Kiedy można otrzymać dodatek mieszkaniowy?
REKLAMA
REKLAMA
Należy podkreślić, iż osoba, która pobiera dodatek czynszowy jest obowiązana do opłacania należności za lokal na bieżąco. W przypadku niedotrzymania obowiązku gmina wstrzymuje wypłatę należnego świadczenia. Zgodnie z ustawą świadczenie może zostać przywrócone wraz z wyrównaniem jeżeli w ciągu 3 miesięcy nastąpi spłata zaległości. W przypadku niedotrzymania terminu na spełnienie świadczenia decyzja administracyjna wygasa.
REKLAMA
Jak zmienić niekorzystną decyzję administracyjną
Wysokość dochodów uprawnionego
Dodatek do opłat czynszowych przysługuje mieszkańcom poszczególnych gmin, gdy ich średni miesięczny dochód przypadający na jednego członka danego gospodarstwa domowego w 3 miesięcznym okresie poprzedzającym datę złożenia wniosku nie przekracza 175% kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 125% tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym, obowiązującej w dniu złożenia wniosku. Ponadto od wysokości dochodów uprawnionego uzależniona jest wysokość dopłaty. Należy podkreślić, iż za dochód ustawodawca uważa wszystko co stanowi przychód uprawnionego po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz składek określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych. Przy czym do dochodu nie wlicza się świadczeń i dodatków z tytułu urodzenia dziecka, zasiłków pielęgnacyjnych, pomocy materialnej dla uczniów, pomocy w zakresie dożywiania itp.
Powierzchnia lokalu mieszkalnego
Zarówno przyznanie jak i wysokość dodatku mieszkaniowego jest uzależniona od powierzchni użytkowej lokalu przypadającej na jednego członka rodziny. Zgodnie z ustawą o dodatkach mieszkaniowych w przypadku gospodarstwa jednoosobowego powierzchnia mieszkaniowa nie może przekraczać 35 m2, gdy mowa o gospodarstwo czteroosobowych będzie to 55 m2, a w przypadku sześciu osób 70 m2. W pozostałych sytuacjach powierzchnie zwiększa się o 5 m2 na osobę.
Szczególne kryteria przysługują jeżeli w danym lokalu mieszkalnym zamieszkuje osoba niepełnosprawna, wówczas dopuszczalną powierzchnię powiększa się o 15%.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.