| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Rynek kredytów > WIBOR spada, a z nim raty kredytów złotowych

WIBOR spada, a z nim raty kredytów złotowych

Trzymiesięczna stawka WIBOR od ponad roku nie była tak nisko jak aktualnie (4,76% WIBOR 3M i 6M). To dobra wiadomość dla osób spłacających kredyt hipoteczny w złotych – ich raty od połowy sierpnia spadły o ok. 3,5%, a wiele wskazuje na to, że mamy to dopiero początek spadków.

Przez ostatnie dwa miesiące trzymiesięczna stawka WIBOR (jest najpopularniejszym wskaźnikiem służącym to wyznaczania oprocentowania kredytów hipotecznych w złotych) obniżyła się z 5,11 do 4,76 %. To oznacza spadek raty kredytu o 22-24 zł na każde 100 tys. zł zadłużenia (ok. 3,5%), co w przypadku kredytu na 300 tys. zł przekłada się na miesięczną oszczędność rzędu 65-70 zł.

Aktualnie WIBOR jest notowany najniżej od połowy października ubiegłego roku, a ostatni głębszy spadek zanotowano w pierwszej połowie 2010 r. Potem mieliśmy bowiem do czynienia z cyklem podnoszenia stóp procentowych, więc i WIBOR (a za nim oprocentowanie kredytów hipotecznych) rósł.

Teraz ekonomiści oczekują obniżek stóp, co rynek zaczął dyskontować już kilka tygodni temu i stąd spadek WIBOR-u. Wiele wskazuje jednak na to, że nie jest to koniec dobrych wiadomości dla złotowych kredytobiorców. W komunikacie po ostatnim posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej czytamy m.in. „Jeśli napływające informacje, w tym listopadowa projekcja NBP, będą potwierdzały trwałość osłabienia koniunktury gospodarczej, a ryzyko nasilenia się presji inflacyjnej będzie ograniczone, Rada dokona złagodzenia polityki pieniężnej.” co jest dość wyraźną wskazówką, że obniżki stóp w końcu się doczekamy.

Polecamy: Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki?

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik

Wskazują też na to notowania kontraktów terminowych na stopę procentową (FRA). Z ich analizy można wywnioskować, że rynek oczekuje spadku WIBOR-u do poziomu 4,30-4,35 proc. przed końcem roku i do 3,80 proc. na wiosnę 2013 r. Gdyby te prognozy się spełniły, rata kredytu na 300 tys. zł spadłaby o dalsze 90 zł do końca grudnia i o kolejne 90 zł przez następnych kilka miesięcy. Łącznie w ciągu roku obniżka miesięcznej raty wyniosłaby ponad 250 zł. Warto jednak zaznaczyć, że notowania kontraktów są tylko wizją rynku, a nie konkretnym wskaźnikiem, na podstawie którego płacone są odsetki kredytów.

Przykładowe raty kredytu w PLN na kwotę 300 tys. zł z marżą 1,6 p.p.,

w zależności od wysokości stawki WIBOR

stawka

rata

5,1%

1936 zł

4,9%

1896 zł

4,7%

1857 zł

4,5%

1818 zł

4,3%

1779 zł

4,1%

1741 zł

3,9%

1703 zł

3,7%

1666 zł

Źródło: obliczenia własne Open Finance.

Klienci zmianę stóp procentowych i wzrost WIBOR-u odczują w różnym czasie i stopniu, bo banki wg własnych zasad wyznaczają stawki bazowe i aktualizują je z różną częstotliwością. Czasami do aktualizacji stawek wymaga jest zmiana WIBOR-u o co najmniej 0,1 p.p. lub 0,25 p.p. Dla klientów niektórych banków obecne obniżki WIBOR-u będą odczuwalne w portfelu dopiero od stycznia, inni ze spadku raty mogą się cieszyć co miesiąc.

Marcin Krasoń, Open Finance

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KG Legal

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »