REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Po raz kolejny RPP obniżyła stopy procentowe

obniżka stóp procentowych
obniżka stóp procentowych
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kolejna, już czwarta obniżka stóp procentowych, może nie mieć dużego wpływu na gospodarkę. W artykule przedstawiamy komentarz dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, głównej ekonomistki PKPP Lewiatan.

REKLAMA

W tej chwili obniżka stóp procentowych nie będzie miała większego znaczenia dla słabnącego wzrostu gospodarczego. Ostatnie dane o produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej, zatrudnieniu i wynagrodzeniach, a także wstępne dane dotyczące PKB w 2012 r., a przede wszystkim zmian w jego strukturze, tylko potwierdzają, że gospodarka mocno hamuje. I za chwilę inflacja będzie w okolicach dolnej granicy celu inflacyjnego.

REKLAMA

Gospodarstwa domowe wyraźnie przesunęły część dochodów do koperty z napisem - oszczędności. W związku z tym trudno liczyć na wzrost ich zainteresowania konsumpcją, a tym samym kredytami, nawet po obniżeniu stóp procentowych. To nie koszt kredytu decyduje bowiem w tej chwili o ich skłonności do konsumpcji. Pytanie, czy na te decyzje gospodarstw domowych wpłynie obniżanie oprocentowania depozytów, które banki zaczęły już wyraźnie wdrażać. W I kwartale zapewne nie, co najwyżej będziemy obserwować szukanie innych sposobów lokowania oszczędności.

Również firmy nie są skore do zadłużania się. Wiele z nich ograniczyło inwestycje, a te które je realizują, finansują wydatki przede wszystkim ze środków własnych.

Redukcja stóp nie zwiększy ich aktywności inwestycyjnej i tym samym aktywności na rynku finansowym, bowiem o inwestycjach w tej chwili decyduje oczekiwany popyt, a nie warunki dostępu do zewnętrznego finansowania.

Zobacz: Ranking kredytów hipotecznych - I kwartał 2013 roku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Natomiast dzisiejsza decyzja RPP jest ważna dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych, które już mają zobowiązania wobec instytucji finansowych, ponieważ pozwoli na obniżenie kosztów obsługi zadłużenia, pozostawi zatem w portfelach gospodarstw domowych i przedsiębiorstw nieco pieniędzy. Ale trudno jednak oczekiwać, żeby w I kwartale, czy nawet w pierwszym półroczu przełożyło się to na wzrost skłonności do konsumpcji czy inwestycji.

Na samą obniżkę stóp procentowych nie zareagował jak na razie rynek walutowy. Jeżeli już, to reakcja będzie widoczna po konferencji prasowej RPP. Gdy jej członkowie ogłoszą przerwę w procesie łagodzenia polityki pieniężnej, zapewne zobaczymy umocnienie się złotego. I zapewne tak będzie, należy się bowiem spodziewać , że teraz RPP poczeka na najbliższą projekcję inflacji. Tym bardziej, że ostatnie odczyty wskaźnika Composit PMI dla krajów BRIC pokazują, że poprawia się sytuacja w tych gospodarkach (Brazylia i Chiny - wyraźnie, a Rosja i Indie - jeszcze dość słabo) co może zacząć wpływać na wzrost cen na rynkach światowych, co widać już (od 2. połowy stycznia) chociażby po zmianach cen ropy, miedzi, soi.

Zobacz: Obniżka stóp procentowych NBP

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA