REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ochrona nabywców mieszkań i domów według ustawy deweloperskiej

Marcin Redlicki
Aplikant radcowski w OIRP w Łodzi
Ceret Grzywaczewska – Kancelaria Radców Prawnych Spółka Komandytowa
ustawa deweloperska, obowiązki deweloperów
ustawa deweloperska, obowiązki deweloperów
Skaland sp. z o.o.
Skaland sp. z o.o.

REKLAMA

REKLAMA

Osoby fizyczne nabywające lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny mają specjalną ochronę prawną. Obowiązująca od 29 kwietnia 2012 r. tzw. „ustawa deweloperska”, czyli ustawa z 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (Dz.U. z 2011 r. nr 232, poz. 1377) nakłada na deweloperów szereg obowiązków w procesie inwestycyjnym.

Zakres przedmiotowy i podmiotowy

Ustawę deweloperską stosuje się do umów deweloperskich, czyli takich, na podstawie których deweloper zobowiązuje się do:

REKLAMA

- ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesienia jego własności na nabywcę albo

- przeniesienia na nabywcę własności nieruchomości zabudowanej domem jednorodzinnym (użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej i własności domu jednorodzinnego), oraz

- umów zobowiązujących do zawarcia umowy deweloperskiej (umów przedwstępnych).

Ustawa ta obejmuje ochroną nabywców - konsumentów, jak również nabywców będących osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Środki ochrony

Jeśli rozpoczęcie sprzedaży lokali lub domów jednorodzinnych nastąpiło po wejściu w życie ustawy, to jest po dniu 29 kwietnia 2012 r., deweloper powinien zapewnić nabywcom co najmniej jeden ze środków ochrony nabywcy:

  1. zamknięty mieszkaniowy rachunek powierniczy,
  2. otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy i gwarancję ubezpieczeniową,
  3. otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy i gwarancję bankową,
  4. otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy.

REKLAMA

Konstrukcja rachunku powierniczego sprowadza się do tego, że nabywca nieruchomości przekazuje środki tytułem ceny za lokal na rachunek bankowy dewelopera, a bank prowadzący ten rachunek, jako obiektywny powiernik, nadzoruje realizację przedsięwzięcia deweloperskiego i wypłaca deweloperowi środki pieniężne wraz z postępem realizacji inwestycji ustalonym w harmonogramie.

Ustawa definiuje rozpoczęcie sprzedaży jako podanie do publicznej wiadomości informacji na temat rozpoczęcia procesu oferowania lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych w ramach określonego przedsięwzięcia deweloperskiego (art. 3 pkt. 10 ustawy).

Ustawa nie precyzuje jednak treści ogłoszenia ani przesłanek ustalenia momentu, w którym deweloper może już ogłosić rozpoczęcie sprzedaży, co powoduje, że wiele przedsięwzięć deweloperskich nie obejmie obowiązek zapewnienia środków ochrony.

Należy się jednak spodziewać, że w niedalekiej perspektywie zapewnianie rachunku powierniczego będzie powszechne, a informowanie przez deweloperów o braku stosowania tego środka ochrony może spowodować negatywne odczucia nabywców o wiarygodności zwłaszcza nowych lub mniej uznanych na rynku deweloperów.

Podatek rolny i podatek leśny 2013 - stawki

Wycięcie drzew i krzewów – opłaty i kary 2013

Obniżka stóp procentowych NBP

Prospekt informacyjny

REKLAMA

Zupełnie nową instytucją dla nabywców i deweloperów jest prospekt informacyjny. Niezależnie od chwili rozpoczęcia sprzedaży, dla wszystkich inwestycji realizowanych po 29 kwietnia 2012 r., deweloper ma obowiązek sporządzenia prospektu zawierającego informacje na temat przedsięwzięcia deweloperskiego, poszczególnych lokali lub domów oraz dotyczących dewelopera (m.in. doświadczenie w realizacji przedsięwzięć deweloperskich).

Prospekt informacyjny może być również sporządzony dla części przedsięwzięcia deweloperskiego, czyli zadania inwestycyjnego, o ile jeden lub więcej budynków będą oddane do użytku w tym samym czasie i tworzą całość architektoniczno-budowlaną (art. 17 ust. 2 ustawy). W praktyce oznacza to dla deweloperów możliwość sporządzenia prospektu informacyjnego dla etapów wyodrębnionych w ramach większych inwestycji budowlanych.

Na żądanie nabywcy deweloper powinien doręczyć prospekt informacyjny wraz z załącznikami na trwałym nośniku informacji, to jest w tradycyjnej formie papierowej lub elektronicznej. Jeśli prospekt doręcza się w formie innej niż papierowa, należy jednak zapewnić nabywcy możliwość zapoznania się z wersją papierową u dewelopera.


Forma, treść i koszty sporządzenia umowy

Deweloperskie umowy przedwstępne muszą być zawierane w formie aktu notarialnego, a koszty wynagrodzenia notariusza za sporządzenie tych umów obciążają w równych częściach dewelopera i nabywcę (art. 26 ustawy).

Ponadto, ustawa wylicza postanowienia, które obowiązkowo powinna zawierać umowa (art. 22 ustawy). Brak wymienionych elementów wiąże się z dotkliwą dla dewelopera sankcją, czyli prawem nabywcy do odstąpienia od umowy. Co więcej, postanowienia umowne mniej korzystne dla nabywców od przepisów ustawy są nieważne, a w ich miejsce stosuje się odpowiednie normy ustawowe.

Podsumowanie

Ustawa deweloperska dąży do wyposażenia nabywców lokali lub domów jednorodzinnych w katalog informacji, w oparciu o który podejmą świadomą decyzję, czy skorzystać z oferty przedstawionej przez dewelopera. Celem nowej regulacji jest także promocja przejrzystości przedsięwzięć deweloperskich, jak również sytuacji prawnej i finansowej realizujących je przedsiębiorców.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA