REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ochrona nabywców mieszkań i domów według ustawy deweloperskiej

Marcin Redlicki
Aplikant radcowski w OIRP w Łodzi
Ceret Grzywaczewska – Kancelaria Radców Prawnych Spółka Komandytowa
ustawa deweloperska, obowiązki deweloperów
ustawa deweloperska, obowiązki deweloperów
Skaland sp. z o.o.
Skaland sp. z o.o.

REKLAMA

REKLAMA

Osoby fizyczne nabywające lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny mają specjalną ochronę prawną. Obowiązująca od 29 kwietnia 2012 r. tzw. „ustawa deweloperska”, czyli ustawa z 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (Dz.U. z 2011 r. nr 232, poz. 1377) nakłada na deweloperów szereg obowiązków w procesie inwestycyjnym.

Zakres przedmiotowy i podmiotowy

Ustawę deweloperską stosuje się do umów deweloperskich, czyli takich, na podstawie których deweloper zobowiązuje się do:

REKLAMA

- ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesienia jego własności na nabywcę albo

- przeniesienia na nabywcę własności nieruchomości zabudowanej domem jednorodzinnym (użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej i własności domu jednorodzinnego), oraz

- umów zobowiązujących do zawarcia umowy deweloperskiej (umów przedwstępnych).

Ustawa ta obejmuje ochroną nabywców - konsumentów, jak również nabywców będących osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Środki ochrony

Jeśli rozpoczęcie sprzedaży lokali lub domów jednorodzinnych nastąpiło po wejściu w życie ustawy, to jest po dniu 29 kwietnia 2012 r., deweloper powinien zapewnić nabywcom co najmniej jeden ze środków ochrony nabywcy:

  1. zamknięty mieszkaniowy rachunek powierniczy,
  2. otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy i gwarancję ubezpieczeniową,
  3. otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy i gwarancję bankową,
  4. otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy.

REKLAMA

Konstrukcja rachunku powierniczego sprowadza się do tego, że nabywca nieruchomości przekazuje środki tytułem ceny za lokal na rachunek bankowy dewelopera, a bank prowadzący ten rachunek, jako obiektywny powiernik, nadzoruje realizację przedsięwzięcia deweloperskiego i wypłaca deweloperowi środki pieniężne wraz z postępem realizacji inwestycji ustalonym w harmonogramie.

Ustawa definiuje rozpoczęcie sprzedaży jako podanie do publicznej wiadomości informacji na temat rozpoczęcia procesu oferowania lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych w ramach określonego przedsięwzięcia deweloperskiego (art. 3 pkt. 10 ustawy).

Ustawa nie precyzuje jednak treści ogłoszenia ani przesłanek ustalenia momentu, w którym deweloper może już ogłosić rozpoczęcie sprzedaży, co powoduje, że wiele przedsięwzięć deweloperskich nie obejmie obowiązek zapewnienia środków ochrony.

Należy się jednak spodziewać, że w niedalekiej perspektywie zapewnianie rachunku powierniczego będzie powszechne, a informowanie przez deweloperów o braku stosowania tego środka ochrony może spowodować negatywne odczucia nabywców o wiarygodności zwłaszcza nowych lub mniej uznanych na rynku deweloperów.

Podatek rolny i podatek leśny 2013 - stawki

Wycięcie drzew i krzewów – opłaty i kary 2013

Obniżka stóp procentowych NBP

Prospekt informacyjny

REKLAMA

Zupełnie nową instytucją dla nabywców i deweloperów jest prospekt informacyjny. Niezależnie od chwili rozpoczęcia sprzedaży, dla wszystkich inwestycji realizowanych po 29 kwietnia 2012 r., deweloper ma obowiązek sporządzenia prospektu zawierającego informacje na temat przedsięwzięcia deweloperskiego, poszczególnych lokali lub domów oraz dotyczących dewelopera (m.in. doświadczenie w realizacji przedsięwzięć deweloperskich).

Prospekt informacyjny może być również sporządzony dla części przedsięwzięcia deweloperskiego, czyli zadania inwestycyjnego, o ile jeden lub więcej budynków będą oddane do użytku w tym samym czasie i tworzą całość architektoniczno-budowlaną (art. 17 ust. 2 ustawy). W praktyce oznacza to dla deweloperów możliwość sporządzenia prospektu informacyjnego dla etapów wyodrębnionych w ramach większych inwestycji budowlanych.

Na żądanie nabywcy deweloper powinien doręczyć prospekt informacyjny wraz z załącznikami na trwałym nośniku informacji, to jest w tradycyjnej formie papierowej lub elektronicznej. Jeśli prospekt doręcza się w formie innej niż papierowa, należy jednak zapewnić nabywcy możliwość zapoznania się z wersją papierową u dewelopera.


Forma, treść i koszty sporządzenia umowy

Deweloperskie umowy przedwstępne muszą być zawierane w formie aktu notarialnego, a koszty wynagrodzenia notariusza za sporządzenie tych umów obciążają w równych częściach dewelopera i nabywcę (art. 26 ustawy).

Ponadto, ustawa wylicza postanowienia, które obowiązkowo powinna zawierać umowa (art. 22 ustawy). Brak wymienionych elementów wiąże się z dotkliwą dla dewelopera sankcją, czyli prawem nabywcy do odstąpienia od umowy. Co więcej, postanowienia umowne mniej korzystne dla nabywców od przepisów ustawy są nieważne, a w ich miejsce stosuje się odpowiednie normy ustawowe.

Podsumowanie

Ustawa deweloperska dąży do wyposażenia nabywców lokali lub domów jednorodzinnych w katalog informacji, w oparciu o który podejmą świadomą decyzję, czy skorzystać z oferty przedstawionej przez dewelopera. Celem nowej regulacji jest także promocja przejrzystości przedsięwzięć deweloperskich, jak również sytuacji prawnej i finansowej realizujących je przedsiębiorców.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA