REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy można otrzymać dodatek mieszkaniowy?

Natalia Ciesielczyk
Dodatek mieszkaniowy
Dodatek mieszkaniowy

REKLAMA

REKLAMA

Dodatek mieszkaniowy jest formą pomocy pieniężnej, która jest przyznawana w drodze decyzji administracyjne przez wójta, burmistrza bądź prezydenta miasta. O dodatek mogą ubiegać się zarówno właściciele, spółdzielcy jak i najemcy mieszkań. Zgodnie z ustawą o dodatku mieszkaniowym głównymi przesłankami do otrzymania dopłat jest wysokość dochodów uprawnionego oraz metraż lokalu.

Należy podkreślić, iż osoba, która pobiera  dodatek czynszowy jest obowiązana do opłacania należności  za lokal na bieżąco. W przypadku niedotrzymania obowiązku gmina wstrzymuje wypłatę należnego świadczenia. Zgodnie z ustawą świadczenie może zostać przywrócone wraz z wyrównaniem jeżeli w ciągu 3 miesięcy nastąpi spłata zaległości. W przypadku niedotrzymania terminu na spełnienie świadczenia decyzja administracyjna wygasa.

REKLAMA

Jak zmienić niekorzystną decyzję administracyjną

Wysokość dochodów uprawnionego

Dodatek do opłat czynszowych  przysługuje mieszkańcom poszczególnych gmin, gdy ich średni miesięczny dochód przypadający na jednego członka danego gospodarstwa domowego w 3 miesięcznym okresie poprzedzającym datę złożenia wniosku nie przekracza 175% kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 125% tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym, obowiązującej w dniu złożenia wniosku. Ponadto  od wysokości dochodów uprawnionego uzależniona jest wysokość dopłaty. Należy podkreślić, iż za dochód ustawodawca uważa  wszystko co stanowi przychód uprawnionego po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz składek określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych. Przy czym do dochodu nie wlicza się świadczeń i dodatków z tytułu urodzenia dziecka, zasiłków pielęgnacyjnych, pomocy materialnej dla uczniów, pomocy w zakresie dożywiania itp.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Powierzchnia lokalu mieszkalnego

Zarówno przyznanie jak i wysokość dodatku mieszkaniowego jest uzależniona od powierzchni użytkowej lokalu  przypadającej na jednego członka rodziny. Zgodnie z ustawą o dodatkach mieszkaniowych  w przypadku gospodarstwa jednoosobowego powierzchnia mieszkaniowa nie może przekraczać 35 m2, gdy mowa o gospodarstwo czteroosobowych będzie to 55 m2, a w przypadku sześciu osób 70 m2. W pozostałych sytuacjach powierzchnie zwiększa się o 5 m2 na osobę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szczególne kryteria przysługują  jeżeli w danym lokalu mieszkalnym zamieszkuje osoba niepełnosprawna, wówczas  dopuszczalną powierzchnię powiększa się o 15%.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

REKLAMA

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

REKLAMA

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA