REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Państwo pomoże nam oszczędzić na mieszkanie

Agnieszka Fryc
Państwo pomoże nam oszczędzić na mieszkanie/fot. Materiały prasowe
Państwo pomoże nam oszczędzić na mieszkanie/fot. Materiały prasowe
Materiały prasowe
Media

REKLAMA

REKLAMA

Państwo pomoże nam oszczędzić na mieszkanie, jeśli Sejm przyjmie projekt ustawy o kasach oszczędnościowo – budowlanych i o wspieraniu przez państwo oszczędzania na cele mieszkaniowe. Projekt ten został wniesiony do Sejmu 17 maja tego roku, przez grupę posłów SLD.

Projekt ustawy, przewiduje utworzenie kas oszczędnościowo – budowlanych, które to pełniłyby funkcję kas oszczędzania przez osoby fizyczne na cele mieszkaniowe, dających możliwość udzielenia kredytów mieszkaniowych.

REKLAMA

Według projektu ustawy, kasy oszczędnościowo-budowlane to banki tworzone i działające w formie spółek akcyjnych. Kasy te, wykonywałyby działalność, polegającą na przyjmowaniu na imienne rachunki wkładów oszczędnościowych od osób fizycznych i udzielaniu im kredytów na cele mieszkaniowe. Środki pochodzące  z wkładów oszczędnościowych, przeznaczane by były na kredyty mieszkaniowe udzielane na podstawie umów docelowego oszczędzania na cele mieszkaniowe. Do celów mieszkaniowych ustawa zalicza zaś odpłatne nabycie, budowę, odbudowę, czy remont (z wyjątkiem bieżącej konserwacji) oraz modernizacje, przebudowę, rozbudowę lub nadbudowę domu albo lokalu mieszkalnego. Za cele mieszkaniowe ustawa uznaje również uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego albo prawa odrębnej własności lokalu lub domu jednorodzinnego, nabycie własności, a także udziału we współwłasności gruntu przeznaczonego pod budowę domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego oraz uzbrojenie działki budowlanej, spłatę kredytu bankowego zaciągniętego po dniu wejścia w życie omawianej ustawy, jeśli został on powzięty na cele mieszkaniowe w rozumieniu tej ustawy, a także wniesienie przez członka spółdzielni mieszkaniowej wpłat przeznaczonych na przeniesienie przez spółdzielnie mieszkaniową na rzecz członka prawa własności lokalu mieszkalnego.

Polecamy również: Najlepsze pożyczki hipoteczne - ranking

REKLAMA

Umową docelowego oszczędzania na cele mieszkaniowe będzie umowa zawarta pomiędzy kasą, a osobą fizyczna, ustalająca warunki oszczędzania oraz udzielania kredytu na cele mieszkaniowe, a co najważniejsze docelową sumę umowy, na którą składać by się miało poza wkładem pieniężnym oszczędzającego również naliczane przez kasę oprocentowanie od wkładów oszczędnościowych, premie mieszkaniowe oraz kredyt mieszkaniowy.

Premia mieszkaniowa przysługiwałaby osobie fizycznej, oszczędzającej w kasie oszczędnościowo – budowlanej corocznie, ze środków budżetu państwa w wysokości 20 procent zgromadzonych w danym roku wkładów oszczędnościowych. Do obliczenia wysokości premii za dany rok kalendarzowy przyjmowałoby się kwotę oszczędności zgromadzonych na rachunku nie wyższą niż 12 tysięcy złotych. W sytuacji, gdy osoba fizyczna, oszczędzająca w kasie wycofa środki zgromadzone na rachunku w kasie i przeznaczy je na inny cel, niż wskazany w umowie, będzie ona zobowiązana do zwrotu na rachunek kasy równowartości uzyskanych w okresie oszczędzania premii wraz z ustawowymi odsetkami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Coraz dłużej czekamy na udzielenie kredytu

Istotnym postanowieniem projektu ustawy jest kwestia uregulowania podatkowego przyznawanych premii. Projekt ten wprowadza zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Otóż na jego mocy, premia mieszkaniowa dopisana do stanu oszczędności na imiennym rachunku, od dnia 1 stycznia 2014 roku, byłaby zwolniona z podatku dochodowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA