzi mi się”. Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z Funduszu, zasady przeznaczania środków na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej, muszą być spisane w regulaminie uzgodnionym z zakładową organizacją związkową lub przedstawicielem załogi.

Regulamin powinien uwzględniać, że przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnione jest od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracownika lub innej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu. W myśl przepisów, osobami uprawnionymi są – pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści, byli pracownicy i ich rodziny oraz inne osoby jeśli we wspomnianym regulaminie pracodawca przyznał im takie prawo. 

Ogólne ramy przeznaczenia środków zgromadzonych na rachunku Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych określa już sama ustawa, są to:
1. dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych;
2. tworzenie zakładowych żłobków, przedszkoli oraz organizowanie innych form wychowania przedszkolnego;
3. finansowanie lub współfinansowanie:
- różnych form wypoczynku,
- działalności kulturalno – oświatowej,
- sportowo – rekreacyjnej,
4. udzielanie pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej;
5. udzielanie zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowej, na warunkach określonych zawartą umową.

Tworzenie i administrowanie Funduszem wymaga staranności i pewnego nakładu pracy oraz zamrożenia środków na wydzielonym rachunku bankowym. Dlatego pracodawcy często dokładali starań aby w układzie zbiorowym ograniczyć lub wykluczyć jego tworzenie, a w ostateczności zastąpić świadczeniem urlopowym. Tym bardziej, że korzystanie z dofinansowania było mało atrakcyjne.

Dotychczas obowiązujące przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozwalały pracodawcy (płatnikowi) nie potrącać podatku tylko od:
1. świadczeń rzeczowych, sfinansowanych w całości ze środków Funduszu, do wysokości 380 zł w skali roku. Zwolnieniem nie zostały objęte bony, talony oraz inne znaki uprawniające do wymiany na towar lub usługę.
2. sfinansowanych ze środków Funduszu dopłat do wypoczynku dzieci i młodzieży do lat 18 zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem.

Inne świadczenia pieniężne zwolnieniem objęte nie były. Od 22 sierpnia 2009 r. weszła w życie zmiana w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, na mocy której wartość otrzymanych przez pracownika rzeczowych świadczeń oraz świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł, jest zwolniona z podatku. To zwolnienie ma zastosowanie do świadczeń uzyskanych od 1 stycznia 2009 r.

Krystyna J. Ptasińska
doradca podatkowy nr 06349
www.ptasinska.pl

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Tablica z czarną dłonią. Co oznacza?
  Tablica z czarną dłonią jest nowym pomysłem GDDKiA na walkę z kierowcami, którzy wjeżdżają na autostrady i drogi ekspresowe pod prąd. Co znaczy?
  Zielona Karta. Darmowa polisa, która niewypisana nie chroni
  Zielona Karta często jest bezpłatnie wydawana przez ubezpieczycieli. I choć może być bezpłatna, gdy kierowca jej nie wyrobi, polisa nie chroni.
  Czy można tankować diesla na włączonym silniku?
  Czy można tankować diesla na włączonym silniku? A odpowiedź na tak zadane pytanie brzmi... Poznaj ją czytając nasz materiał.
  Wyższe OC za punkty? 83 proc. kierowców jest za
  Wyższe OC za punkty? 83 proc. polskich kierowców uważa, że to dobry pomysł. A to nie koniec ciekawostek płynących z badania ankietowego.
  Ustawa wiatrakowa – co zakłada projekt
  Rada Ministrów ma się we wtorek zająć tzw. ustawą wiatrakową - wynika z porządku obrad rządu. Zgodnie z projektem nowa elektrownia wiatrowa będzie mogła być lokowana wyłącznie na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.
  Magazyny w Trójmieście na wysokiej fali
  Magazyny w Trójmieście. Województwo pomorskie jest jednym z najbardziej rozpędzonych rynków przemysłowo-magazynowych w kraju. W pierwszym kwartale tego roku, gdy niektóre regiony zaczęły lekko hamować, Trójmiasto odnotowało kolejny spadek poziomu pustostanów – wolnej powierzchni brakuje zarówno w istniejących, jak i powstających budynkach. Zainteresowanie najemców nadal utrzymuje się na wysokim poziomie.
  Parkowanie w strefie zamieszkania w miejscu niewyznaczonym
  Parkowanie w strefie zamieszkania w miejscu niewyznaczonym. Jest możliwe? Czy oznacza mandat? Co mówią przepisy?
  Ograniczenie dostępności kredytów hipotecznych wpłynie na wzrost czynszów za wynajem
  Ograniczenie dostępności kredytów będzie oddziaływać na rynek długofalowo. Będziemy obserwować dalszy wzrost czynszów mieszkań na wynajem. Podczas gdy deweloperzy zmniejszają podaż, rosnąć będzie liczba osób odkładających decyzję o własnym mieszkaniu - prognozują analitycy HRE.
  Lotos: promocja na paliwo 2022?
  Lotos: promocja na paliwo 2022? Tak, zaraz po Orlenie i Lotos postanowił zaoferować kierowcom specjalną ofertę wakacyjną. Ile wynosi rabat na paliwo?
  30 groszy taniej na BP. Wakacyjna oferta nie tylko na Orlenie
  30 groszy taniej na BP? Dokładnie tak. Brytyjska sieć stacji paliwowych właśnie dołączyła do wakacyjnej oferty w roku 2022. Jakie są warunki?
  Prawo do wypoczynku a efektywność pracy. Jak zarządzać projektami w wakacje?
  Rozpoczęły się wakacje, a wraz z nimi sezon urlopowy. Dla wielu firm oznacza to spowolnienie pracy i potencjalne opóźnienia w projektach. Czy jest się czym martwić? A może dać projektom wolne i pilnować tylko tych kluczowych?
  Bravoauto. Inchcape z pomysłem na sprzedaż aut używanych
  Bravoauto. Inchcape przedstawił właśnie sieć sprzedaży samochodów używanych wszystkich marek. Pierwszy tego typu punkt powstanie w Poznaniu.
  Kryzys żywnościowy w Afryce. Czy zboże z Polski popłynie do Afryki?
  Wojna w Ukrainie zagroziła bezpieczeństwu żywnościowemu państw Afryki, które są silnie uzależnione od importu m.in. zbóż i wrażliwe na podwyżki. Na całym kontynencie ceny żywności rosną nawet o kilkadziesiąt procent, pojawiły się też obawy o dostępność pieczywa. Na dodatek w dużej części Afryki rozpoczyna się pora deszczowa, więc za miesiąc przyjdzie czas zasiewów, a do tego brakuje nawozów.
  Gaz-System: ruszyła pierwsza aukcja przepustowości gazociągów do Danii oraz na Litwę i Słowację
  W poniedziałek ruszyła pierwsza w historii aukcja przepustowości połączeń gazociągowych z Danią, Litwą i Słowacją, które umożliwiają sprowadzanie do Polski gazu z różnych kierunków - poinformował w poniedziałek krajowy operator przesyłowy Gaz-System.
  Zarządzanie w czasach niepewności. Jak skutecznie wzmacniać zaangażowanie i efektywność?
  Czasy pandemii i konieczność wdrożenia pracy hybrydowej w organizacjach spowodowały przedefiniowanie priorytetów, związanych z zarządzaniem pracownikami. Dotychczas kluczowe były takie działania jak m.in. skuteczne delegowanie, monitorowanie i egzekwowanie realizacji zadań. Pandemia i praca w zespołach rozproszonych pokazały, że kontrola wykonywanych przez pracowników projektów jest ważna, ale równie istotne jest znalezienie sposobu, jak być blisko pracownika, pomimo niemożności spotkania się „na żywo”. Ważne okazało się zrozumienie motywacji pracowników, ich obaw, niepokojów. To wymagało poświęcania jeszcze więcej czasu na rozmowę, na reagowanie w sytuacjach kryzysowych. Wsparcie tego typu okazało się skutecznym sposobem na zwiększenie efektywności pracy przy jednoczesnym zachowaniu tożsamości zespołów. W dzisiejszych czasach, które wiążą się z niepewnością, brakiem stabilizacji i wymagają jeszcze większego wspierania pracowników w kryzysach, warto zwrócić uwagę na istotne kwestie, bez których ciężko wyobrazić sobie współczesny model zarządzania.
  Czy można złożyć deklarację do CEEB po 30 czerwca 2022 roku?
  Złożenie deklaracji dotyczącej źródeł ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków jest obowiązkiem właścicieli wszystkim nieruchomości, w których zainstalowane jest chociaż jedno źródło ciepła. Termin upłynął z końcem czerwca. Co mają zrobić osoby, które nie złożyły jej w ustawowym czasie?
  Wartość zapytań o kredyty hipoteczne w czerwcu spadła o 59,9%
  O kredyt hipoteczny w czerwcu 2022 wnioskowało łącznie 19,52 tys. potencjalnych kredytobiorców, w porównaniu do 48,42 tys. rok wcześniej – jest to spadek o 59,7%. W porównaniu do maja 2022 r. osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy było mniej o 18,1%.
  Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna przekaże 5 mln zł na szkolenia dla uchodźców z Ukrainy
  Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna uruchamia specjalną rundę naboru w programie szkoleniowym. Dzięki temu firmy zatrudniające uchodźców z Ukrainy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie szkoleń, co przyczyni się do zdobywania przez nich nowych umiejętności, zawodów.
  Czy można tankować do kanistra?
  Czy można tankować do kanistra? To pytanie, które często zadają kierowcy. I możliwość taka występuje, ale trzeba dochować kilku warunków.
  Auto dla kobiety. Jak panie wybierają samochody?
  Auto dla kobiety, czyli zastanawialiście się kiedyś jaki jest klucz, który decyduje o zakupie konkretnego egzemplarza pojazdu przez panie? My to wiemy!
  Transgraniczne zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa a VAT
  Struktura organizacyjna grup kapitałowych ewoluuje, co wymusza naturalne procesy restrukturyzacyjne. Każdy proces restrukturyzacji niesie za sobą określone konsekwencje podatkowe, które należy przeanalizować zanim grupa podejmie decyzję o reorganizacji. Jednym z takich przykładów jest sytuacja transgranicznego zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
  Limitowany Formentor VZ5. Powstanie tylko 999 sztuk!
  Limitowany Formentor VZ5, czyli pełnokrwista Cupra o mocy 390 koni, która powstanie w ilości tylko 999 sztuk. Każda otrzyma laserowy grawer!
  Ceny mieszkań na rynku wtórnym powoli się stabilizują — raport po II kwartale 2022
  Analiza 18 miast wojewódzkich wykazała, że w 12 z nich średnie ceny ofertowe mieszkań praktycznie nie zmieniły się w porównaniu do I kwartału br. Największe wzrosty stawek zanotował rynek najmu, który przeżywa pozytywny szok popytowy. Z kolei rynek działek pod budowę domu mierzy się z brakiem ofert w miastach.
  Polska przedsiębiorczość w zapaści. Co trzeci właściciel firmy myśli o tym, aby ją zamknąć
  Z raport Assay Biznes wynika, że już prawie co trzeci przedsiębiorca myśli o zamknięciu swojej firmy, a co piąty – o jej sprzedaży. Połowa chętnie zamieniłaby własną działalność gospodarczą na pracę na etacie. Poza wojną, galopującą inflacją czy zerwanymi łańcuchami dostaw przedsiębiorcom sen z powiek spędza Polski Ład. 82 proc. przedsiębiorców przyznaje, że nie rozumie wprowadzonych w nim zmian, a podobny odsetek deklaruje, że w związku z reformą zwiększyły się ich obciążenia podatkowe. Jak szacują, po wprowadzeniu reformy stracili 2346 zł miesięcznie.
  Nissan Qashqai e-POWER. Cena w Polsce od 173 700 zł
  Nissan Qashqai e-POWER. Cena elektryka ze spalinowym zasilaczem została opublikowana. Wystartowały też zamówienia na auto.