| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > Obniżka stóp procentowych NBP

Obniżka stóp procentowych NBP

7 listopada 2012 r. Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżce stopy procentowe o 25 punktów bazowych (pb) od 8 listopada 2012 r., referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie 4,50 % w skali rocznej, stopa lombardowa 6,00 %, depozytowa 3,00 %, zaś redyskonta weksli 4,75 %. To prawdopodobnie pierwsza z cyklu obniżek stóp NBP - jak mówią finansiści: początek cyklu "łagodzenia polityki pieniężnej:.

Rada Polityki Pieniężnej ustaliła stopy procentowe NBP w następującej wysokości:

stopa referencyjna 4,50% w skali rocznej;
stopa lombardowa 6,00% w skali rocznej;
stopa depozytowa 3,00% w skali rocznej;
stopa redyskonta weksli 4,75% w skali rocznej;

Uchwała RPP wchodzi w życie 8 listopada 2012 r.

Ostatni raz Rada zmieniła poziom stóp procentowych w maju 2012 roku - podwyższyła je o 25 pb, po 10 miesiącach stabilizacji.

Dzisiejsza decyzja jest zgodna z oczekiwaniami rynku i analityków. Wszyscy z 23 ankietowanych wcześniej przez PAP ekonomistów uważali, że na listopadowym posiedzeniu decyzyjnym RPP obniży stopy procentowe. 22 ekonomistów było zdania, że będzie to obniżka o 25 pb, 1 ekonomista oczekiwał cięcia stóp o 50 pb.

Od 8 listopada 2012 r. odsetki od zaległości podatkowych spadają do 14%

Stopy NBP w dół o 25 punktów bazowych - spadną raty kredytów złotowych

Zdaniem 14 z 23 ekonomistów, do kolejnej obniżki stóp o 25 pb dojdzie już w grudniu tego roku.

Ekonomiści oczekują, że w całym cyklu obniżek, który będzie ich zdaniem kontynuowany w pierwszej połowie 2013 roku, głównie w I kwartale, stopy procentowe zostaną obniżone łącznie o 75-100 pb, z czego 11 z 23 ankietowanych ekonomistów opowiada się za 75 pb, zaś 10 za 100 pb. 2 głosy uzyskał scenariusz cięć stóp o 125 pb.

Uzasadnienie RPP do podjętej 7 listopada 2012 r. decyzji o obniżce stóp procentowych NBP

Napływające dane wskazują, że  aktywność gospodarcza na świecie w III kw. 2012 r. utrzymała się na niskim poziomie. W strefie euro wzrost gospodarczy był prawdopodobnie zbliżony do zera, a w Stanach Zjednoczonych – mimo pewnego przyspieszenia – pozostał umiarkowany.

Jednocześnie w największych gospodarkach wschodzących, po  wielu kwartałach spowalniania, dynamika aktywności prawdopodobnie ustabilizowała się na niskim – jak na te kraje  – poziomie.  Choć niska aktywność gospodarcza na świecie sprzyja obniżaniu się inflacji, to wciąż relatywnie wysoki poziom cen surowców oddziałuje w kierunku utrzymania jej na podwyższonym poziomie w wielu krajach. Po wcześniejszej poprawie, nastroje inwestorów na międzynarodowych rynkach finansowych nieznacznie się pogorszyły. Równocześnie niektóre banki centralne obniżyły  stopy procentowe.

W Polsce we wrześniu 2012 r. nastąpił spadek produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej (w ujęciu realnym), a także pogłębił się spadek produkcji  budowlano-montażowej. Dane o aktywności gospodarczej były gorsze od oczekiwań i potwierdziły  dalsze  osłabienie koniunktury w III kw. Także dane z rynku pracy, w tym utrzymujący się spadek zatrudnienia, obniżająca się  dynamika  płac w sektorze przedsiębiorstw oraz stopniowo rosnąca stopa bezrobocia, sygnalizują brak presji płacowej oraz prawdopodobne dalsze osłabienie popytu ze strony sektora prywatnego. Wskazuje  na to  również  dalsze  pogarszanie się  większości wskaźników koniunktury.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Soneta sp. z o.o.

Firma Soneta sp. z o.o. jest polskim producentem oprogramowania do zarządzania i księgowości – enova365.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »