REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Państwo pomoże nam oszczędzić na mieszkanie

Agnieszka Fryc
Państwo pomoże nam oszczędzić na mieszkanie/fot. Materiały prasowe
Państwo pomoże nam oszczędzić na mieszkanie/fot. Materiały prasowe
Materiały prasowe
Media

REKLAMA

REKLAMA

Państwo pomoże nam oszczędzić na mieszkanie, jeśli Sejm przyjmie projekt ustawy o kasach oszczędnościowo – budowlanych i o wspieraniu przez państwo oszczędzania na cele mieszkaniowe. Projekt ten został wniesiony do Sejmu 17 maja tego roku, przez grupę posłów SLD.

Projekt ustawy, przewiduje utworzenie kas oszczędnościowo – budowlanych, które to pełniłyby funkcję kas oszczędzania przez osoby fizyczne na cele mieszkaniowe, dających możliwość udzielenia kredytów mieszkaniowych.

REKLAMA

Według projektu ustawy, kasy oszczędnościowo-budowlane to banki tworzone i działające w formie spółek akcyjnych. Kasy te, wykonywałyby działalność, polegającą na przyjmowaniu na imienne rachunki wkładów oszczędnościowych od osób fizycznych i udzielaniu im kredytów na cele mieszkaniowe. Środki pochodzące  z wkładów oszczędnościowych, przeznaczane by były na kredyty mieszkaniowe udzielane na podstawie umów docelowego oszczędzania na cele mieszkaniowe. Do celów mieszkaniowych ustawa zalicza zaś odpłatne nabycie, budowę, odbudowę, czy remont (z wyjątkiem bieżącej konserwacji) oraz modernizacje, przebudowę, rozbudowę lub nadbudowę domu albo lokalu mieszkalnego. Za cele mieszkaniowe ustawa uznaje również uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego albo prawa odrębnej własności lokalu lub domu jednorodzinnego, nabycie własności, a także udziału we współwłasności gruntu przeznaczonego pod budowę domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego oraz uzbrojenie działki budowlanej, spłatę kredytu bankowego zaciągniętego po dniu wejścia w życie omawianej ustawy, jeśli został on powzięty na cele mieszkaniowe w rozumieniu tej ustawy, a także wniesienie przez członka spółdzielni mieszkaniowej wpłat przeznaczonych na przeniesienie przez spółdzielnie mieszkaniową na rzecz członka prawa własności lokalu mieszkalnego.

Polecamy również: Najlepsze pożyczki hipoteczne - ranking

REKLAMA

Umową docelowego oszczędzania na cele mieszkaniowe będzie umowa zawarta pomiędzy kasą, a osobą fizyczna, ustalająca warunki oszczędzania oraz udzielania kredytu na cele mieszkaniowe, a co najważniejsze docelową sumę umowy, na którą składać by się miało poza wkładem pieniężnym oszczędzającego również naliczane przez kasę oprocentowanie od wkładów oszczędnościowych, premie mieszkaniowe oraz kredyt mieszkaniowy.

Premia mieszkaniowa przysługiwałaby osobie fizycznej, oszczędzającej w kasie oszczędnościowo – budowlanej corocznie, ze środków budżetu państwa w wysokości 20 procent zgromadzonych w danym roku wkładów oszczędnościowych. Do obliczenia wysokości premii za dany rok kalendarzowy przyjmowałoby się kwotę oszczędności zgromadzonych na rachunku nie wyższą niż 12 tysięcy złotych. W sytuacji, gdy osoba fizyczna, oszczędzająca w kasie wycofa środki zgromadzone na rachunku w kasie i przeznaczy je na inny cel, niż wskazany w umowie, będzie ona zobowiązana do zwrotu na rachunek kasy równowartości uzyskanych w okresie oszczędzania premii wraz z ustawowymi odsetkami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Coraz dłużej czekamy na udzielenie kredytu

Istotnym postanowieniem projektu ustawy jest kwestia uregulowania podatkowego przyznawanych premii. Projekt ten wprowadza zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Otóż na jego mocy, premia mieszkaniowa dopisana do stanu oszczędności na imiennym rachunku, od dnia 1 stycznia 2014 roku, byłaby zwolniona z podatku dochodowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rolnicy ruszyli do skupów. Czy da się jeszcze zarobić na zbożu?

  W obliczu obaw o dalszy spadek cen, rolnicy postanowili sprzedać zboża ze swoich magazynów. Już w styczniu, punkty skupu zakupiły 538,8 tys. ton zbóż, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2023 i o 17% w stosunku do grudnia poprzedniego roku. 

  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  REKLAMA

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  REKLAMA