| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Kiedy można otrzymać dodatek mieszkaniowy?

Kiedy można otrzymać dodatek mieszkaniowy?

Dodatek mieszkaniowy jest formą pomocy pieniężnej, która jest przyznawana w drodze decyzji administracyjne przez wójta, burmistrza bądź prezydenta miasta. O dodatek mogą ubiegać się zarówno właściciele, spółdzielcy jak i najemcy mieszkań. Zgodnie z ustawą o dodatku mieszkaniowym głównymi przesłankami do otrzymania dopłat jest wysokość dochodów uprawnionego oraz metraż lokalu.

Należy podkreślić, iż osoba, która pobiera  dodatek czynszowy jest obowiązana do opłacania należności  za lokal na bieżąco. W przypadku niedotrzymania obowiązku gmina wstrzymuje wypłatę należnego świadczenia. Zgodnie z ustawą świadczenie może zostać przywrócone wraz z wyrównaniem jeżeli w ciągu 3 miesięcy nastąpi spłata zaległości. W przypadku niedotrzymania terminu na spełnienie świadczenia decyzja administracyjna wygasa.

Jak zmienić niekorzystną decyzję administracyjną

Wysokość dochodów uprawnionego

Dodatek do opłat czynszowych  przysługuje mieszkańcom poszczególnych gmin, gdy ich średni miesięczny dochód przypadający na jednego członka danego gospodarstwa domowego w 3 miesięcznym okresie poprzedzającym datę złożenia wniosku nie przekracza 175% kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 125% tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym, obowiązującej w dniu złożenia wniosku. Ponadto  od wysokości dochodów uprawnionego uzależniona jest wysokość dopłaty. Należy podkreślić, iż za dochód ustawodawca uważa  wszystko co stanowi przychód uprawnionego po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz składek określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych. Przy czym do dochodu nie wlicza się świadczeń i dodatków z tytułu urodzenia dziecka, zasiłków pielęgnacyjnych, pomocy materialnej dla uczniów, pomocy w zakresie dożywiania itp.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Powierzchnia lokalu mieszkalnego

Zarówno przyznanie jak i wysokość dodatku mieszkaniowego jest uzależniona od powierzchni użytkowej lokalu  przypadającej na jednego członka rodziny. Zgodnie z ustawą o dodatkach mieszkaniowych  w przypadku gospodarstwa jednoosobowego powierzchnia mieszkaniowa nie może przekraczać 35 m2, gdy mowa o gospodarstwo czteroosobowych będzie to 55 m2, a w przypadku sześciu osób 70 m2. W pozostałych sytuacjach powierzchnie zwiększa się o 5 m2 na osobę.

Szczególne kryteria przysługują  jeżeli w danym lokalu mieszkalnym zamieszkuje osoba niepełnosprawna, wówczas  dopuszczalną powierzchnię powiększa się o 15%.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »