| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Państwo pomoże nam oszczędzić na mieszkanie

Państwo pomoże nam oszczędzić na mieszkanie

Państwo pomoże nam oszczędzić na mieszkanie, jeśli Sejm przyjmie projekt ustawy o kasach oszczędnościowo – budowlanych i o wspieraniu przez państwo oszczędzania na cele mieszkaniowe. Projekt ten został wniesiony do Sejmu 17 maja tego roku, przez grupę posłów SLD.

Projekt ustawy, przewiduje utworzenie kas oszczędnościowo – budowlanych, które to pełniłyby funkcję kas oszczędzania przez osoby fizyczne na cele mieszkaniowe, dających możliwość udzielenia kredytów mieszkaniowych.

Według projektu ustawy, kasy oszczędnościowo-budowlane to banki tworzone i działające w formie spółek akcyjnych. Kasy te, wykonywałyby działalność, polegającą na przyjmowaniu na imienne rachunki wkładów oszczędnościowych od osób fizycznych i udzielaniu im kredytów na cele mieszkaniowe. Środki pochodzące  z wkładów oszczędnościowych, przeznaczane by były na kredyty mieszkaniowe udzielane na podstawie umów docelowego oszczędzania na cele mieszkaniowe. Do celów mieszkaniowych ustawa zalicza zaś odpłatne nabycie, budowę, odbudowę, czy remont (z wyjątkiem bieżącej konserwacji) oraz modernizacje, przebudowę, rozbudowę lub nadbudowę domu albo lokalu mieszkalnego. Za cele mieszkaniowe ustawa uznaje również uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego albo prawa odrębnej własności lokalu lub domu jednorodzinnego, nabycie własności, a także udziału we współwłasności gruntu przeznaczonego pod budowę domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego oraz uzbrojenie działki budowlanej, spłatę kredytu bankowego zaciągniętego po dniu wejścia w życie omawianej ustawy, jeśli został on powzięty na cele mieszkaniowe w rozumieniu tej ustawy, a także wniesienie przez członka spółdzielni mieszkaniowej wpłat przeznaczonych na przeniesienie przez spółdzielnie mieszkaniową na rzecz członka prawa własności lokalu mieszkalnego.

Polecamy również: Najlepsze pożyczki hipoteczne - ranking

Umową docelowego oszczędzania na cele mieszkaniowe będzie umowa zawarta pomiędzy kasą, a osobą fizyczna, ustalająca warunki oszczędzania oraz udzielania kredytu na cele mieszkaniowe, a co najważniejsze docelową sumę umowy, na którą składać by się miało poza wkładem pieniężnym oszczędzającego również naliczane przez kasę oprocentowanie od wkładów oszczędnościowych, premie mieszkaniowe oraz kredyt mieszkaniowy.

Premia mieszkaniowa przysługiwałaby osobie fizycznej, oszczędzającej w kasie oszczędnościowo – budowlanej corocznie, ze środków budżetu państwa w wysokości 20 procent zgromadzonych w danym roku wkładów oszczędnościowych. Do obliczenia wysokości premii za dany rok kalendarzowy przyjmowałoby się kwotę oszczędności zgromadzonych na rachunku nie wyższą niż 12 tysięcy złotych. W sytuacji, gdy osoba fizyczna, oszczędzająca w kasie wycofa środki zgromadzone na rachunku w kasie i przeznaczy je na inny cel, niż wskazany w umowie, będzie ona zobowiązana do zwrotu na rachunek kasy równowartości uzyskanych w okresie oszczędzania premii wraz z ustawowymi odsetkami.

Zobacz także: Coraz dłużej czekamy na udzielenie kredytu

Istotnym postanowieniem projektu ustawy jest kwestia uregulowania podatkowego przyznawanych premii. Projekt ten wprowadza zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Otóż na jego mocy, premia mieszkaniowa dopisana do stanu oszczędności na imiennym rachunku, od dnia 1 stycznia 2014 roku, byłaby zwolniona z podatku dochodowego.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »